- Trudno się nie cieszyć. Szkoda tylko, że zajęło to tyle lat. W końcu cała operacja sprowadza się do zainstalowania jednej tabliczki – mówi Krzysztof Kowalik z Porozumienia Rowerowego.
Od poniedziałku (3 sierpnia) rowerzyści będą mogli jeździć po terenie Starego Miasta w Lublinie. Obecnie nie jest to możliwe. A ci, którzy to robią łamią prawo.
Dopuszczenie ruchu jednośladów na terenie zabytkowej dzielnicy to element zmiany w organizacji ruchu w tym rejonie Lublina.
- Projekt zakłada dopuszczenie wjazdu i wyjazdu rowerów na teren Starego Miasta przez ul. Noworybną. Bezpośrednio przy tej ulicy zmieni się oznakowanie. Montaż tabliczki wskazującej, że zakaz ruchu w obu kierunkach nie dotyczy rowerów jednośladowych, umożliwi dojazd na dwóch kółkach do celów podróży zlokalizowanych właśnie w tej części miasta – informuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.
Zastrzega jednak: - Rowerzyści nie będą mieli możliwości wjazdu na Stare Miasto przez Bramę Krakowską, Grodzką i Trynitarską, ponieważ są to ciągi piesze, nieprzeznaczone dla ruchu rowerowego.
Cykliści jadący staromiejskimi uliczkami będą musieli ustępować pierwszeństwa pieszym. Wszystko dlatego, że Stare Miasto to „strefa zamieszkania”. A na takim obszarze bezwzględne pierwszeństwo mają właśnie piesi.
- Nie mieliśmy w tym sezonie żadnych zgłoszeń dotyczących rowerzystów jeżdżących po terenie Starego Miasta – mówi Robert Gogola , rzecznik lubelskiej Straży Miejskiej.
O dopuszczenie ruchu jednośladów na Starym Mieście cykliści dopominali się od dawna. W 2018 r. Krzysztof Żuk, walczący wówczas o reelekcję na fotel prezydenta Lublina, podpisał Lubelską Deklarację Rowerową. Jeden z postulatów mówił o „otwarciu” Starego Miasta dla rowerzystów.
- W Lublinie ruch rowerowy w obrębie Starego Miasta jest od wielu lat zakazany. W praktyce zakazu tego nie przestrzega większość rowerzystów, a Straż Miejska czy policja nie wystawia za to mandatów. Pomimo zakazu jazdy rowerem po Starym Mieście zlokalizowano tam kilkanaście stojaków rowerowych, a nawet wypożyczalnię rowerów! - brzmi fragment deklaracji.
Od poniedziałku zmieni się też organizacja ruchu na ul. Olejnej. A precyzyjnie fragmencie tej uliczki od „głównego” jej przebiegu do ul. Lubartowskiej.
- Zostaną tam ustawione słupki blokujące, przez co zmianie ulegnie kierunek ruchu. W związku z zamknięciem wyjazdu z terenu Starego Miasta przez ul. Olejną do ul. Lubartowskiej, ruch jednokierunkowy będzie odbywał się ul. Olejną w stronę ul. Noworybnej – wskazuje Duma.
Na tym odcinku Olejnej wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania. Przy czym będzie wyjątek: taxi i zaopatrzenie będzie mogło tam stanąć na okres do 15 minut.
- Pozwoli to na obsługę terenu Starego Miasta przez pojazdy taxi po wprowadzeniu dla nich zakazu ruchu na tym obszarze oraz dostarczanie zaopatrzenia po godzinach obowiązujących na oznakowaniu przy ul. Noworybnej – tłumaczy Duma.
Zlikwidowane będą też cztery płatne miejsc parkingowe na ul. Olejnej.
- Święcenie pojazdów przed jednym z lubelskich kościołów
- Żniwowanie w skansenie. Kosy i sierpy poszły w ruch
- Leżą, śpią i są śliczne. Cudowne koty naszych Czytelników
- Spacerkiem po Kalinie. Mówią o niej „stolica" Lublina
- Złota 44. Najdroższe mieszkanie w Polsce - sprzedane
- To największa „zielona” inwestycja Lublina. Co się zmieniło?
Strefa Biznesu - inwestycje w samochody klasyczne
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?