Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozbiórka dawnej drożdżowni przy ul. Kunickiego. Były drożdże, będą bloki (ZDJĘCIA)

Piotr Nowak
Trwa rozbiórka dawnej drożdżowni przy ul. Kunickiego 28. Lubelski deweloper planuje wzniesienie tam budynków wielorodzinnych.

- Wstępnie, na działce przy ul. Kunickiego, zamierzamy wybudować cztery budynki mieszkalne, ale ta koncepcja może się jeszcze zmienić - zastrzega Jacek Wysokiński, właściciel firmy LUK.

Do zakupu parceli, na której znajdowała się fabryka, przymierzał się od kilku lat. Właściciel tego terenu, Mazowiecka Fabryka Drożdży, miała ją uprzątnąć już dwa lata temu. Jednak ciężki sprzęt wjechał tam dopiero na początku tego tygodnia. Od tego czasu większość kompleksu, złożonego z kilkunastu budynków, została już zrównana z ziemią, a gruz wywieziony. To otwiera drogę do wykupienia tego terenu.

- Podpisaliśmy już umowę przedwstępną na sprzedaż działki. Właściwą umowę zawrzemy pewnie na początku przyszłego tygodnia - dodaje Wysokiński.

Zgodę na lokalizację w tym miejscu osiedla muszą jeszcze wydać miejscy urzędnicy. - W połowie lutego wpłynął do ratusza wniosek o wydanie warunków zabudowy. Inwestor wnioskuje w nim o ulokowanie budynków wielorodzinnych. Pismo jest na etapie wstępnej analizy - mówi Joanna Bobowska z zespołu prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Lubelskie drożdże

Fabryka przy ul. Kunickiego została założona w 1910 roku. Jej pierwszymi właścicielami byli Stanisław Wrzodak i Wincenty Barciszewski. To właśnie z początkowego okresu jej działalności pochodzi najstarszy budynek z czerwonej cegły, któremu rozbiórka nie grozi.

- Budynek przy samej ulicy to jeden z nielicznych, stosunkowo dobrze zachowanych zabytków poprzemysłowych Lublina z XIX wieku. Jednak obiekty na zapleczu nie są już takie cenne - przyznaje Jacek Studziński, historyk sztuki i znawca dziejów przemysłowego Lublina przełomu XIX i XX wieku. W przeszłości w zakładzie była też wytwarzana wódka.

Fabryka sąsiadowała z torami kolejowymi, którymi wyroby z zakładu mogły być transportowane do najodleglejszych miejsc Europy.

Zakład przetrwał do początku XXI wieku, kiedy to nieruchomość przejęła Mazowiecka Fabryka Drożdży (obecnie Lallemand). Wkrótce potem zakończyła się tam produkcja. Od kilku lat kompleks 13 budynków i działka o powierzchni 1,3 ha były wystawione na sprzedaż.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski