Ryki. Prokuratura i ministerstwo badają sprawę niewypłaconych stypendiów. Uczelnia: - Nie odnotowano żadnych skarg

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Skargi dotyczyły Lubelskiej Szkoły Wyższej w Rykach
Skargi dotyczyły Lubelskiej Szkoły Wyższej w Rykach archiwum
Studenci miesiącami domagali się zapłaty zaległych stypendiów socjalnych. Skargi dotyczyły Lubelskiej Szkoły Wyższej w Rykach. Sprawę bada ministerstwo i prokuratura. Do zamieszania odniosły się władze uczelni.

Na problemy z egzekwowaniem stypendium socjalnego w redakcję Kuriera Lubelskiego powiadomiła jedna ze studentek. - Niektórzy mają po 6-8 zaległych rat stypendium. To były spore kwoty - skarżyła się w październiku.

Poprosiliśmy władze uczelni o skomentowanie sprawy. Zapytanie pozostało bez odpowiedzi. Kolejne zapytanie na adres dziekanatu wysłaliśmy ósmego stycznia. Odpowiedź uzyskaliśmy sześć dni później.

- Regulaminy i przepisy przewidują sytuacje, w których wypłaty świadczeń dla konkretnych studentów mogłyby zostać wstrzymane lub zawieszone, np. w przypadku skreślenia lub zawieszenia konkretnego studenta w prawach studenta. Podkreślić należy, że w Uczelni nie odnotowano żadnych skarg w sprawie naruszenia postanowień wyżej wymienionego regulaminu, jak również, w szczególności dotyczących zaistnienia sytuacji w której wniosek o przyznanie świadczenia miałby pozostać nierozpatrzony, lub przyznane świadczenie miałoby być niewypłacone - informuje Rusłan Jakowyszyn, pełnomocnik rektora Lubelskiej Szkoły Wyższej w Rykach.

Skargi wpłynęły natomiast do Prokuratury Rejonowej w Rykach. Sprawę bada także resort kierowany przez Przemysława Czarnka: - Ministerstwo przekazało policji stosowne wyjaśnienia. Czekamy jednocześnie na wyjaśnienia rektora, o które poprosiliśmy po informacjach od studentów, że nie dostają pieniędzy - zastrzega Anna Ostrowska, rzecznik Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Kilka tygodni po pierwszej publikacji na temat szkoły dowiedzieliśmy się, że należności zostały uregulowane. Jednak na problemy ze złożeniem dokumentów i odebraniem stypendium zwróciła uwagę kolejna studentka. Najpierw od pracowników szkoły usłyszała, że świadczenie otrzyma zaraz po Bożym Narodzeniu. Później termin został wyznaczony na luty.

- Ręce opadają. Nie wiedziałam nic o tej uczelni w Rykach. Skusił mnie kierunek i to, że uczelnia jest tak blisko Puław - przyznaje Czytelniczka.

W 2018 r. na studiach pierwszego stopnia na kierunku pedagogika audyt przeprowadziła Państwowa Komisja Akredytacyjna. PKA negatywnie oceniła dotychczasowe kształcenie na profilu ogólnoakademickim. Placówka nie odwoływała się, ponieważ już po zakończeniu audytu zmieniła profil na praktyczny.

- W związku z powyższym, ewentualne działania uczelni ukierunkowane na zmianę oceny audytu PKA dla profilu ogólnoakademickiego byłyby bezcelowe i nieuzasadnione ekonomicznie – zastrzega pełnomocnik.

Rektorem Lubelskiej Szkoły Wyższej w Rykach jest prof. zw. dr hab. inż.Andrzej Jasiński, a kanclerzem – Waldemar Krawczyk.

Menedżer sportowy - zbawienie czy zło konieczne?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie