Saletra. To najprawdopodobniej ona była przyczyną wybuchu w Bejrucie. Tony tej substancji magazynowane są w Puławach

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Piotr Jaruga/archiwum
Saletra amonowa – to najprawdopodobniej ten związek chemiczny był przyczyną gigantycznego wybuchu w Bejrucie. Tony substancji składowane są również w Puławach. Czy grozi nam powtórka z Libanu?

Ponad sto ofiar śmiertelnych, około cztery tysiące rannych, przepełnione kostnice, szpitale i do 300 tysięcy ludzi bez dachu nad głową – to dotychczasowe statystyki eksplozji w Bejrucie. - To było jak wybuch bomby atomowej – tak moment wybuchu opisują świadkowie.

Jako przyczynę tragedii libański rząd wskazuje 2750 ton saletry amonowej. Władze skonfiskowały ładunek w 2014 r. i od tego czasu był on składowany w porcie. Do zaprószenia ognia i wybuchu miało dość podczas spawania otworu w magazynie, w którym znajdował się surowiec.

Potężny wybuch w Bejrucie. Są zabici oraz setki rannych.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Potężny wybuch w Bejrucie. Są setki zabitych i tysiące ranny...

- Trudno sobie wyobrazić podobną tragedię w normalnych warunkach. W zakładach produkujących saletrę takie zdarzenia nie miały miejsca od drugiej wojny światowej - wyjaśnia Krzysztof Goldman, wieloletni inspektor pracy specjalizujący się w przemyśle chemicznym. Obecnie na emeryturze.

- Do czego służy saletra? - pytamy eksperta.

- Saletra jest używana jako nawóz. Można ją magazynować w dowolny sposób - tłumaczy.

Od ponad 50 lat saletrę amonową produkuje Grupa Azoty „Puławy”, gdzie jest wykorzystywana w dużych ilościach. W czerwcu w tamtejszych zakładach rozpoczęto rozruch wytwórni nawozów na bazie tego związku chemicznego. Zdolności produkcyjne nowych linii wynoszą 2600 tysięcy ton nawozów na dobę. Jak informuje przedstawiciel zarządu, instalacja została zaprojektowania i wybudowana zgodnie z rygorystycznymi wytycznymi.

- W Zakładach Azotowych Puławy sprawa bezpieczeństwa ma najwyższy priorytet. Nasze procedury obejmują nie tylko nadzór nad procesem produkcji, składowania i transportu, stałe szkolenia pracowników, systemy alarmowe - monitorujące i sygnalizujące nieprawidłowości, blokady technologiczne, systemy gaśnicze czy wykwalifikowaną zakładową jednostkę straży pożarnej lecz przede wszystkim takie prowadzenie procesu technologicznego aby właściwości wybuchowe wytwarzanego produktu były ograniczone do minimum - komentuje Andrzej Skwarek, członek zarządu odpowiedzialny za produkcję w Grupie Azoty „Puławy”. Dodaje, że przy produkcji do saletry dodawane są takie składniki jak azotan magnezu, czy mączka dolomitowa. Znacząco obniżają one własności wybuchowe saletry.

- Puławy są bezpieczne - utrzymuje Krzysztof Goldman. - Uważamy saletrę za związek chemiczny, który nie stwarza zagrożenia przy normalnym stosowaniu. Nie wiem co musiałoby się stać, żeby w Puławach doszło do podobnej tragedii jak w Bejrucie. No, chyba, że mielibyśmy do czynienia z atakiem terrorystycznym lub rakietowym - zastrzega ekspert.

Tragedia w Bejrucie to nie pierwszy taki przypadek w historii. W 1921 r. podczas kruszenia dynamitem hałd nawozu w niemieckim Oppau doszło do wybuchu. Eksplozja mieszaniny azotanu i siarczanu amonu doprowadziła do śmierci ponad 500 osób.

Blisko 600 osób zginęło ponad ćwierć wieku później w Texas City w USA. Francuski statek „Grandcamp” z 2300 tonami saletry w ładowniach najpierw zajął się ogniem, a potem wybuchł. Przyczyną było nieodpowiedzialne zachowanie dokerów, którzy w sąsiedztwie ładunku palili papierosy.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie