Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejmik ma odrzucić skargę RPO w sprawie stanowiska anty-LGBT. „Brną w to dalej"

Sławomir Skomra
Sławomir Skomra
Na sesję w kwietniu ub.r., na której sejmik przyjął stanowisko anty-LGBT, przyszli przedstawiciele Marszu Równości. Alicja Sienkiewicz mówiła: - Przedmiotowy projekt stanowiska zawiera kłamstwa i szczuje ideologią LGBT. Nie ma czegoś takiego jak ideologia LGBT. To ludzie, którzy tu żyją, tu się uczą, tu pracują.
Na sesję w kwietniu ub.r., na której sejmik przyjął stanowisko anty-LGBT, przyszli przedstawiciele Marszu Równości. Alicja Sienkiewicz mówiła: - Przedmiotowy projekt stanowiska zawiera kłamstwa i szczuje ideologią LGBT. Nie ma czegoś takiego jak ideologia LGBT. To ludzie, którzy tu żyją, tu się uczą, tu pracują. Małgorzata Genca/archiwum
- Dziwi mnie, że po tylu krytycznych komentarzach, opiniach, radni nadal stoją przy swoim - tak Alicja Sienkiewicz z Marszu Równości komentuje fakt, że w środę sejmik ma odrzucić skargę Rzecznika Praw Obywatelskich na uchwałę anty-LGBT.

Z początkiem 2019 r. najpierw powiat świdnicki, a potem kolejne samorządy, na Lubelszczyźnie i w całej Polsce zaczęły przyjmować tzw. Uchwały anty-LGBT. Wszystkie wyglądają podobnie jak ta, którą w przyjął sejmik województwa lubelskiego.

- Sejmik Województwa Lubelskiego wyraża sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT, której cele naruszają podstawowe prawa i wolności, gwarantowane w aktach prawa międzynarodowego, kwestionują wartości chronione w polskiej Konstytucji, a także ingerują w autonomię wspólnot religijnych – napisano w dokumencie z kwietnia 2019 roku.

Jest też w nim mowa o obronie szkoły i rodziny przed "rozprzestrzeniającą się ideologią sprzeczną z chrześcijańskimi wartościami" oraz sprzeciw wobec "instalowaniu funkcjonariuszy politycznej poprawności w szkołach (tzw. Latarników)"

Stanowisko sejmiku zostało przyjęte głosami radnych PiS (ma większość głosów) i PSL. Co więcej, ówczesny wojewoda lubelski Przemysław Czarnek (dziś poseł PiS), obiecał radnym medale. I faktycznie nagrodził samorządowców, którzy przyjęli takie lub bardzo podobne stanowiska.

RPO ocenia i tłumaczy

Niemal od razu zareagował Rzecznik Praw Obywatelskich. Adam Bodnar jasno powiedział, że sprzeciwia się takim inicjatywom. W marcu tego roku RPO formalnie złożył skargę na lubelskie stanowisko.

RPO uważa, że te uchwały (tak je określa) są sprzeczne z prawem polskim i Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. W ocenie Adama Bodnara nieheteronormatywni i transpłciowi obywatele UE mogą „z uzasadnioną obawą stwierdzić, że region, w którym obowiązuje uchwała, nie jest miejscem, gdzie mogą przebywać swobodnie w poczuciu bezpieczeństwa oraz korzystać z pełni swoich praw.”

- Uchwały odstraszają i zniechęcają ich od przyjazdu w ten obszar Polski lub powrotu do niego, jeśli są obywatelami polskimi mieszkającymi za granicą

– ocenia RPO.

Już jednak wiadomo, że w środę lubelski sejmik odrzuci skargę rzecznika. Powodem będą kwestie formalne. - Skarga Rzecznika Praw Obywatelskich jest oparta na błędnym założeniu, iż stanowisko Sejmiku Województwa Lubelskiego z dnia 25 kwietnia 2019 r. w sprawie wprowadzania ideologii „LGBT” do wspólnot samorządowych, jest uchwałą – czytamy w projekcie uchwały przygotowanej na sesję sejmiku.

Obrona dzieci, rodzin

Ryszard Szczygieł, szef klubu radnych PiS w sejmiku tłumaczy:

- Podejmując to stanowisko stanęliśmy w obronie dzieci, rodzin, wartości chrześcijańskich. Ta skarga bardzo mnie dziwi, bo jeżeli została wprowadzona Karta LGBT w Warszawie, to na to rzecznik nie reagował. Nie było go gdy naruszano prawa dzieci, rodzin

– mówi i dodaje, że uchwała nie ogranicza niczyich praw.

Miejski radny Tomasz Pitucha ocenia: - Adam Bodnar usiłuje odebrać samorządowi prawo do obrony wartości, które są ustalone w naszym społeczeństwie od tysiąclecia.

Alicja Sienkiewicz, w 2019 r. bezskutecznie przekonywała radnych sejmiku, aby uchwały nie przyjmowali. Dziś komentuje: - Mieliśmy nadzieję, że przedstawiane argumenty przemówią do radnych. A widzę, że nic takiego nie ma miejsca. Że brną w to dalej.

Dziwi mnie, że po tylu krytycznych komentarzach, opiniach, reakcji Unii Europejskiej i wielu miast z Europy, radni nadal stoją przy swoim.

Rzecznik Praw Obywatelskich kilka uchwał tego typu zaskarżył do sądów administracyjnych. W przypadku województwa lubelskiego dotyczy to gminy Serniki i powiatu ryckiego.

Dobre imię Zwierzyńca

Jednym z samorządów, który przyjął taką uchwałę jest Zwierzyniec – malownicze miasteczko na Roztoczu. Tam część mieszkańców zwróciła się do lokalnej władzy z apelem o wycofanie się z uchwały. Mówili, że chodzi im o „dobre imię Zwierzyńca”. Jak dotąd jednak radni nie zajęli się projektem uchwały zgłoszonej przez mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski