Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne odkrycia archeologiczne u Dominikanów (ZDJĘCIA)

Małgorzata Szlachetka
Po zdjęciu posadzki kaplicy Paryskiej z bazyliki Dominikanów archeolodzy odkryli dwie krypty, które są zlokalizowane w poprzek kaplicy. Obie krypty są częściowo zasypane gruzem. Powstały później niż sama kaplica.
Po zdjęciu posadzki kaplicy Paryskiej z bazyliki Dominikanów archeolodzy odkryli dwie krypty, które są zlokalizowane w poprzek kaplicy. Obie krypty są częściowo zasypane gruzem. Powstały później niż sama kaplica. Piotr Zimny/Archee
Oczom archeologów ukazały się dwie krypty i fragmenty murów. Czy historię Dominikanów trzeba będzie teraz napisać na nowo?

Kaplica Niepokalanego Poczęcia N.M.P. bazyliki nazywana Paryską została zbudowana w XVIII wieku. Kaplica jest częścią bazyliki Dominikanów przy ulicy Złotej na Starym Mieście. Trwa jej renowacja.

Po zdjęciu posadzki archeolodzy odkryli w niej dwie krypty, które są zlokalizowane w poprzek kaplicy. Obie krypty są częściowo zasypane gruzem. Powstały później niż sama kaplica.

- Istnieje taka opowieść, że w XIX wieku ktoś wszedł do tych krypt, opróżnił je z pochówków, a następnie zasypał - mówi archeolog Rafał Niedźwiadek, szef firmy Archee, która prowadzi badania w kaplicy Paryskiej.

- Faktem jest, że po II wojnie światowej sklepienie obu krypt zostało przebite, żeby można było dostać się do wnętrza, a powstałe otwory zamknięto betonowymi czopami - dodaje archeolog Rafał Niedźwiadek.

Odkryć tajemnicę murów

Wiele pytań rodzi drugie odkrycie z kaplicy Paryskiej. Chodzi o odsłonięte częściowo relikty murów zbudowanych z wapiennego kamienia. Jeden z nich “wchodzi “pod prezbiterium bazyliki pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika.
- Z pewnością są one starsze niż kaplica, a być może starsze niż obecny kościół - przypuszcza Rafał Niedźwiadek.

Jest też druga hipoteza, która specjaliści biorą w tym przypadku pod uwagę, że jest to fragment staromiejskich murów obronnych z czasów Kazimierza Wielkiego. Decyzja o ich budowie zapadła po dotkliwym najeździe Tatarów, którzy napadli na Lublin w 1341 roku.

- O tym, czy tak jest w rzeczywistości przekonamy się po pogłębieniu wykopów - zastrzega Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie.

Archeologów czekają dalsze prace w tym miejscu. - Wszystko jeszcze może się okazać. Tak naprawdę mówimy o czterech fragmentach różnych murów znajdujących się obok siebie. Jeden z nich może być fragmentem kazimierskich murów obronnych - zaznacza Rafał Niedźwiadek, szef firmy Archee, która prowadzi badania w kaplicy Paryskiej.

Kiedy przybyli do Lublina?

Ustalenia, które zostaną poczynione przy tej okazji mogą wiele wnieść do naszej wiedzy o historii dziejów lubelskich Dominikanów. Historii, w której są liczne znaki zapytania. Szczególnie w kontekście początków.

- Wiadomo, że dominikanie przybywali do miast, mając do dyspozycji już gotowy obiekt. Na pewno nie był on drewniany - podkreśla archeolog Rafał Niedźwiadek.

Czas osiedlenia się tego zakonu w Lublinie określany jest na lata 50. XIII wieku. “Należy jednak wziąć pod uwagę możliwość przybycia dominikanów do Lublina jeszcze przed 1253 r. Św. Jacek i pierwsi polscy dominikanie bardzo często wędrowali w celach misyjnych na tereny zamieszkałe przez Prusów, Jadźwingów, Litwinów i Rusinów. Drogi więc z Krakowa i Sandomierza prowadziły m.in. przez Lublin - pisze o. Waldemar Kapeć OP.

Obecna świątynia była przebudowywana m.in. z powodu zniszczeń spowodowanych przez kolejne pożary, równoległe trwało dobudowywanie do niej kolejnych kaplic. Po pożarze z 1575 roku świątynia została przebudowana w stylu renesansu lubelskiego.

Zagadek może być więcej, bo ubiegłoroczne badanie georadarem wykazało, że pod bazyliką dominikanów jest ponad 30 krypt. Żadnej z nich nie odnotowywały istniejące plany.

Pogrzeb Zyty Gilowskiej. Najważniejsze osoby w państwie żegnają byłą wicepremier (ZDJĘCIA, WIDEO)
Lubelskie jest piękne! Wspaniałe zdjęcia Wojciecha Grabowskiego
Mieszkaniec Lublina jeździł podrabianym radiowozem policyjnym
MotoArena 2016 w Lublinie: Zapach benzyny i palonej gumy [DUŻO ZDJĘĆ i WIDEO]
Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej w Lublinie (ZDJĘCIA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski