Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Setne urodziny Jana Pawła II. Zobacz program obchodów w Lublinie

Piotr Nowak
Piotr Nowak
archiwum
Modlitwy, nabożeństwa, ale też jubileuszowy teledysk oraz spotkanie dla bezdomnych i wykluczonych. Lublin przygotowuje się do obchodów setnych urodzin św. Jana Pawła II. Część wydarzeń zaplanowano już na najbliższą sobotę. Kolejne obchody odbędą się w niedzielę i poniedziałek, czyli w dzień papieskich urodzin.

Katolicki Uniwersytet Lubelski
- Nie możemy zgromadzić się na uczelni, aby upamiętnić 100. urodziny naszego Patrona, mimo że bardzo byśmy tego chcieli - przyznaje ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL. I dodaje: - Dlatego tym bardziej chciałbym bardzo serdecznie zaprosić Państwa do duchowego uczestniczenia w jubileuszowych wydarzeniach, które dzięki współczesnej technologii możemy przeżyć wspólnie, choć w różnych miejscach.

W niedzielę o godz. 20.30 w kościele akademickim KUL ksiądz rektor odprawi mszę dziękczynną za dar życia i obecności na lubelskiej uczelni Jana Pawła II. Nabożeństwo będzie transmitowane online.

W poniedziałek o godz. 18.30 zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II i Stefana kard. Wyszyńskiego na dziedzińcu KUL. Następnie, o godz. 19, w auli im. Stefana kard. Wyszyńskiego rozpocznie się recital fortepianowy Tomasza Rittera zatytułowany „W 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II”. Koncert będzie można także obejrzeć na stronie internetowej KUL i na Facebooku uczelni.

Cały Lublin śpiewa Barkę
Krzysztof Cugowski, Kamila Lendzion, Stanisław Leszczyński, Jakub Piotrowski, Krzysztof Pachla, Magdalena Rembielińska, Agnieszka Schulz-Brzyska i Mariola Zagojska zaśpiewają „Barkę”. Pierwotnie wydarzenie miało odbyć się na schodach przed Zamkiem. Ze względu na epidemię, projekt w całości został przeniesiony do internetu.

Premiera teledysku do utworu „Barka” obędzie się w poniedziałek o godz. 19. Na premierę zapraszają Fundacja EduArtte, Miasto Lublin oraz artyści. Partnerami wydarzenia są mi.n. Teatr Muzyczny w Lublinie i Kurier Lubelski. Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/3080410602001701/.

Tak Lublin żegnał papieża Jana Pawła II

Tak Lublin żegnał papieża. 16. rocznica śmierci Jana Pawła I...

Centrum Wolontariatu w Lublinie
- Jan Paweł II to pierwszy w historii papież, który skierował orędzie do wolontariuszy. Orędzie, które stało się mottem wielu działań i inicjatyw podejmowanych przez Centrum Wolontariatu w Lublinie – przyznaje Justyna Orłowska, prezes organizacji.

Setne urodziny papieża Polaka wolontariusze, wspólnie z osobami bezdomnymi i ubogimi mieli świętować w Rzymie. Na początku roku podjęli już przygotowania do tej szczególnej pielgrzymki.

- Niestety obecna sytuacja pokrzyżowała nasze plany. Chcemy jednak w tym trudnym dla wszystkich czasie uczcić setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II. Obchody zaplanowaliśmy na 16-18 maja - mówi Orłowska.

O swoim spojrzeniu na nauczanie Jana Pawła II będą mówić osoby posługujące się językiem arabskim, ukraińskim, ormiańskim i czeczeńskim. Audycji będzie można posłuchać na antenie Nowego Radia, stworzonego przez Centrum Wolontariatu, w sobotę od godz. 8 do 16.

W niedzielę 120 osób bezdomnych, ubogich, byłych więźniów i wolontariuszy weźmie udział we mszy świętej w hali Targów Lubelskich. Uroczystość rozpocznie się o godz. 12. Organizatorzy zapewniają, że wszystko odbywać się będzie pod nadzorem sanepidu i z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa. Msza będzie transmitowana na antenie Nowego Radia oraz w wersji video na stronie Itinerarium.pl.

W niedzielę, czyli w dzień urodzin Jana Pawła II wolontariusze zapraszają wszystkich do stworzenia bukietu dzieł miłosierdzia, w którym „kwiatami” będą nasze dobre uczynki. Wkrótce na Facebooku Centrum pojawią się przykładowe dzieła, jak choćby przygotowanie kanapek dla osób bezdomnych, zrobienie zakupów osobie ubogiej czy zaproszenie kogoś na obiad czy herbatę. Będzie ich 100.

- Bardzo wierzymy w to, że znajdzie się 100 lub osób, które włączą się w nasze działania. Można będzie także zaproponować własne dzieła - mówi Orłowska.

Parafia Świętej Rodziny w Lublinie
Koncert Papieski: Jan Paweł II „Dar i Tajemnica” otworzy jubileuszowe uroczystości w parafii Świętej Rodziny przy ul. Jana Pawła II. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę o godz. 19. Będzie transmitowane na żywo przez stronę internetową parafii: www.rodzina.lublin.pl. Poniedziałek wypełni modlitwa, której podsumowaniem będzie uroczysta eucharystia o godz. 18 pod przewodnictwem ks. bp. Mieczysława Cisło.

Parafia św. Jana Pawła II w Lublinie
Urodziny Papieża Polaka będzie obchodziła także jedyna w Lublinie parafia poświęcona Janowi Pawłowi II. W kościele położonym między ul. Emilii i Karola Wojtyłów oraz ul. bp. Fulmana zaplanowano trzy dni modlitwy. Msze święte i nabożeństwa będą się odbywały codziennie od 16 do 18 maja o godz. 18. Jednorazowo w liturgii może uczestniczyć 58 osób. Pozostałe są zaproszone do modlitwy za pośrednictwem strony internetowej parafii.

Dziś rocznica śmierci Jana Pawła II. Przypomnij sobie jego najważniejsze słowa kierowane do Polaków.

Jan Paweł II: 16. rocznica śmierci. Co nam zostawił papież? ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski