Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarbówka prześwietla Fermentownię Tytoniu Krasnystaw

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Rolnicy domagają się od Fermentowni Tytoniu Krasnystaw milionów złotych za dostarczony surowiec. Winą za zwłokę FTK obarcza skarbówkę.

Plantatorzy z województw lubelskiego i podkarpackiego czekają na zapłatę około 21 mln zł za tytoń dostarczony do FTK w ubiegłym roku. W Sądzie Okręgowym w Lublinie toczą się wobec krasnostawskiej firmy cztery sprawy dotyczące spłaty należności, na kwotę przekraczającą 6,9 mln zł. O problemie rolników pisaliśmy w ostatni wtorek. W czwartek uzyskaliśmy komentarz FTK.

- Pracownicy oraz zarząd dokładają wszelkich starań dla stabilizacji finansowej spółki i szybkiego uregulowania zaległości - czytamy w liście zarządu FTK przesłanym na adres redakcji. Przypomnijmy, że w tym organie zasiadają Akbar Emami i Rene Yves Olivier. W radzie nadzorczej FTK jest natomiast Iman E., który przed dwoma laty usłyszał zarzut działania na szkodę firmy i wierzycieli. Właścicielem fermentowni jest francuska spółka Biosyntec, do której należą też Zakłady Tytoniowe w Lublinie.

Zarząd FTK twierdzi, że płatności dla plantatorów zostały zaplanowane na lipiec i sierpień.

- Spółka rozpoczęła wypłaty, które zostały wyhamowane poprzez bezpodstawne wszczęcie postępowania egzekucyjnego przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie przeciwko FTK w oparciu o dowolną interpretację przepisów i nieprawomocne postanowienia organów skarbowych. Działania te mają wprost na celu doprowadzenie do zachwiania stabilności spółki. (...) W związku z postępowaniem ww. organu administracji państwowej spółka nie jest w stanie przekazać tych środków na spłatę zaległych zobowiązań - czytamy w dalszej części stanowiska.

O komentarz poprosiliśmy Izbę Administracji Skarbowej w Lublinie. Ze względu na tajemnicę skarbową, fiskus nie może ujawniać szczegółów toczącego się postępowania odwoławczego.

- Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie nie wszczynał postępowania egzekucyjnego, a prowadził akcyzowe postępowanie podatkowe. Postępowanie bezsprzecznie prowadzone na podstawie obowiązujących przepisów prawa, więc zarzut dowolnej interpretacji przepisów jest absolutnie nieprawdziwy - informuje Marta Szpakowska, rzecznik IAS w Lublinie.

Postępowanie wobec fermentowni dotyczy podatku akcyzowego, do którego płacenia zobowiązane są firmy przetwarzające i produkujące wyroby tytoniowe. Przypomnijmy, podobne problemy stały za cofnięciem zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego przez Zakłady Tytoniowe w 2014 roku, co doprowadziło do upadłości firmy.

Carnaval Sztukmistrzów 2017: Cyrkowa Liga Mistrzów w Lublinie
Okazałe zwycięstwo żużlowców Speed Car Motoru Lublin z Kolejarzem Opole
Turniej bokserski na Moście Kultury o puchar 700-lecia Lublina (ZDJĘCIA)
Sukces “Volty”. Film, w którym zagrał Lublin przyciąga widzów
74 adwokatów złożyło ślubowanie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski