Sławin i Szerokie bezpieczne. Ale Za Cukrownią i na Bronowicach lepiej mieć oczy dookoła głowy

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Czy lublinianie czują się bezpiecznie w swoich dzielnicach? „Tak” mówią mieszkający na obrzeżach miasta, np. na Sławinie czy Szerokim. „Nie” oceniają mieszkańcy starych „robotniczych” dzielnic, np. Bronowic czy Za Cukrownią.

- Aby zlokalizować najbezpieczniejszą i najmniej bezpieczną dzielnicę, zadaliśmy ponad 2300 mieszkańcom Lublina pytania czy czują się bezpiecznie po zmroku oraz czy, ich zdaniem, dzieci są bezpieczne poza domem – mówi Jarosław Krawczyk z serwisu nieruchomości Otodom.

Otodom po raz drugi przeprowadził ranking bezpieczeństwa w miastach i w ich dzielnicach. Oceniano między innymi: bezpieczeństwo, komunikację, koszty życia, ekologię, relacje sąsiedzkie oraz dostępność sklepów i atrakcji kulturalnych. Można było przyznać od 1 do 5 punktów.

- Wyniki wskazują, że Lublin jest najbezpieczniejszy na swoich obrzeżach.

Dawne tereny podmiejskie, wsie i mniejsze miasta wchłonięte w pewnym momencie przez rozrastającą się aglomerację, charakteryzują się niską zabudową jednorodzinną – diagnozuje Krawczyk. I dodaje: - Ten trend jest widoczny także w innych polskich miastach.

Liderem bezpieczeństwa jest Sławin. Otrzymał 4,38 pkt. na 5 możliwych. Na drugim miejscu znalazło się Szerokie (4,37), a na trzecim Abramowice (4,33).

Kościół Bernardynów pod wezwaniem Nawrócenie św. Pawła w Lublinie

Lubelskie dzielnice jakich nie znacie. Śródmieście, jak na d...

- U nas wszyscy praktycznie znają się ze sobą, nie ma anonimowości, która jest cechą osiedli - sypialni.

Nigdy nie narzekaliśmy na brak bezpieczeństwa, zdarzały się kiedyś drobne incydenty wymagające interwencji policji, ale to już raczej przeszłość – twierdzi Józef Kaźmierczak, przewodniczący zarządu dzielnicy Szerokie.

Sławin utrzymał swoją pierwszą pozycję sprzed trzech lat. Mocno spadło za to poczucie bezpieczeństwa na Węglinie Północnym - obecnie znalazł się na 20 miejscu (3,72 punkty), w poprzedniej edycji z 2017 r. był na miejscu trzecim.

- Najniebezpieczniejsze dzielnice Lublina? To zdecydowanie dwie dawne dzielnice robotnicze: Za Cukrownią i Bronowice. Zwłaszcza ta ostatnia, z wynikiem tylko 3,30 pkt. utraciła zaufanie mieszkańców. Również na Tatarach, zdaniem mieszkańców, lepiej nie pokazywać się po zmroku – relacjonuje Krawczyk.

- Kiedyś rzeczywiście krążyło wiele złych opinii o naszej dzielnicy. Teraz jednak wyraźnie się uspokoiło

– przekonuje Lidia Kasprzak-Chachaj, przewodnicząca zarządu dzielnicy Za Cukrownią.

Skąd zatem tak niska ocena? – Wpływa na to zapewne lokalizacja na terenie dzielnicy dworca PKP. Tego typu centra komunikacyjne generują najróżniejsze zdarzania: kradzieże, rozboje - mówi Kasprzak-Chachaj.

Lublin najbezpieczniejszy

W Lublinie noty wystawione dzielnicom wahają się od 3,3 do 4,38 punktów (w rankingu nie uwzględniono Starego Miasta). - Po porównaniu ankiet w 12 miastach, dla których Otodom przygotował Ranking Dzielnic okazuje się, że Lublin jest najbezpieczniejszym z nich. Średnia ocena w mieście to 3,92, o włos gorzej jest w Białymstoku i Gdańsku (po 3,91), a najniższe miejsce na podium zajmuje oceniony na 3,85 Szczecin – uzupełnia Krawczyk.

Policyjne statystyki

A jak wygada bezpieczeństwo w Lublinie w statystykach policji? Na terenie lubelskiego powiatu grodzkiego wszczęto w 2019 r. łącznie 7 730 postępowań. To o 1 194 mniej niż rok wcześniej.

- Podstawowymi kategoriami przestępstw kryminalnych mającymi zasadniczy wpływ na poczucie bezpieczeństwa są: kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem, kradzież samochodu, rozbój i wymuszenie rozbójnicze, bójka i pobicie, uszkodzenie mienia, uszczerbek na zdrowiu – wylicza nadkomisarz Tomasz Gil, I zastępca komendanta miejskiego policji w Lublinie.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie