Spółdzielnia remontuje kultowe rzeźby na LSM

  Spółdzielnia remontuje kultowe rzeźby na LSM

  Małgorzata Szlachetka

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Rzeźby na LSM przez lata czekały na renowację. Coś drgnęło w tej sprawie w ostatnim czasie. Na zlecenie Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta
  1/7
  przejdź do galerii

  Rzeźby na LSM przez lata czekały na renowację. Coś drgnęło w tej sprawie w ostatnim czasie. Na zlecenie Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin zostało oczyszczonych osiem rzeźb z piaskowca, które znajdują się przy ul. Filaretów. Koszt 14 tys. zł. ©Jacek Babicz

  Rzeźby wykonane z kamienia i metalu, stojące w przestrzeni osiedli, to znak rozpoznawczy LSM. Spółdzielnia właśnie wzięła się za ich remont.
  Powstały w drugiej połowie lat 70. XX wieku, w czasie Lubelskich Spotkań Plastycznych. Artyści mieli inny pomysł na każde osiedle, dlatego na przykład na Piastowskim mamy płaskorzeźby wykonane w piaskowcu, a na osiedlu Marii Konopnickiej charakterystyczne rzeźby z metalu - czaplę, krokodyla i tancerzy.

  Kazimierz S. Ożóg, historyk sztuki i autor książki "Pomniki Lublina" o rzeźbach z LSM-u mówi krótko: "To jest prawdziwy skarb".

  Elementy małej architektury przez lata czekały na renowację.
  Coś drgnęło w tej sprawie w ostatnim czasie. Na zlecenie Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin zostało oczyszczonych osiem rzeźb z piaskowca, które znajdują się przy ul. Filaretów. Koszt 14 tys. zł. Ratusz zajął się nimi, bo są w tzw. pasie drogowym.

  O stan pozostałych rzeźb musi martwić się Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa, bo obiekty są na jej terenie. Właśnie trwa odnawianie niektórych rzeźb, spółdzielnia robi to własnym sumptem, z pieniędzy na bieżące remonty.

  - W środę zajmiemy się krokodylem. Na szczęście nie jest nawet tak bardzo zardzewiały, ale dorobimy mu podstawę z betonowych płyt, żeby się ładnie prezentował. Trzeba też będzie zamaskować brak jednej łapy, którą ktoś oberwał - zapowiadał we wtorek Janusz Rosochacz, kierownik administracji osiedla im. Marii Konopnickiej.

  - Czy od razu zostanie dodana ta brakująca łapa? - pytamy.
  Rosochacz odpowiada: - Tak od ręki nie da się tego zrobić. To jest metaloplastyka i pierwszy z brzegu pracownik tym się nie zajmie.

  Okazuje się też, że problemów z odnowieniem rzeźb na LSM jest więcej.


  - Płaskorzeźby na osiedlu Piastowskim trzeba czyścić ostrożnie, żeby nie zniszczyć ornamentów. Aby nie popełnić błędu, będziemy w tej sprawie kontaktować się z panią, która odnawia pomniki na cmentarzu przy ul. Lipowej - mówi Jan Gąbka, prezes LSM.

  Chodzi o Monikę Konkolewską, konserwatora sztuki. Zapytaliśmy ją we wtorek, czy zechciałaby pomóc.
  - Chętnie, tym bardziej, że jestem rzeczoznawcą konserwacji rzeźb i detali architektonicznych - powiedziała Monika Konkolewska.

  Co o problemie rzeźb mówią lubelskie służby konserwatorskie? Dariusz Kopciowski, z-ca wojewódzkiego konserwatora zabytków odesłał nas do miejskiego konserwatora zabytków Huberta Mącika, a ten z kolei radził dzwonić do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Ostatecznie jednak Mącik obiecał: - Nie zajmujemy się zabytkami ruchomymi, ale jeśli LSM się do nas zwróci z prośbą o konsultację, pomożemy w opracowaniu zaleceń konserwatorskich.

  Kazimierz S. Ożóg apeluje z kolei: - Ratusz i konserwatorzy powinni pomóc LSM w napisaniu wniosku, tak aby zdobyć zewnętrze fundusze na kompleksowy i profesjonalny remont rzeźb.
  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (10)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Naprawmy Pana Tadeusza

  Mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Wielkie inwestycje w rzeźby, a na chodniku można się zabić.
  Przykład ulica Pana Tadeusza w Lublinie blisko centrum i miasteczka akademickiego. Teren spółdzielni LSM jest zaniedbany tak jak i...rozwiń całość

  Wielkie inwestycje w rzeźby, a na chodniku można się zabić.
  Przykład ulica Pana Tadeusza w Lublinie blisko centrum i miasteczka akademickiego. Teren spółdzielni LSM jest zaniedbany tak jak i teren ulicy należącej do miasta. M.innymi: zupełnie zaniedbana zieleń i chwasty po kolana zamiast trawnika przy ulicy, wyrwy w jezdni, zniszczony jedyny próg zwalniający na całym odcinku, klepiska zamiast zatok, czy miejsc postojowych, chodnik z wyrwami lub połamanymi płytami betonowymi tak jak na ulicy Głębokiej, no i "egipskie ciemności" , bo latarnie "pamiętają" jeszcze chyba PRL'owski okres Gomułki. Polecam zdjęcia: Naprawmy ulicę Pana Tadeusza w Lublinie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  balkonada

  sxsa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Śmiesznie wyglądaja bloki na Skrzetuskiego.... jeden- cały remont balkonów -drugi do połowy -trzeci wogóle nie ruszony....ale rzeźby ważniejsze

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kultowe

  Kultowy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Kultowe -Spółdzielnia remontuje kultowe rzeźby na LSM

  LOL

  Fajny kult mają na LSM :P

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie Kazimierzu

  Jan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  a może tak do któregoś z proboszczów parafii z tego terenu po poradę jak zdobywa się środki .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dawno.

  Blob. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  Dlaczego dawno temu w mrocznych czasach morderczego przecież PRLu można było zrobić taką fajną akcję i upiększyć te osiedla wcale nawet udanymi formami małej architektury a teraz nic się w tej...rozwiń całość

  Dlaczego dawno temu w mrocznych czasach morderczego przecież PRLu można było zrobić taką fajną akcję i upiększyć te osiedla wcale nawet udanymi formami małej architektury a teraz nic się w tej kwestii nie da zrobić?Ludzie byli wtedy jacyś inni?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bo wtedy w Lublinie byli artyści

  tęczowy tektur (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

  a teraz forowany jest Pietrasiewicz i Tektura


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gwidon

  mądrego to i przyjemnie posłuchać (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  tak jest

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Filaretów

  mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Odnośnie tego miejsca-wzdłuż Filaretów biegnie ścieżka rowerowa,a rowerzyści nadal jeżdżą po ulicy powodując spowolnienie ruchu i zagrożenie. Może należałoby się tym zainteresować?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I tak za chwilę lubelska żulia wszystko zniszczy

  spacerowicz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  czy z kamienia, czy z żelaza, żadna rzecz w przestrzeni publicznej miasta nie może być cała!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ożóg............popieram

  Leszek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10

  Nie dopuszczać do rzeźb ......amatorów

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo