Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prace przy zabytku pod nosem ratusza i konserwatora bez pozwolenia. Samowolka budowlana w centrum miasta

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Zabytkowy budynek przy ul. Królewskiej 6 zaczął być remontowany, pojawili się budowlańcy, zaczęli prace przy murach. Zabrakło jednak najważniejszego, a mianowicie pozwolenia na prace budowlane.
Zabytkowy budynek przy ul. Królewskiej 6 zaczął być remontowany, pojawili się budowlańcy, zaczęli prace przy murach. Zabrakło jednak najważniejszego, a mianowicie pozwolenia na prace budowlane. Małgorzata Genca
Zabytkowy budynek przy ul. Królewskiej 6 zaczął być remontowany, pojawili się budowlańcy, zaczęli prace przy murach. Zabrakło jednak najważniejszego, a mianowicie pozwolenia na prace budowlane.

Co się dzieje w kamienicy przy ul. Królewska 6?

Lubelski ratusz wstrzymał prace budowlane, które rozpoczął właściciel kamienicy przy ul. Królewskiej 6. Inwestycją zainteresował się nasz Czytelnik. Okazało się, że są prowadzone bez pozwolenia.

- Co się dzieje przy kamienicy? Trwają jakieś prace, czy planują odnowić budynek? - pytał nasz Czytelnik, pan Marek.

O prace, które ruszyły w ostatni wtorek zapytaliśmy w ratuszu.

- W wyniku wizji w terenie pracownicy Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków i Rewitalizacji stwierdzili wykonywanie robót budowlanych (skuwanie tynków i części detalu architektonicznego elewacji) przy fasadzie zabytkowej kamienicy pod adresem Królewska 6, bez wymaganego prawem pozwolenia konserwatorskiego - przekazała nam Justyna Góźdź z bura prasowego ratusza i dodaje - Roboty zostały wstrzymane.

Dowiedzieliśmy się także, że w decyzji poinformowano o konieczności natychmiastowego zabezpieczenia terenu podjętych prac poprzez zastosowanie odpowiednich wygrodzeń, siatek chroniących elewację i balkony oraz zabezpieczenie wejść do budynku.

- Dodatkowo skan decyzji został przesłany wraz z dokumentacją fotograficzną przez Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków i Rewitalizacji do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego miasta Lublin oraz Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie (w związku z zajęciem pasa drogowego) - wyjaśnia Góźdź.

Kamienica przy ul. Królewskiej 6 jest zabytkiem

Kamienica przy ul. Królewskiej 6 ma bardzo ciekawą historię oraz szczegóły architektoniczne, które nie są widoczne, kiedy przechodzi się obok niej. W XVII w. tu, gdzie dziś mieści się ulica był plac targowy - Korce, oraz droga prowadząca na Lwów nazywana Traktem Lwowskim. Dobrze znany nam obszar do początku XIX w. był ulicą Korce. Obecna nazwa ul. Królewskiej pochodzi z lat 1815–1830.

Początki zabudowy przy ul. Królewskiej 6 sięgają XVII w. Budynek był wielokrotnie przebudowywany: w 1804 r. po spaleniu, a także w latach 1871–1882, wtedy nastąpiła jego nadbudowa i kolejna modernizacja.

- Na wartość zabytkową obiektu składa się jego historyzujący, bogaty detal architektoniczny. Fasada kamienicy opatrzona jest boniowaniem, oknami w profilowanych ramach z wyjątkowo dekoracyjnymi nadokiennikami, gzymsami, pilastrami o korynckich głowicach w centralnej osi budynku oraz szczytem efektownie górującym nad ul. Królewską. Wewnątrz dziedzińca nieruchomości można zobaczyć reprezentacyjny ryzalit o półokrągłej formie - powiedziała Agata Semplińska, Zastępca Dyrektora Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków i Rewitalizacji.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski