To był niezapomniany koncert wzruszeń. Przybyli na niego licznie nie tylko rodzice występujących uczniów i pedagodzy ale również dawni absolwenci Społecznego Ogniska Baletowego w Lublinie. Wśród nich Krystyna Jankowska, córka legendarnej Marii Grodzkiej jednej z współzałożycielek Społecznego Ogniska Baletowego w Lublinie oraz Anna Szczepulska-Przeździecka. Obecne były też władze Miasta Lublin. Patronat honorowy nad Jubileuszem objął Marszałek Województwa Lubelskiego i Prezydent Miasta Lublin. Władze wspomogły organizację tej wspaniałej imprezy.
Na scenie było bajecznie kolorowo, a tancerze zachwycali nie tylko pięknymi strojami ale i doskonałą techniką taneczną. Zwłaszcza baletnice z grupy młodzieżowej pokazały wysoki poziom i świetne przygotowanie, co jest niewątpliwie zasługą ciężkiej wieloletniej pracy. Każdy układ charakteryzował się lekkością i finezją. Dumni ze swoich podopiecznych mogą być profesorowie zawodowo zajmujący się nauką tańca: Henryk Jeż (pedagog w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Warszawie, Walentyna Łysenkowa (profesor w Katedrze Choreografii Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku na Białorusi) i Sergiusz Najenko (tancerz i pedagog Teatru Wielkiego Opery i Baletu im. S. Kruszelnickiej we Lwowie). Profesjonalni tancerze i choreografowie współpracują z SOB w Lublinie od wielu już lat i widać tego efekty.
Koncert podzielony był na dwie części. Jak co roku i tym razem widowisko taneczne wyreżyserowała Natasza Ziółkowska-Kurczuk. Pierwszą część wypełniły układy rytmiczne i balet klasyczny, w drugiej zaś pojawiły się tańce charakterystyczne. Tutaj wielkie brawa dla jedynego w Społecznym Ognisku Baletowym chłopca Mikołaja Czyżowskiego z grupy F1, który nie tylko partnerował dziewczętom ale też tańczył świetne solówki.
Na uwagę zasługiwał jeden z układów tanecznych przygotowany przez Różę Sternik, zaliczającej się do grona pierwszych instruktorek tańca w lubelskim SOB. Układ rytmiczny zaprezentowany przez Grupę I do "Ronda G-dur" L. van Beethovena po raz pierwszy pani Róża przygotowała w latach 70. ubiegłego stulecia. Teraz była okazja, żeby go przypomnieć.
Na scenie pojawili się też gościnnie zaprzyjaźnieni z lubelskim SOB uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie, którą prowadzi dyrektor Bożenna Jurkiewicz. Pani dyrektor Jurkiewicz przyjechała na koncert osobiście. Jej uczniowie zatańczyli z pełnym profesjonalizmem, godnym naśladowania. Tym bardziej cieszy fakt, że w gronie uczniów szkoły baletowej znalazła się Magdalena Zik była wychowanka ogniska. Uczniowie "baletówki" doskonale czują się nie tylko w klasyce ale pokazali też w tańcu nowoczesnym i tańcu charakterystycznym. Występy gości z Warszawy nagradzane były gromkimi brawami. Zachwycona publiczność nagradzała też aplauzem szczególnie trudne figury taneczne wykonywane przez tancerzy.
Stowarzyszenie Przyjaciół Tańca, które prowadzi w Lublinie Społeczne Ognisko Baletowe współpracuje z najlepszymi choreografami i tancerzami, wśród nich są wspomniani już: Walentyna Łysenkowa, Henryk Jeż, Sergiusz Najenko, Luc Morren i Aleksander Rymaszewski. W swoim gronie ma także utalentowanych i zaangażowanych w kształcenie młodych baletnic pedagogów jak: Kinga Ligocka, Agnieszka Bidacha, Anna Dzimek, Iwona Sielewicz, Ewa Sweklej, Dominika Rozwadowska.
Przypomnijmy - Społeczne Ognisko Baletowe w Lublinie rozpoczęło swoją działalność 1 września 1956 roku z inicjatywy Ireny Szczepowskiej, ówczesnej dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Lublinie. Grupa pasjonatów tańca skupiła się wokół Marii Grodzkiej, która była wykładowcą rytmiki i akrobatyki, Zbigniewa Kwiatkowskiego prowadzącego zajęcia z tańca oraz Tadeusza Bartkowicza, pianisty - akompaniatora. Nie długo potem dołączyli do tego grona: Róża Sternik, Jacek Śliwiński i Jacek Zajączkowski. Troje ostatnich spotkało się podczas jubileuszu 55-lecia SOB. Wspomnieniom i wzruszeniom nie było końca. Jacek Śliwiński przyleciał specjalnie na ten koncert z dalekiej Australii, gdzie od lat mieszka i pracuje.
- Z Ogniskiem Baletowym jestem związany emocjonalnie, ponieważ około 13 lat pracowałem tutaj jeszcze przed wyjazdem do Nowej Zelandii. Potem przeniosłem się do Australii. Pracę w Ognisku wspominam bardzo mile. Ostatnio widziałem uczniów lubelskiego SOB dwa lata temu podczas jednego z popisów na który zostałem zaproszony, więc wsiadłem w samolot i po prostu byłem na widowni. Dzięki temu mogę w miarę na bieżąco obserwować postępy uczniów w ognisku. SOB w Lublinie na przestrzeni tych wszystkich lat ewoluuje w bardzo dobrym kierunku. Dyrektor ogniska Alicja Kowalczyk nawiązała kontakt z warszawską Szkołą Baletową i zagranicznymi choreografami. Dzieci i młodzież w ognisku czują się dumne, że uczą ich profesjonaliści zza granicy. Poziom koncertu jubileuszowego oceniam bardzo wysoko. Na pewno poziom edukacji w SOB w Lublinie jest wyższy niż za moich czasów - podkreśla Jacek Śliwiński.
Dzisiaj nauka w Społecznym Ognisku Baletowym odbywa się w systemie szkolnym w cyklu 9-letnim, od grupy czterolatków najmłodszej A0 do najstarszej I w dziale młodzieżowym. W roku szkolnym 2011/2012 do ogniska uczęszczało 160 uczniów, w tym tylko jeden chłopiec. Nie dawno wprowadzono zmianę, że egzamin zdaje się po cyklu młodzieżowym. Zajęcia prowadzone są z zakresu tańca klasycznego, charakterystycznego, ludowego, współczesnego, rytmiki oraz historii tańca i baletu. Lekcje odbywają się dwa razy w tygodniu po 2 godziny. Zajęcia prowadzą profesjonalni pedagodzy z Polski, Białorusi, Ukrainy i Belgii.
Jeszcze coś na temat samej oprawy koncertu. W foyer zwracała uwagę wystawa przygotowana przez Zofię Rybicką na której zgromadzono pamiątkowe foldery, recenzje i fotografie z działalności SOB. Szczególne miejsce poświęcono zasłużonym pedagogom takim jak Maria Grodzka, Zbigniew Kwiatkowski i Róża Sternik. Zaprezentowano również prace plastyczne przygotowane na konkurs "Taniec moje marzenie".
Po koncercie odbył się jubileuszowy bankiet na którym nie mogło zabraknąć wspaniałego śmietanowego tortu z logo Społecznego Ogniska Baletowego w Lublinie.
To nie było ostatnie słowo w sprawie Jubileuszu. W tym roku Ognisko Baletowe zaprasza jeszcze na Międzynarodowe Dziecięco-Młodzieżowe Spotkania Baletowe w Lublinie, które odbędą się 7 lipca. Na koncerty wstęp wolny.
Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski
Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?