Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spopielarnia zwłok w Jaszczowie coraz bliżej

Piotr Nowak
Andrzej Muszyński/zdjęcie ilustracyjne
Sąd uchylił decyzję starosty łęczyńskiego i wojewody lubelskiego, którzy nie zgodzili się na budowę spopielarni zwłok w Jaszczowie.

Urzędnicy odmówili zgody firmie PUH Marian Beczkalski na rozbudowę domu pogrzebowego w Jaszczowie.

W decyzji starosty można było przeczytać m.in., że „Budowa spalarni w takim otoczeniu może doprowadzić nie tylko do naruszenia stanu środowiska i zagrożenia dla zdrowia ludzi przez szkodliwe produkty spalania, ale także powodować ujemne oddziaływanie na świadomość i zdrowie psychiczne okolicznych mieszkańców”.

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił jednak decyzję wydaną przez starostę łęczyńskiego i potwierdzoną przez wojewodę lubelskiego. Zrobił to 13 lipca.

– Czekamy na pisemne uzasadnienie decyzji sądu. Kiedy je otrzymamy, to będziemy decydować, czy się odwołać, czy nie – informuje Marek Wieczerzak z biura prasowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Wojewoda może wnieść o kasację wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

– Cieszę się, że WSA przyznał nam rację. Nie zmieniamy planów. Nadal chcemy budować spopielarnię – przyznaje Agnieszka Beczkalska z domu pogrzebowego w Jaszczowie i przekonuje, że instalacja nie będzie wydzielała szkodliwych substancji i nie wpłynie na środowisko.

Mieszkańców to jednak nie przekonuje. Są przeciwni inwestycji. Jeszcze w ubiegłym roku pod listem protestacyjnym przeciwko spopielarni podpisało się ponad 500 osób.

– Stanowisko sądu jest dla nas niezrozumiałe – komentuje decyzję WSA jedna z mieszkanek Jaszczowa. – To teren Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego. Park, ekologia, zabytkowy zespół dworsko-pałacowy i spopielarnia zwłok to kompletna niedorzeczność. W pobliżu planowanego biznesu znajdują się domy mieszkalne z ogródkami działkowymi, na których mieszkańcy uprawiają warzywa. Są pizzeria, sklep spożywczy, przystań kajakowa i szkoła.

Najbliższy budynek mieszkalny znajduje się 22 m od planowanej spopielarni. Kolejne około 80 m dalej.

– Obawiamy się pogorszenia jakości naszego życia, jakości powietrza i zakłócenia ładu przestrzennego. Umiejscowienie spopielarni w centrum naszej wsi wyzwala w nas sprzeciw i negatywne emocje – skarży się Czytelniczka. Mieszkańcy biorą pod uwagę akcję protestacyjną, żeby zatrzymać planowaną budowę.

Czerniejów pierwszy

Najprawdopodobniej pierwszy dom pogrzebowy w woj. lubelskim, w którym będzie można zlecić kremację, powstanie w Czerniejowie. Pomimo protestów mieszkańców, w lutym bieżącego roku inwestor przywiózł na teren swojej posesji piec krematoryjny.

– Urządzenia są już zainstalowane i podłączone. Czekam na przyjazd specjalistycznej firmy z Francji, która ma uruchomić piec – mówi Adam Olszewski, współwłaściciel Zakładu Pogrzebowego Hades. Przedsiębiorca zapowiada, że pełną funkcjonalność instalacja osiągnie we wrześniu.

Według wykazu udostępnionego przez Polskie Towarzystwo Pogrzebowe, w kraju działa 46 krematoriów. W naszym regionie nie ma ani jednego.

Spektakl na dziedzińcu Zamku Lubelskiego. Sny o historii i wspólnocie. Wielkie show o dumnym mieście
Magda Gessler w Lublinie. Kolejna restauracja przeszła "Kuchenne rewolucje"? (ZDJĘCIA)
Przedłużenie Bohaterów Monte Cassino w Lublinie. Z wizytą na wielkim placu budowy (ZDJĘCIA Z DRONA)
Miss Chmielaków 2017. Trwają przygotowania do konkursu (ZDJĘCIA)

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski