Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, ile trzeba czekać na wizytę u lekarza w Lublinie. Najnowsze zestawienie z danych NFZ

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Pierwsze wolne terminy w przychodni i szpitalu im. Jana Bożego w Lublinie:- poradnia gruźlicy i chorób płuc - 11 lipca- operacje przepukliny pachwinowej - 15 lipca- plastyka wiązadeł pobocznych kolana - 17 lipca- usunięcie migdałków - 22 lipca- operacje usunięcia żylaków kończyny dolnej - 22 lipca- tomografia - 23 lipca- endokrynolog - 24 lipca- geriatra - 2 sierpnia- leczenie operacyjne zespołu cieśni nadgarstka - 9 sierpnia- endoproteza biodra - 9 sierpnia- poradnia chorób zakaźnych dla dzieci - 6 września
Pierwsze wolne terminy w przychodni i szpitalu im. Jana Bożego w Lublinie:- poradnia gruźlicy i chorób płuc - 11 lipca- operacje przepukliny pachwinowej - 15 lipca- plastyka wiązadeł pobocznych kolana - 17 lipca- usunięcie migdałków - 22 lipca- operacje usunięcia żylaków kończyny dolnej - 22 lipca- tomografia - 23 lipca- endokrynolog - 24 lipca- geriatra - 2 sierpnia- leczenie operacyjne zespołu cieśni nadgarstka - 9 sierpnia- endoproteza biodra - 9 sierpnia- poradnia chorób zakaźnych dla dzieci - 6 września archiwum
Nie raz w tygodniu, a codziennie do godz. 10 placówki ochrony zdrowia muszą teraz raportować do NFZ czas oczekiwania na wizytę u specjalisty lub na zabieg. Jak wyglądają kolejki w lubelskich przychodniach, które znajdują się w największych szpitalach? Sprawdzamy, ile trzeba czekać na konsultację, badanie czy zabieg w przypadkach stabilnych. Informacje pochodzą ze strony internetowej: www.terminyleczenia.nfz.gov.pl. Obejrzyj galerię z najnowszymi terminami.

- Codziennie raportowanie jest dla nas dużym utrudnieniem, tym bardziej, że niczego tak naprawdę to nie zmienia w dostępie pacjentów do świadczeń. To dla nas tylko kolejne obciążenie biurokracją. Dlatego złożyliśmy pismo do lubelskiego NFZ o zwolnienie z tego codziennego obowiązku. Właśnie wczoraj - w poniedziałek dostaliśmy zgodę na raportowanie co tydzień do 30 września - informuje Agnieszka Osińska, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

Podobną zgodę otrzymał również Szpital Wojskowy w Lublinie, który wystosował taką prośbę do NFZ. - Ze względu na sprawy techniczne i zasoby kadrowe nie jesteśmy w stanie realizować tego nowego obowiązku każdego dnia - odpowiada Beata Węgiel, rzecznik Szpitala Wojskowego.

Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że codzienne przekazywanie informacji do NFZ o pierwszym wolnym terminie do poradni czy na zabieg ma urealnić czas oczekiwania, tak aby był on zgodny z rzeczywistym stanem kolejki dla pacjentów.

Od kwietnia niektóre procedury medyczne są nielimitowane. Oznacza to, że NFZ zapłaci za nie wszystkie. Dzięki temu czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy skrócił się w naszym regionie o 60 dni w przypadkach stabilnych oraz o 11 dni w przypadkach pilnych. Przewidywany czas oczekiwania na rezonans magnetyczny spadł o 77 dni (stabilne) i o 55 dni (pilne). Na tomograf poczekamy o 34 dni krócej (stabilne) i o 4 dni krócej (pilne).

NFZ przypomina, że na terenie województwa lubelskiego występują placówki medyczne w których pacjenci mogą wykonać szybciej wskazane badania i zabiegi. Na przykład operację zaćmy wykonamy do miesiąca między innymi: w szpitalu we Włodawie, przy Kraśnickiej w Lublinie, czy w NZOZ Centrum Medyczne Ani-Med w Janowie Lubelskim.
Zaś tomografię komputerową w ciągu 30 dni wykonamy np. w szpitalu w Białej Podlaskiej, we Włodawie, przy Kraśnickiej w Lublinie oraz w Powiatowym Centrum Zdrowia w Poniatowej.

Rezonans magnetyczny w ciągu miesiąca możliwy jest obecnie tylko w Centrum Diagnostyki Medycznej Multi-Med w Tomaszowie Lubelskiem, a do 2-3 miesięcy np. w: Lux Med przy Jaczewskiego 2 w Lublinie, w Centrum Diagnostycznym Voxel w Zamościu przy ul. Peowiaków 1.

- Dodatkowo w ubiegłym tygodniu wysłaliśmy blisko 2 200 sms-ów do pacjentów, którzy mają wyznaczony odległy termin zabiegu usunięcia zaćmy z informacją w których placówkach wykonają ten zabieg w krótszym czasie. Mamy pozytywny odzew pacjentów w tej sprawie - zaznacza Małgorzata Bartoszek, rzecznik lubelskiego NFZ.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski