Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprzedawali fałszywe certyfikaty szczepień na Covid -19. Mundurowi rozbili 3 grupy przestępcze

Anna Paszkowska
Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Rozbite trzy gangi, 14 osób tymczasowo aresztowanych i zabezpieczone mienie o łącznej wartości ponad 3,2 mln złotych - to efekt działań Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Zatrzymani są podejrzani o uzyskiwanie korzyści majątkowych w zamian za certyfikat o szczepieniu przeciwko Covid -19.

Sprawa dotyczy czynów korupcyjnych związanych z fałszowaniem wpisów w Systemie Informacji Medycznej P1 (Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych), o wykonanych rzekomo wobec ustalonych osób szczepieniach przeciwko Covid-19 w placówkach medycznych w Lublinie, Zamościu i Warszawie.

Działania przestępcze zostały popełnione w ramach trzech zorganizowanych grup, które działały w Lublinie, Warszawie i Zamościu oraz innych miejscowościach w Polsce.

- Grupy te dopuszczały się przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów, m.in. związane z wypełnianiem kwestionariuszy wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem przeciw COVID-19, a także przestępstwa przeciwko mieniu związane z wyłudzaniem z Narodowego Funduszu Zdrowia refundacji za wykazane i wprowadzone do systemu szczepienia, które faktycznie się nie odbywały - poinformował nadkomisarz Andrzej Fijołek, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Wobec 14 osób został zastosowany tymczasowy areszt. Mundurowi zabezpieczyli tez majątek podejrzanych o łącznej wartości ponad 3,2 mln zł, w tym sztabki złota, srebrne monety i gotówka.

Członkowie wspomnianych grup przestępczych są podejrzani o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset przestępstw. Dwóm głównym podejrzanym funkcjonariusze zarzucają obecnie ponad 800 przestępstw.

Jak podają mundurowi śledztwo prowadzi Wydział do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, czyności w sprawie wykonywał również Wydział do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Szczecinie.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci zabezpieczyli dowody, które dają podstawy do postawienia zarzutów kolejnym osobom. System rejestrujący dane o szczepieniu oraz dowody uzyskane podczas śledztwa pozwala na ustalenie osób, które pomimo wpisu nie przyjęły szczepionki.

- Wszystkie osoby, które udzieliły korzyści majątkowej w zamian za dokonanie nierzetelnego wpisu o szczepieniu przeciwko Covid -19 o możliwości skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności tego rodzaju przestępstwa korupcyjnego, która zwalnia z karalności tych sprawców przestępstw korupcyjnych, którzy w ramach czynnego żalu powiadomili organy ścigania o wszystkich okolicznościach przestępstwa, zanim czyn taki zostanie ustalony przez organy ścigania. Osoby te mogą zgłosić się do Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie Wydział do Walki z Korupcją – tel. 47 811 43 53 - informuje rzecznik policji.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski