Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łempicka ponownie w Lublinie! Teraz zostanie już na stałe. Zobacz zdjęcia z wernisażu wystawy

Ismena Cieśla
Ismena Cieśla
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Na stałej ekspozycji poświęconej życiu i twórczości Tamary Łempickiej można zobaczyć 18 prac jej autorstwa z kolekcji Victora Manuela Contrerasa. Wystawę objął patronatem honorowym Prof. Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Na stałej ekspozycji poświęconej życiu i twórczości Tamary Łempickiej można zobaczyć 18 prac jej autorstwa z kolekcji Victora Manuela Contrerasa. Wystawę objął patronatem honorowym Prof. Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Iwona Burdzanowska
W sumie 18 prac. 12 płócien i 6 rysunków trafiło do Muzeum Narodowego w Lublinie aż z Meksyku. W piątek (23 czerwca) obył się uroczysty wernisaż wystawy, natomiast od soboty jest dostępna dla wszystkich mieszkańców Lublina i turystów.

- Cieszy niezmiernie, że Tamara Łempicka na stałe powróciła do kraju, co zawsze było jej pragnieniem – napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w liście do uczestników piątkowego wernisażu. Dodał także, że prace nad zakupem dzieł udało się zrealizować zaledwie w ciągu kilku miesięcy.

Badacze twórczości artystki podkreślają, że zaprezentowane na wystawie w Lublinie prace maja duży walor badawczy nad twórczością artystki - zbiór ten to przekrój prac z różnych epok twórczości Tamary Łempickiej. Miejsce w Lublinie znalazły prace z 50 lat twórczości artystycznej Łempickiej.

- W zakupionym zbiorze można zaobserwować zarówno zmianę techniki malarskiej, jak i odejście od klasycznych motywów w stronę malarstwa abstrakcyjnego. (…) Artystka posługując się skomplikowanymi układami przenikających się wstęg, barwnych pasów oraz geometrycznych form wypełnionych zróżnicowaną fakturą malarską, tworzy nowy język, który staje się aktualizacją dekoracyjnych aspektów jej malarstwa. - informują na stronie Muzeum Narodowego w Lublinie zachęcając do odwiedzenia wystawy.

Do tej pory w polskiej kolekcji znajdowały się tylko dwa obrazy tej wybitnej artystki. Nowozakupione prace będą na stałe dostępne w ekspozycji lubelskiego muzeum. Wystawa będzie czynna prze siedem dni w tygodniu. Bilety dostępne NA STRONIE INTERNETOWEJ lub w kasie muzeum.

Zobacz zdjęcia z wernisażu wystawy. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski