Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stare Miasto: "SOS Sztuki" - nowa galeria w Lublinie

Sylwia Hejno
W "Atelier" Marzeny Miszczuk-Głowackiej
W "Atelier" Marzeny Miszczuk-Głowackiej Małgorzata Genca
Witamy w starej kamienicy przy placu Zamkowym. Tłumy lublinian mijają ją w weekendy, wspinając się bocznymi schodkami do którejś z kafejek Starego Miasta. Żeby ją znaleźć, wystarczy przed stopniami zrobić obrót w prawo. Z domofonu Grodzkiej 36a gryzie w oczy krwistoczerwony napis "SOS Sztuki". Dwie studentki Wydziału Artystycznego UMCS Sylwia Piotrowicz i Marzena Miszczuk-Głowacka właśnie otworzyły nową galerię.

- Nazwa kojarzy się z sygnałem S.O.S. albo po prostu z sosem, do którego dodaje się po trochu wszystkie składniki - tłumaczy Sylwia Piotrowicz.

Dziewczyny wymieszały fotografię, film, instalację, malarstwo i rysunek. We wspólnym kociołku z napisem "sztuka" bełtają się ze sobą solidarnościowy etos ("Koń Trojański Solidarności" Mariana Guzikowskiego), temat dziecięcej pornografii (fotografie Anny Masiak) czy samotność na obrazach Sylwii Piotrowicz. Warto zajrzeć do sedesu. Pod opatrzoną serduszkiem pokrywą chowa się zamykana na kluczyk sekretna skrytka.

- Pokazujemy prace dyplomowe studentów z Wydziału Artystycznego - mówi Sylwia Piotrowicz. - Razem z moją koleżanką niejednokrotnie doświadczyłyśmy tego, jak trudno studentowi zaprezentować prace w galerii. Często liczy się nazwisko, czasem znajomości i wielu młodych artystów jest w tej sytuacji pokrzywdzonych. Postanowiłyśmy więc wziąć sprawy w swoje ręce i zrobić coś na kształt akcji ratunkowej dla sztuki. Oczywiście miejsce jest otwarte na różne osoby, nie tylko studentów Wydziału Artystycznego - zaznacza.

Oficjalność galerii nie wymazała atmosfery zwykłego mieszkania. Jest przedpokój, łazienka (a w niej "Atelier" z filmową projekcją na wodzie w wannie), kuchnia węglowa, malarska pracownia i wreszcie, w eks-salonie, sala ekspozycyjna. Jak przyznaje Sylwia Piotrowicz, znalezienie odpowiedniego lokalu przypominało wędrówkę w poszukiwaniu świętego Graala.

- Chodziłyśmy od drzwi do drzwi. Wiele osób w ogóle nas nie słuchało, a kilka razy zostałyśmy nawet wyśmiane. Wreszcie jako jedyny pomógł nam Krzysztof Krzyżanowski z "Kamienic Miasta", który uwierzył w ten pomysł i udostępnił nam pomieszczenie w przystępnej cenie.

W planach są kursy z rysunku i malarstwa, także dla amatorów i projekcje filmowe. SOS na kolejną wystawę zaprasza w Noc Kultury. Tym razem będą to fotografie poświęcone zapomnianym zawodom. - Najbardziej byśmy chciały widzieć wśród publiczności zwykłych lublinian - nie ukrywa Sylwia Piotrowicz.

Galeria SOS Sztuki, ul. Grodzka 36a/4, I piętro, poniedziałek-piątek, godz. 10.00-14.00

Młoda sztuka w Lublinie:
-Młode Forum Sztuki Galerii Białej.Prezentuje wyłącznie prace młodych artystów. Działa nierozerwalnie z Galerią Białą, pod opieką Jana Gryki w podziemiach budynku Centrum Kultury przy ul. Narutowicza 32 Kliknij

- Studencka Galeria 1 im. B. Słomki na KUL. Prowadzona przez studentów historii sztuki KUL. Pokazuje prace starszych i młodych twórców Kliknij
- Kamienica Cudów. Samozwańcza galeria urządzona w mieszkaniu absolwentów Wydziału Artystycznego UMCS przy Krakowskim Przedmieściu 59. Skierowana głównie do młodego środowiska Kliknij

- Zajezdnia. Żeby ją znaleźć, trzeba trochę się naszukać. Galeria Instytutu Sztuk Pięknych mieści się w jednym z budynków zajezdni autobusowej (Al. Kraśnicka 25). Zobaczymy w niej prace studentów i pedagogów Kliknij

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski