Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci UMCS z projektem zwracającym uwagę na szkodliwy wizerunek ciała promowany w internecie

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
Studenci Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej stworzyli projekt "Ciało bez filtra". Inicjatywa ma za zadanie zwrócić uwagę na nierealistyczny i szkodliwy wizerunek ciała promowany w social mediach.

Ciało bez filtra

Studenci UMCS stworzyli innowacyjny projekt o nazwie "Ciało bez filtra", który ma na celu uświadamianie społeczeństwu, jak media społecznościowe codziennie bombardują nas nierealnymi standardami piękna i urody. W ramach tego projektu studenci pragną podkreślić, że nie powinniśmy bezkrytycznie wierzyć we wszystko, co widzimy w sieci.

- Media społecznościowe codziennie karmią nas nierealnymi standardami piękna czy urody. Pragniemy podkreślić, iż nie powinniśmy wierzyć we wszystko, co widzimy w internecie. W dzisiejszych czasach większość obrazów, które widzimy w social-mediach staje się kreacją. Ludzie pragną być idealni, stąd większość zdjęć jest retuszowana i przerabiana - mówi Mateusz Gdak, jeden ze studentów odpowiedzialnych za projekt.

Studenci za zadanie postawili sobie uświadomienie młodych ludzi o nieprawidłowym wizerunku ciała przedstawionego w social mediach.

- Naszym celem jest dotarcie do jak największej liczby młodych ludzi, która nie jest świadoma, że nie wszystko, co widzi w internecie, jest w rzeczywistości tak samo kolorowe. Chcemy edukować innych, ostrzegając ich przed zagrożeniem popadnięcia w silne kompleksy, spowodowane trendem pokazywania jedynie idealnego ciała w social mediach - dodaje Mateusz.

Nastolatkowie tworzą ankiety, przeprowadzają wywiady z ekspertami, sondy uliczne oraz działają w mediach społecznościowych. Przeprowadzili m.in. ankietę o tym, jaki wpływ na postrzeganie naszego wizerunku mają influencerzy.

- Każdy z nas praktycznie codziennie ma kontakt z różnego rodzaju mediami. Na każdej platformie codziennie publikowane są zdjęcia, które są modyfikowane i przerabiane za pomocą różnych filtrów. Ludzie, stykając się codziennie z obrazami osób, których sylwetki są "poprawione", odczuwają spadek samooceny. Wzorce infulencerów w dzisiejszych czasach istnieją i mają odbicie w rzeczywistości. Ciągłe porównywanie się z osobami z internetu powoduje wiele negatywnych skutków, które również są uwzględnione w naszym raporcie - dodaje.

Czy warto zaakceptować swoje kompleksy i przestać się ich wstydzić?

Badania studentów wykazały, że ok. 70% ankietowanych posiada kompleksy związane ze swoim wyglądem.

- Chcemy ukazać, iż warto odstawić kompleksy na bok i czerpać z życia jak najwięcej. Akceptacja kompleksów pozwala lepiej zrozumieć samego siebie. Prowadzi to nie tylko do wewnętrznego spokoju, ale także do większej samoakceptacji i pewności siebie. Jako młodzi ludzie, otoczeni z każdej strony hejtem i wyidealizowanym obrazem ciała, apelujemy - wstydem jest wstydzić się swojej wyjątkowości. Dlatego też wróćmy do świata realnego, a obraz ciała ukazany w internecie traktujmy z dystansem - podkreśla Mateusz Gdak.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski