– Poziom zgłoszonych prac był bardzo wysoki, co bardzo dobrze świadczy o naszym systemie edukacji architektów. Konkurs był odpowiedzią na szerokie zainteresowanie projektami domów do 70 m2, ale jego głównym celem była promocja młodej, polskiej myśli architektonicznej – mówi wiceminister Ministerstwa Rozwoju i Technologii Piotr Uściński.
Alicja Pytka na konkurs przygotowała projekt domku jednorodzinnego o powierzchni 70 m kwadr., gdzie zostało przewidziane miejsce do pracy zdalnej i sytuacji zagrożenia geopolitycznego. Jej praca zdobyła I miejsce w ogólnopolskim konkursie.
- Temat ten wydał mi się bardzo ciekawy ze względu na obecną sytuację na świecie. Budynek zaprojektowałam w zwartej, prostej bryle z dużą ilością przeszkleń od strony południowej. To nadaje mu charakter pasywny. Materiały wykończeniowe, które zastosowałam to w głównej mierze surowce naturalne. Zastosowałam także instalację z paneli fotowoltaicznych oraz inne rozwiązania energooszczędne - opowiedziała o koncepcji Alicja Pytka.
Projekt domu zakłada wspólną strefę dzienną, gdzie znajduje się kuchnia razem z salonem, łazienką i pomieszczeniami technicznymi. Przestrzeń do pracy zdalnej została umieszczona po drugiej stronie budynku i oddzielona od reszty pokoi. Dzięki temu zabiegowi pojawiło się ciche miejsce.
Studentka Politechniki Lubelskiej kończy II stopień studiów architektonicznych i po raz pierwszy uczestniczyła w ogólnopolskim konkursie ze swojej dziedziny. Miał on być sprawdzeniem jej umiejętności w projektowaniu domów rekreacyjnych. Pani Alicja jest przekonana, że robi to co lubi i chce wiązać z tym przyszłość, a wygrana w konkursie motywuje ją do dalszego rozwoju i działania.
- Obecnie najwięcej przyjemności sprawia mi projektowanie budynków jednorodzinnych wraz z wymyśleniem wnętrz do tego obiektu. Nie ukrywam, że lubię projektować wnętrza i jest to coś w czym czuje się dobrze. Możliwe, że w przyszłości będę chciała przygotować większe obiekty, np. użyteczności publicznej - opowiedziała o swoich planach laureatka.
Organizatorem wydarzenia było Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego. Uroczyste rozdanie nagród obędzie się w połowie kwietnia br. w Warszawie. Wtedy też wszystkie prace będą zaprezentowane.
- 5 km od Lublina, 2 autobusy dziennie. Jak wykluczenie transportowe utrudnia życie
- Lublinianie wykorzystali piękną pogodę na niedzielny spacer [ZDJĘCIA]
- Wielka dżungla w centrum miasta. Targi Lublin opanowali roślinomaniacy [ZDJĘCIA]
- Do Lublina przyjechał każdy Zbyszek. Zdjęcia
- Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie pomaga Ukrainie
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?