- Do naszego rezonansu magnetycznego dołożyliśmy moduł sztucznej inteligencji, która nie zastąpi lekarza, ale znacznie mu pomoże – mówi komendant szpitala wojskowego płk Aleksander Michalski.
Oprogramowanie AI zostało zainstalowane w poniedziałek, pierwsze szkolenia już się odbyły i taki „dozbrojony” rezonans jest już gotowy do pracy.
Zalet sztucznej inteligencji w ogólnym aspekcie jest w tym przypadku kilka. Przede wszystkim zwiększa się dokładność badań, poprawia skuteczność wykrywania drobnych zmian patologicznych i podnosi efektywność personelu medycznego. Wykorzystanie AI w medycynie jest doskonałym narzędziem, ale tylko wtedy, gdy zostanie odpowiednio zintegrowane z praktyką medyczną lekarza. Technologia ta może być też środkiem w skutecznej walce z niewystarczającą liczbą lekarzy.
A teraz pora na szczegóły. Jak AI wpłynie na pracę konkretnych specjalistów? Punktem wyjścia i podstawą wszystkiego jest w tym przypadku rezonans magnetyczny.
– Zwiększamy komfort pacjenta, skracamy czas badania, dzięki temu możemy wykryć najmniejsze zmiany i najmniejsze ogniska choroby nowotworowej. Tym samym poprawimy efektywność personelu medycznego - mówi dr n. med. Katarzyna Dyndor, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala Wojskowego.
To nie wszystko.
– Sztuczna inteligencja eliminuje artefakty, w tym ruchowe, w związku z tym nie ma potrzeby żeby powtarzać sekwencje. AI powoduje, że obraz rezonansu ma znacznie lepszą jakość w znacznie krótszym czasie - dodaje Dyndor.
Ze sztucznej inteligencji skorzysta urologia
– Dla pacjenta zwiększa to szansę na wykrycie nowotworu i szybkie leczenie. Wykonując biopsję fuzyjną gruczołu krokowego opieramy się w bardzo istotnej mierze na opisie rezonansu magnetycznego. Chodzi o to, żeby zwiększyć wykrywalność nowotworu prostaty u pacjenta, żeby mu precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie, czy ma nowotwór prostaty i czy jest on istotny klinicznie. Dlatego szybkie i dobre badanie ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o detekcję gruczołu krokowego – wyjaśnia dr n. med. Jacek Kiś, kierownik Oddziału Urologii Ogólnej i Onkologicznej.
A jaką pomocą jest AI dla kardiologii?
– Przyjeżdża młody człowiek z podejrzeniem zapalenia mięśnia sercowego, a markery laboratoryjne, wygląd serca w echo serca, nie pozwalają tego zróżnicować, to w badaniu rezonansem magnetycznym te zmiany są widoczne bardzo wyraźnie – wyjaśniła na przykładzie lek. Joanna Warowna z Oddziału Kardiologii.
Oprogramowanie sztucznej inteligencji, które zostało zainstalowane w rezonansie magnetycznym w szpitalu wojskowym kosztowało 3,5 mln zł.
- Przejazdy luksusowymi samochodami w Lublinie. Zdjęcia
- Włókniarz pokonany po raz drugi. Motor w finale mistrzostw Polski!
- Zobacz kibiców piłkarskiego Motoru na meczu ze Stalą. Było ciekawie!
- W skansenie zapachniało świeżymi wypiekami. Zobacz zdjęcia ze święta chleba
- Rodzina Ulmów ogłoszona błogosławioną [ZDJĘCIA, WIDEO]
- Zobacz uczestników 8. Mili Pamięci Ofiar Komunizmu
Otwarcie Ośrodka Zdrowia w Rybnie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?