MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sztuka w przestrzeni miasta. Startuje Open City w nowej, pandemicznej odsłonie

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Od 17 sierpnia sztuka ponownie zawładnie miastem. Rusza Festiwal Utajone miasto/Otwarte miasto i potrwa do 17 października.

Jak podają organizatorzy z Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża, w pierwotnym założeniu wystawa „Utajone miasto” miała być rewersem Festiwalu „Otwarte Miasto”. Dodatkowo ostatnie miesiące sprawiły, że artysta i miejsce zyskały nowe doświadczenia. Opuszczone miasto, dystans społeczny, zamaskowanie, izolacja i ukrycie sprawiły, że „Miasto utajone” zyskało nowy kontekst. Jednak ze względu na koronarzeczywistość i wymuszone oszczędności oba korespondujące ze sobą wydarzenia zostały ograniczone do jednego. Tak powstała tegoroczna, wyjątkowa odsłona Utajone miasto/Otwarte miasto.

W tym roku kuratorem festiwalu jest Zbigniew Libera, jeden z najważniejszych polskich artystów, prekursor sztuki krytycznej, performer, reżyser, autor instalacji, obiektów, fotografii. Twórca m.in. instalacji „LEGO. Obóz Koncentracyjny”, „Urządzeń korekcyjnych”, filmu „Obrzędy intymne” czy cyklu inscenizowanych fotografii „Pozytywy”.

Mieszkańcy uwielbiają spacerować po centrum. Zobacz gorączkę...

Prace tegorocznych artystów będą umieszczone w Ogrodzie Saskim i w wybranych przestrzeniach centrum Lublina. - W parku chcemy stworzyć otwartą dla wszystkich wystawę sztuki współczesnej. W mieście kurator tegorocznego festiwalu Zbigniew Libera zapyta o miejsce artysty we współczesnym świecie, inspirując się samotną akcją tureckiego performera Erdema Gündüza – piszą organizatorzy i dodają, że dla niektórych artystów będzie to pierwsze zderzenie z Lublinem, dla innych powrót po latach.

- Trzeba przyjąć, że umieszczenie własnego dzieła w przestrzeni działań innych ludzi nie jest ani własnym działaniem, ani tym bardziej kogoś innego, jest raczej czymś, co wydarza się dzięki relacji między autorem a innymi używającymi tej samej przestrzeni, wyłania się z tej relacji, krąży pomiędzy "ja" a "my" – tłumaczy Zbigniew Libera.

W trakcie Festiwalu Utajone Miasto/Otwarte Miasto swoje prace zaprezentują: Janusz Bałdyga, Zuzanna Janin, Piotr Skiba, Krzysztof Bednarski, Barbara Gryka, Wojciech Bąkowski, Jerzy Kosałka, Piotr Lutyński, Bohdan Ruciński, Grzegorz Drozd, Alexandre Perigot, Adam Rzepecki, Zbigniew Libera i Jerzy Zyśko.

Dotychczas poszczególne edycje festiwalu miały osobne tytuły, które narzucały artystom określoną tematykę. W tym roku Zbigniew Libera zostawia twórcom wolną rękę, każdy z nich może przedstawić to, co chce.
Zmieniła się również formuła otwarcia. Nie będzie jednego wielkiego wernisażu wystawy i tradycyjnego wspólnego spaceru szlakiem inscenizacji. Odbędą się za to bardziej skromne otwarcia poszczególnych prac, co jakiś czas. W tym roku widzowie odkryją sztukę sami i niczym współcześni flaneurzy, będą błądzić miejskim labiryntem, myszkować w miejskich mikro-narracjach i znienacka odsłaniać przed sobą to „utajone miasto”, w którym różne „rzeźby społeczne” będą pojawiać się i tajemniczo znikać.

Tym razem sprawdziliśmy dla Was, jak mieszkańcy woj. lubelskiego odpoczywali nad jeziorem Firlej

Sierpniowy weekend nad jeziorem Firlej. Zobacz naszą letnią galerię

Festiwal zainauguruje poniedziałkowy koncert zespołu RDZEŃ, składającego się z artystów-perfomerów, zaproszonych przez Piotra Lutyńskiego w ramach prezentacji projektu PLAC ERDEMA GÜNDÜZA o godz. 19.00 w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie przy ul. Peowiaków 12.

W pierwszej odsłonie festiwalu odnajdziemy prace „Chominową” Adama Rzepeckiego (ul. Grodzka 14 nad bramą Ku Farze), „Plac Erdema Gündüza” Piotra Lutyńskiego (Plac Kaczyńskiego od ul. Karłowicza), „Marks NLC (Obłoki srebrzyste)” Krzysztofa M. Bednarskiego (Ogród Saski) i Zbigniew Libera pod Zamkiem Lubelskim na skarpie zaprezentuje „Polską Gościnność”, wielkoformatową fotografię o wymiarach 3 na 14 metrów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski