Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te zamki i pałace z woj. lubelskiego zachwycają turystów. Zobacz siedem miejsc, do których warto się wybrać na wycieczkę

Karol Dąbrowski
Z miejscem wiąże się wiele opowieści i legend. Jedna z nich mówi o Białej Damie.Nocami w komnatach miała pojawiać się tajemnicza postać - nazywana Białą Damą, którą widać w okiennicach. Niektórzy słyszeli też płacz kobiety.To nie jedyna legenda. Świadkowie widzieli w okolicach zamku widmo błąkającego się jeźdźca w stroju szlacheckim. Prawdopodobnie to właściciel zamku, który tęskni za swoją ukochaną.
Z miejscem wiąże się wiele opowieści i legend. Jedna z nich mówi o Białej Damie.Nocami w komnatach miała pojawiać się tajemnicza postać - nazywana Białą Damą, którą widać w okiennicach. Niektórzy słyszeli też płacz kobiety.To nie jedyna legenda. Świadkowie widzieli w okolicach zamku widmo błąkającego się jeźdźca w stroju szlacheckim. Prawdopodobnie to właściciel zamku, który tęskni za swoją ukochaną. Robert Wójcik/archiwum
Pięknie odnowione mury lub zadbane ruiny, bogate ekspozycje bądź puste komnaty. Budynki mają swoją duszę i czasami mroczną historię. Poznaj zamki i pałace z województwa lubelskiego. Podróżuj przez województwo lubelskie i odwiedź pałace Czartoryskich i Zamojskich, sprawdź o czym pisał Jan Długosz i po jakich komnatach biegali synowie Kazimierza Jagiellończyka.

Wiele zamków na Lubelszczyźnie zostało zniszczonych podczas najazdów szwedzkich. Na szczęście zachowały się obiekty, które do dziś cieszą oczy. Niektóre zamki i pałace są w stanie zabytkowym, inne są zrekonstruowane i wyremontowane, a z pozostałych zostały tylko ruiny. Każdy z nich jest jednak gratką dla miłośników historii i architektury.

Zobacz, jakie zabytki są warte odwiedzania w województwie lubelskim. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Do najbardziej znanych zabytkowych obiektów w regionie zalicza się Zamek Lubelski. Na jego placu wznosi się najstarsza budowla w mieście - XIII-wieczna baszta. Sam zamek i kościół powstał w 1341 roku, podczas panowania króla Kazimierza Wielkiego. W tym miejscu w 1569 roku odbyły się obrady sejmu, podczas których uchwalono porozumienie miedzy stanami Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Wydarzenie to do historii przeszło jako unia lubelska.

Podczas wycieczki po Lublinie warto odwiedzić Kaplicę Trójcy Świętej, która jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i Europie. Jej zespolenie gotyckiej architektury z bizantyńsko-ruską polichromią czyni wnętrze niepowtarzalnym.

"Tamara Łempicka - ponad granicami"

Obecnie w zamku mieści się muzeum, gdzie trwa wystawa obrazów Tamary Łępickiej. To 18 prac, 12 płócien i sześć rysunków artystki, które trafiły do Muzeum Narodowego w Lublinie aż z Meksyku.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski