Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teraz już nic pszczelarzom nie umknie. Naukowcy z UMCS stworzyli woskomat [ZDJĘCIA]

Ismena Cieśla
Ismena Cieśla
Bartosz Proll/nadesłane
Pszczelarze mogą już korzystać z profesjonalnej maszyny do analizy jakości wosków pszczelich. opracowali ją naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Przyrząd wprowadzony jest już na rynek.

- Myślę, że uczelnie klasyczne mają misję i obowiązek przekazywania i wdrażania wiedzy pracowników do praktyki czy gospodarki (…), dlatego właśnie promujemy dzisiaj WAXO – analizator jakości wosków pszczelich i niezwykle innowacyjny produkt - powiedział JM prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS.

Jak podkreślił prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką prof. Zbigniew Pastuszak podkreślił że, wiele wynalazków powstało na uniwersytecie, jednak woskomat w całości został opracowany, wyprodukowany i wprowadzony na rynek przez UMCS. Przekazał, że w tym celu powstała na uczelni specjalna spółka, która zajmie się produkcją oraz serwisowaniem sprzętu.

Twórcy zapewniają że urządzenie jest proste w obsłudze, nawet dla osób które nie mają kontaktu z nowoczesną technologią. Opracowanie prototypu analizatora jakości wosków pszczelich kosztowało 115 tys. zł. Prezes powstałej spółki celowej UMCS Synergia prof. Bartłomiej Twarowski, powiedział że sprzęt kosztuje 19 tys. zł netto za sztukę, ale trwają starania o to, żeby znalazł się na liście urządzeń refundowanych przez ministerstwo rolnictwa.

- Cała procedura jest automatyczna, a sam pomiar trwa ok. 100 sekund (…). Wynik pojawia się w postaci liczby, zaś w drugiej linijce wyświetla się klasyfikacja wosku. Wynik dobry podświetlany jest na zielono, wątpliwy – oznaczony kolorem żółtym, zaś złej jakości – czerwonym. I ta klasyfikacja wydaje się być wystarczająca dla pszczelarzy, bo to właśnie złe woski sprawiają w gospodarce pasiecznej największe problemy - powiedział dr hab. Marek Pietrow, współtwórca maszyny WAXO.

Urządzenie otrzymało już wiele nagród, między innymi:

  • Złoty medal na Europejskich Targach Kreatywności i Wynalazczości Euroinvent 2020 w Iasi (Rumunia) oraz złoty medal na XIII Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG 2020,
  • Nagrodę Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej, Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak za wynalazek o najwyższym poziomie gotowości technologicznej TRL zdobyta XIII na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG 2020,
  • Złoty medal przyznawany przez Francuską Federację Wynalazców (FFI), Francuskie Stowarzyszenie Wynalazców Europe France Inventeurs (EFI) oraz Fundację Haller Pro Invention (2022),
  • Nagrodę specjalną Międzynarodowego Stowarzyszenia Innowatorów i Nowych Technologii (TISIAS) z Toronto (2022).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski