MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trybunał Konstytucyjny: Rolnicy muszą sami płacić składki zdrowotne

Oprac. (am) FOT. SXC.HU
W KRUS ubezpieczonych jest dziś półtora miliona rolników, z tego blisko 1,3 mln posiada grunty o powierzchni ponad 1 ha.
W KRUS ubezpieczonych jest dziś półtora miliona rolników, z tego blisko 1,3 mln posiada grunty o powierzchni ponad 1 ha.
Przepisy, według których budżet państwa opłaca składki zdrowotne za wszystkich rolników, są niezgodne z konstytucją - uznał wczoraj Trybunał Konstytucyjny. Teraz sejm ma 15 miesięcy na zmianę ustawy.

Obowiązujące od lat przepisy zaskarżył Rzecznik Praw Obywatelskich. Wniosek w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego skierował dwa lata temu.

– Nie ma żadnego uzasadnienia dla finansowania z budżetu państwa składek osób niejednokrotnie bardzo zamożnych, tylko z tego tylko powodu, że są rolnikami – podnosił rzecznik.

Sposób opłacania składek na ubezpieczenia zdrowotne rolników

reguluje ustawa z 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z nimi składki na ubezpieczenia zdrowotne rolników są finansowane z budżetu państwa. Państwo płaci za każdego rolnika, niezależnie od tego jakie ma przychody.

Obecnie składka na ubezpieczenie zdrowotne rolników wynosi 17,5 zł miesięcznie od hektara przeliczeniowego. Takie kwoty odprowadza do kasy NFZ budżet państwa.

Tymczasem w przypadku wszystkich innych grup zawodowych składka na świadczenia zdrowotne wynosi 9 proc. osiąganych dochodów. W dodatku każdy opłaca ją z własnych pieniędzy.

W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich

to sprzeczne z konstytucyjną zasadą sprawiedliwości społecznej. Składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników finansowane są z budżetu państwa. W ten sposób faworyzuje się rolników i ich domowników, którzy często otrzymują też unijne dotacje. Jednocześnie dyskryminowane są osoby, które pracują na etacie, prowadzą działalność gospodarczą, są na rencie, czy emeryturze.

Wczoraj Trybunał Konstytucyjny przyznał RPO rację.

– Finansowanie z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników, bez względu na ich status materialny, jest niezgodne z konstytucją – uznał TK i dał 15 miesięcy na zmianę przepisów.

KRUS nadal czeka na reformę Wczorajsze orzeczenie TK nie oznacza, że musi zostać zmieniony system KRUS i jego najważniejsza część: składki emerytalne i rentowe. A to właśnie one mają większe znaczenie dla budżetu niż składki zdrowotne. Zmian w KRUS od dawna domagają się eksperci, ekonomiści, przedsiębiorcy i pracodawcy.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski