Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trylogia Rymcimci, czyli Festiwal Misia Tymoteusza w Teatrze Andersena

Sylwia Hejno
Tymoteusz rusza na wakacje
Tymoteusz rusza na wakacje Fot. Małgorzata Genca
Biorąc pod uwagę sympatię, jakim darzy go publiczność, było to kwestią czasu. Tymoteusz Rymcimci oficjalnie stał się lubelskim celebrytą i ma festiwal swojego imienia. Wrzesień w Teatrze Andersena upłynie pod znakiem jego przygód.

Autorem sagi o niesfornym niedźwiadku, obdarzonym niewielkim rozumkiem, wielkim sercem i uroczym brzuszkiem jest Jan Wilkowski. Wszystkie trzy części jego perypetii, które składają się na Festiwal Misia Tymoteusza ("Tymoteusz i Psiuńcio", "Tymoteusz wśród ptaków", "Tymoteusz i łobuziaki") wyreżyserował Arkadiusz Klucznik.

Problemy, których doświadcza niedźwiadek, może nie są arcypoważne (spektakl nadaje się już dla trzylatków), ale towarzyszą każdemu dziecku. Tymoteusz Rymcimci (we wszystkich częściach wciela się w niego Mateusz Kaliński) musi pokonać niechęć taty do posiadania czworonoga, obraża się na chłopców, z którymi w głębi duszy chce się zaprzyjaźnić i uczy się brać odpowiedzialność za jajo, które podrzuca mu kukułka. Jest prostoduszny, serdeczny, czasem niemądrze uparty i bardzo sympatyczny, czyli właśnie taki, jaki mały niedźwiadek być powinien. Razem z nim poznajemy barwnych bohaterów - przezabawną kurę, demoniczną lisicę, czy poczciwego tatę misia.

- Czasem nazywam Tymoteusza Hamletem polskiego teatru dziecięcego - śmieje się Arkadiusz Klucznik - mimo że ma już pięćdziesiąt lat, to sprawy, które przeżywa są wciąż aktualne i zrozumiałe dla najmłodszych w różnych krajach i kręgach kulturowych. Cenię Jana Wilkowskiego za to, że potrafił nawiązać z dziećmi dialog zrozumiały dla nich, ale nie infantylny. W polskiej literaturze mam takich dwóch swoich ulubionych bohaterów - Koziołka Matołka i właśnie Tymoteusza - wyznaje reżyser.

Choć wesoły niedźwiadek jest znacznie mniej znaną postacią od Matołka, to może śmiało konkurować z bohaterami popularnych bajek. Jego przygody uczą dzieci tak podstawowych spraw, jak empatia, szacunek dla innych, odpowiedzialność i przełamywanie swoich uprzedzeń.

Festiwal Misia Tymoteusza: "Tymoteusz i Psiuńcio" (8.09), "Tymoteusz wśród ptaków" (12.09), "Tymoteusz i łobuziaki" (22.09)
Teatr Andersena, bilet 20 zł, spotkanie z bohaterem 5 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski