Nasza Loteria

Tym badaniem lubelskich specjalistów zainteresowali się niemieccy naukowcy. – Wyniki są bardzo niepojące – mówi minister Czarnek

Niedobrze widzi blisko 40 proc. uczniów klas I-III. Lubelscy okuliści zbadali 1052 dzieci z 10 szkół z Lublina i okolic, a teraz zbadają ich pięć razy więcej w całym województwie. Wynikami, które okazały się gorsze, niż przypuszczali, zainteresowali polski rząd i niemieckich naukowców.

„Dobrze widzieć” to program realizowany przez zespół fachowców z Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Miał na celu sprawdzenie za pomocą badania przesiewowego, jak zdalna edukacja wpłynęła na wzrok najmłodszych uczniów podstawówek.

– Badanie jest bezinwazyjne i bezbolesne. Po uruchomieniu urządzenia widać ptaszki i właśnie tam muszą patrzeć dzieci, co robią z dużym zainteresowaniem. Po chwili mamy gotowe wyniki: oddzielnie oko prawe i lewe, dane wpisujemy do komputera, drukujemy i wkładamy do koperty, którą przekazujemy dziecku – tłumaczy Renata Krzyżanowska, koordynatorka badań przesiewowych w programie.

Badania wykazały, że blisko 40 proc. dzieci ma problemy ze wzrokiem: m.in. krótkowzroczność, astygmatyzm czy chorobę zezową.

– Wyniki tego badania są bardzo niepokojące i jednoznacznie pokazują, że musi być ono kontynuowane – zapowiada Przemysław Czarnek, szef ministerstwa edukacji i nauki.

Jak twierdzi, z początkiem roku szkolnego może rozpocząć się druga edycja programu, która tym razem obejmie całe województwo i pięć tysięcy dzieci. Nie wyklucza również, że „Dobrze widzieć” może być rozszerzone na cały kraj. Popularność programu jednak przekracza jego granice.

– To pionierski program w skali Europy. Wyniki będziemy prezentować na dwóch zjazdach międzynarodowych: w czerwcu w Norymberdze, a we wrześniu Berlin. Koledzy z klinik niemieckich bardzo się tym interesują, odnoszą to do sytuacji w Niemczech, ale i całej Europie – mówi prof. Robert Rejdak, kierownik zespołu badawczego i szef Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski