Tysiące wagonów z chińskimi towarami wjeżdża do Polski. Na trasie są Lublin i Małaszewicze

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Do sortowni Poczty Polskiej w Lublinie przybywa coraz więcej przesyłek dostarczonych drogą kolejową
Do sortowni Poczty Polskiej w Lublinie przybywa coraz więcej przesyłek dostarczonych drogą kolejową Poczta Polska
Mimo epidemii towary z Chin sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Korzysta na tym Poczta Polska i port przeładunkowy w Małaszewiczach. - Ruch odbywa się na niespotykaną dotychczas skalę - informuje zarządca infrastruktury.

Od początku kwietnia Poczta Polska odnotowała wzrost przesyłek z Azji przewożonych koleją. O ile w 2019 r. przez port kolejowy w Małaszewiczach przewinęło się 10 proc. wszystkich przesyłek docierających z Chin, o tyle w pierwszym kwartale tego roku pociągi przewiozły aż 90 proc. ładunków.

- Dzięki bliskiej współpracy z Pocztą Chińską, Poczta Polska stała się bardzo ważnym partnerem na dynamicznie rozwijającym się rynku przesyłek z Azji. Kolejowy port przeładunkowy w Małaszewiczach oraz sortownia Poczty Polskiej w Lublinie odbierają przesyłki, które są nadawane z chińskich baz logistycznych w Chongqing, Tuanjiecun i Yiwiu - wyjaśnia Grzegorz Kurdziel, wiceprezes Poczty Polskiej ds. sprzedaży.

Wzrost zainteresowania przewozem towarów pociągami to efekt zawieszenia wielu połączeń lotniczych między Europą i Azją. Jednym z ważniejszych punktów na trasie z Chin do Unii Europejskiej (tzw. nowym jedwabnym szlaku) został w ostatnim czasie port kolejowy w Małaszewiczach w województwie lubelskim.

Przesyłki z Chin docierają do sortowni Poczty Polskiej w Lublinie. Od 2018 roku działa tu oddział celny, którego głównym zadaniem jest przyjmowanie towarów nadawanych w Azji do krajów UE. Tranzyt obejmuje odbiór kontenerów z przesyłkami w Małaszewiczach na granicy białorusko-polskiej, ich przewóz do urzędu wymiany w Lublinie, przyjęcie i opracowanie poczty oraz ekspedycję i przewóz przesyłek do europejskich urzędów wymiany.

Inwestują w Małaszewiczach
„Ruch odbywa się na niespotykaną dotychczas skalę. W kwietniu bieżącego roku wykorzystano optymalne możliwości obecnego układu torowego” - informuje spółka CARGOTOR z Grupy PKP Cargo. Firma zarządza Rejonem Przeładunkowym Małaszewicze, w tym stacją Kobylany obsługującą kolejowe przejście graniczne Brześć – Terespol.

W Świdniku na lotnisku wylądował duży transport maseczek z Chin

W kwietniu do Kobylan, po torze szerokim, wjechało i wyjechało 379 par pociągów towarowych z ponad 28 tys. wagonów. Miesiąc wcześniej było ich odpowiednio 377 i 27 tys. Dla porównania, w analogicznym okresie ubiegłego roku po torze szerokim przejechało 335 par pociągów towarowych i 25 tys. wagonów. „Przez Rejon Przeładunkowy Małaszewicze przejeżdża dziennie do 40 par pociągów po torach szerokim i normalnym” - czytamy w komunikacie spółki CARGOTOR.

W Małaszewiczach planowana jest budowa największego w Europie parku logistycznego, który ma obsługiwać wymianę towarów pomiędzy Chinami a Unią Europejską. Zarządca portu planuje inwestycje, które mają umożliwić zwiększenie przepustowości kolejowego przejścia granicznego Terespol – Brześć.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie