MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie będą mogli poczuć się jak studenci. Uniwersytet Przyrodniczy i III LO w Lublinie podpisali list intencyjny o współpracy

Klaudia Olender
Klaudia Olender
W piątek nastąpiło uroczyste podpisanie listu intencyjnego w sprawie współpracy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie z III Liceum Ogólnokształcącym im. Unii Lubelskiej w Lublinie. Inicjatywa ma m.in. zachęcić absolwentów lubelskich szkół ponadpodstawowych do pozostania w Lublinie i wyboru dalszego kształcenia na uczelniach w naszym mieście.

Na mocy podpisanego listu intencyjnego w sprawie współpracy pomiędzy Uniwersytetem Przyrodniczym a III LO w Lublinie, licealiści będą mogli poczuć się teraz jak studenci i uczestniczyć w różnych naukowych przedsięwzięciach, np. tych dotyczących wiedzy ekologicznej czy biologii eksperymentalnej, poznając przy okazji zasady funkcjonowania uczelni.

Grzegorz Lech, dyrektor III LO im. Unii Lubelskiej podkreślił, że umowa zorientowana jest na wspomaganie rozwoju najbardziej uzdolnionej młodzieży licealnej, zgodnie z misją III LO, którą jest stwarzanie możliwości rozwoju mądrym ludziom.

– Przyjęliśmy taki model uczelni otwartej. To my będziemy przychodzić tutaj. Będziemy poznawać pracowników naukowych. To my będziemy poznawali sale wykładowe, laboratoria i inne ciekawe, interesujące miejsca, których w szkole u siebie nie mamy – dodał dyrektor III LO.

- Współpraca będzie polegała na tym, że będziemy umożliwiać uczniom uczestnictwo w wykładach prowadzonych przez naukowców z naszego uniwersytetu, udział w zajęciach warsztatowych, laboratoryjnych i oferujemy również pomoc w przygotowaniu olimpijczyków - zapowiedziała prof. Urszula Kosior-Korzecka, prorektor ds. studenckich i dydaktyki UP i dodała, że uczelnia ze strony szkoły oczekuje umożliwienia uczniom udziału w wydarzeniach organizowanych przez UP i rozpowszechniania informacji o ofercie edukacyjnej uniwersytetu.

- Lublin jako miasto akademickie musi przyciągać studentów do naszego miasta, ale chcemy również, żeby nasi najlepsi studenci pozostawali tu i się kształcili – powiedział rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i zapowiedział, że zakres zajęć i tematów, które może zaoferować licealistom uczelnia jest naprawdę bardzo obszerny:

- Od takich ścisłych przedmiotów jak chemia, fizyka, biologia czy szeroko rozumiane nauki powiązane z biologią, poprzez już takie bardzo specjalistyczne związane np. z zainteresowaniami z zakresu weterynarii, ochrony środowiska, technologii żywności czy wielu innych.

Do nawiązania bliższej współpracy między uczelnią i liceum przyczynił się dr Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania, który zainspirował i zmotywował władze placówek do odkrycia i skorzystania z nowych rozwojowych możliwości. - Lublin ma fantastyczne uczelnie, które oferują swoim studentom wykształcenie na najwyższym poziomie światowym – przyznał wiceprezydent. - W Lublinie co roku maturę zdaje około 5 tysięcy uczniów. I ci uczniowie są gotowi do tego, żeby podejmować w Lublinie dalszą karierę, tylko, tak mi się wydaje, oni ciągle nie znają tych naszych uczelni. Ciągle wydaje się, że te uczelnie w większych ośrodkach oferują wyższy poziom wykształcenia, co nie zawsze jest prawdą – dodał.

Od wielu lat miasto podejmuje różne inicjatywy, aby zachęcać młodych ludzi do pozostania i studiowania w Lublinie, a także by przybliżyć im ofertę i możliwości „miasta akademickiego”. Podpisanie listu intencyjnego w sprawie współpracy pomiędzy UP a III LO to jednak pierwsza tego typu umowa w takim wymiarze i jednocześnie zapowiedź kolejnych, które będą podpisywane pomiędzy lubelskimi szkołami i uczelniami w najbliższych tygodniach.

- Jestem dziś niezwykle szczęśliwy z powodu tego, że rozpoczynamy tak naprawdę taki tour podpisywania umów związanych ze współpracą pomiędzy szkołami średnimi a uniwersytetami. Wiemy, że ta współpraca może się odbywać na bardzo wielu etapach. Chcemy, żeby uczniowie byli coraz częściej obecni na uczelniach, a profesorowie uczeni są w naszych szkołach średnich – powiedział dr Mariusz Banach.

od 7 lat
Wideo

Kiedy i jak sprawdzić wyniki matur?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski