Udany rewanż. Akademickie derby łupem zespołu z Lublina

(Mistrzynie Polski z Lublina w trzynastym meczu Orlen Basket Ligi Kobiet odniosły ósme zwycięstwo. Kolejkę zakończą prawdopodobnie na piątym miejscu w tabeli) fot. Wojciech Szubartowski
Orlen Basket Liga Kobiet. Polski Cukier AZS UMCS Lublin udanie zrewanżował się Enei AZS Politechnice Poznań za porażkę z października. W niedzielę w hali MOSiR akademickie derby padły łupem obrończyń tytułu z Lublina (76:52).

- Enea to nieobliczalny rywal. Zespół z Poznania prezentuje agresywną koszykówkę opartą na rzutach trzypunktowych - mówił przed meczem trener AZS UMCS, Krzysztof Szewczyk. - Jest trochę niewiadomych. Choćby ta, że w meczu z nami zagra już Aisha Sheppard - dodawał.

Sheppard w niedzielę zadebiutowała w ekipie z Poznania. Rozgrywająca przyleciała do Polski w czwartek, a pierwszy raz z zespołem trenowała w piątek.

Amerykanka nie zaczęła w wyjściowej piątce. Na parkiecie pojawiła się po dziewięciu minutach gry, gdy jej koleżanki przegrywały 9:15. Przyjezdne zdołały nieco zmniejszyć dystans, ale po pierwszej kwarcie zaliczkę czterech punktów miały gospodynie z Lublina (17:13).

Przewaga zielono-białych rosła. Po upływie dwóch i pół minut gry kolejnej odsłony, gdy spod kosza zapunktowała Kaylee Shook, tablica pokazywała rezultat 26:16. Kaylee Shook, Elin Gustavsson, Veronica Burton i Aleksandra Zięmborska najczęściej trafiały po stronie lubelskiej. W szeregach przeciwniczek prym wiodła Serbka występująca niegdyś w Lublinie (sezon 2019/20), Jovana Popović.

Na półmetku trzeciej kwarty miała na swoim koncie 13 oczek, trafiając aż trzy z czterech oddanych prób „za trzy”. Żadna z drużyn w tym elemencie nie błyszczała. Wynikowo odskakiwały jednak gospodynie, które zdecydowanie wygrywały walkę na tablicach. Przed ostatnią odsłoną meczu AZS UMCS prowadził 57:40, natomiast w zbiórkach 45:27.

Mistrzyni najlepszej kobiecej koszykarskiej ligi świata z 2022 roku, Sheppard, pierwsze punkty z gry zdobyła dopiero w połowie trzeciej kwarty. Na swoim koncie miała pięć oczek, ale pierwsze trzy z linii rzutów wolnych.

W czwartej odsłonie dalej przebieg spotkania kontrolowały lublinianki. Odblokowała się Bria Goss, która rzuciła siedem punktów, a dodatkowo zanotowała przechwyt.

Podopieczne Krzysztofa Szewczyka okazały się lepsze od zawodniczek prowadzonych przez Wojciecha Szawarskiego, a tym samym wzięły rewanż za październikową porażkę z Poznania (65:71).

Dużo czasu na odpoczynek zielono-białe mieć nie będą, bo już w środę o godzinie 18 w rozgrywkach Euroligi podejmą w hali MOSiR węgierski DVTH HUN-Them.

Polskie Cukier AZS UMCS Lublin – Enea AZS Politechnika Poznań 76:52 (17:13, 18:18, 22:9, 19:12)

AZS UMCS: Shook 16, Gustavsson 15, Burton 11, Ziemborska 10, Goss 9, Nassisi 6, Fiszer 5, Adamczuk, 2 Goszczyńska 2, Ullmann. Trener: Krzysztof Szewczyk

Politechnika: Popović 17, Vaughn 12, Sheppard 8, Rogozińska 7, Pokk 4, Skobel 2, Piasecka 1, Puc 1, Piechowiak. Trener: Wojciech Szawarski