Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Medyczny chce się zająć starszymi pacjentami

mm
Jacek Babicz
Uniwersytet Medyczny w Lublinie przygotowuje dwa projekty, które zamierza zgłosić do strategii rozwoju województwa i makroregionu. Dzięki temu będą miały one szanse na unijne dotacje. - Zgłosimy projekty "Zdrowa Lubelszczyzna" i "Zdrowy Wschód". Żyjemy w regionie uważanym za płuca Europy. Przemysł ciężki się wycofuje i to sprawia, że środowisko naturalne się odbudowuje. To trzeba wykorzystać - wyjaśnia prof. Dariusz Matosiuk, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego.

W ramach "Zdrowej Lubelszczyzny" medycy będą tworzyć tzw. bibliotekę danych. Zbadają, czy dzięki poprawie środowiska stajemy się zdrowsi. - Dlatego chcemy się zająć starszymi osobami. Geriatria to specjalna dziedzina i wymaga innego kształcenia - podkreśla prof. Matosiuk. - Dzięki niej będziemy wiedzieć, na jakie choroby cierpią ludzie starsi, na co umierają, czy mają np. problemy skórne, okulistyczne.

Uczelnia myśli o powołaniu nowej jednostki kształcącej studentów, także w tej dziedzinie. Zostanie powołane Centrum Kształcenia Symulacyjnego. W tym ośrodku znajdą się fantomy umożliwiające wykonywanie ćwiczeń symulujących procedury medyczne na pacjencie.

- Przewidujemy też rozwój telemedycyny. Drogą radiową będzie można śledzić postępy choroby. Specjalne czujniki umieszczone na ciele pacjenta będą wzbudzać sygnał ratunkowy - informuje prof. Matosiuk. - Dzięki temu starsi pacjenci będą mogli przebywać poza szpitalem, ale lekarz będzie mógł kontrolować ich stan zdrowia. Myślę, że stanie się to możliwe w perspektywie kilku lat. Ale musimy mieć zgodę na uruchomienie pasma radiowego, poza tym prowadzone są badania nad nanoczipami z Politechniką Lubelską - dodaje profesor.

Z kolei projekt "Zdrowy Wschód" zakłada przeprowadzenie wspólnych badań z innymi uczelniami medycznymi z całej Polski. - Dzięki temu nasze badania zostaną przeprowadzone na większej populacji - dodaje prorektor uczelni. Jego zdaniem, społeczeństwo się starzeje, są choroby nieodłącznie związane z wiekiem.

- Co czwarty człowiek jest zagrożony chorobą Alzheimera. Ale środowisko w naszym regionie zacznie się poprawiać, zaczną powstawać sanatoria, domy opieki, mogą przyjeżdżać osoby z całej Europy - przewiduje prof. Matosiuk. - Dlatego chcemy w tym kierunku kształcić kadrę, bo będzie zapotrzebowanie na takich specjalistów.

Tymczasem, jak alarmują geriatrzy, ludzi starszych przybywa, a nie ma ich kto leczyć. W Lublinie oddział psychogeriatryczny funkcjonuje w Szpitalu Neuropsychiatrycznym. Poradnia geriatryczna działająca w Okręgowym Szpitalu Kolejowym została właśnie zamknięta. W regionie oddziały geriatryczne są w Białej Podlaskiej, Parczewie i Włodawie.

- To nie wystarczy - podkreśla dr Maria Laskowska-Szcześniak, wojewódzki konsultant w dziedzinie geriatrii. - Potrzeba co najmniej 10 oddziałów geriatrycznych z 260 łóżkami. Gdyby Uniwersytet Medyczny zrealizował swoje projekty, byłoby to zielone światło dla rozwoju tej dziedziny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski