Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Przyrodniczy domaga się budowy kładki nad ul. Głęboką

Ilona Leć
Na Głębokiej studenci dosłownie przeciskają się pomiędzy autami
Na Głębokiej studenci dosłownie przeciskają się pomiędzy autami Jacek Babicz
Wymuszanie pierwszeństwa, niepotrzebny chaos i korki. To codzienność w okolicach przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu ul. Głębokiej i Raabego. Władze Uniwersytetu Przyrodniczego boją się o bezpieczeństwo żaków i domagają się budowy kładki nad ruchliwą ulicą. Sytuację "pogorszyło" ostatnio uruchomienie nowego Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowego Nowych Technik i Technologii w Inżynierii Rolniczej przy ul. Głębokiej 28.

- Przeniesiono do niego 17 jednostek naukowych uczelni. Ruch na przejściu jest jeszcze większy, bo teraz na zajęcia do nowego obiektu musi dojść kilka tysięcy osób - alarmuje Henryk Bichta, kanclerz UP.

Ratusz zapewnia, że zna postulaty uczelni, ale na razie żadnego rozwiązania nie proponuje. - Nie posiadamy dokumentacji technicznej budowy takiej kładki, a co za tym idzie nie znajduje się ona w najbliższych planach inwestycyjnych. Jesteśmy jednak otwarci na współpracę z uniwersytetem, która miałaby na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych w tym rejonie - zaznacza Karol Kieliszek z biura prasowego UML.

Jeszcze przed powrotem żaków, ze względu na trwającą termomodernizację rektoratu UMCS, zamknięto dla przechodniów kładkę nad ul. Sowińskiego. Piesi nie mieli wyboru i korzystali z tamtejszego przejścia dla pieszych, przez co na ulicy tworzyły się większe niż zazwyczaj korki. Okazuje się, że miasto ma w planach przebudowę ulicy, która znacznie usprawni ruch w tym rejonie. Przypominamy, że oprócz kilku budynków UMCS znajdują się tam akademiki. Ratusz chce, aby na ul. Sowińskiego pojawiły się po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Prace zostaną przeprowadzone w latach 2014-2015.

Niebezpiecznie jest również w kampusie Politechniki Lubelskiej przy ul. Nadbystrzyckiej. Studenci narzekają na dwa przejścia dla pieszych: na wysokości Wydziału Mechanicznego oraz w pobliżu Wydziału Elektrotechniki i Informatyki. - Piesi muszą bardzo uważać przechodząc na drugą stronę ulicy, a i tak zdarzają się wypadki. O problemie wiedzą władze miasta i planują przebudowę ul. Nadbystrzyckiej - zapewnia rzecznik PL Iwona Czajkowska-Deneka.

Nie wiadomo kiedy dokładnie ruszą prace, ale pewne jest, że ich zakres będzie ogromny. - Pracownicy naszej uczelni brali udział w konsultacjach dotyczących koncepcji przebudowy. Na ul. Nadbystrzyckiej na odcinku od ul. Zana do skrzyżowania ulic: Głębokiej, Muzycznej i Narutowicza, powstaną dwa pasy ruchu w obydwie strony - wspomina Mieczysław Hasiak, kanclerz PL. Miasto zadba też o przygotowanie bezpiecznych przejść dla pieszych. - Dodatkowo w trakcie prac robotnicy zajmą się przebudową infrastruktury podziemnej, głównie kanalizacji deszczowej - dodaje Hasiak. Dzięki temu na ul. Głębokiej po ulewnych opadach deszczu, woda będzie spływała swobodnie i na jezdni nie powstanie już wielkie jezioro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski