Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie świętuje swoje 65-lecie. Zobacz zdjęcia

W środę odbyły się uroczyste obchody jubileuszu 65-lecia Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. To już czwarta edycja Święta Uniwersytetu, które rozpoczęło się wraz z inauguracją roku akademickiego 2019/2020.

Uczelnia od 65 lat kształci studentów, obecnie na 40 kierunkach studiuje ponad 7500 osób. Można powiedzieć, że cała historia zaczęła się od UMCS, bo to w jego strukturach utworzono trzy pierwsze wydziały, które stanowiły podstawę do powołania samodzielnej Wyższej Szkoły Rolniczej, która z biegiem lat przekształciła się w Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

Na początku posiedzenia senatu prof. dr hab. Zygmunt Litwińczuk, UP rektor wręczył pracownikom uczelni 7 nagród za działalność naukową. Wyróżnienia i medale posypały się również z rąk prezydenta Krzysztofa Żuka, wicemarszałka województwa lubelskiego Zbigniewa Wojciechowskiego i wojewody lubelskiego Lecha Sprawki, który odznaczył honorowo 4 osoby tytułem „Zasłużonych dla Rolnictwa”.

Główną częścią programu było nadanie tytułu doktora honoris causa prof. dr hab. Zdzisławowi Targońskiemu, znakomitemu naukowcowi, specjaliście w dziedzinie biotechnologii, szczególne biotechnologii żywności i biotechnologii przemysłowej oraz rektorowi UP w Lublinie w latach 2002-2008.

Przedstawienie uchwały senatu wygłosiła prof. dr hab. Halina Buczkowska, prorektor ds. studenckich i dydaktyki UP, z kolei prof. Barbara Baraniak, Kierownik Biochemii i Chemii Żywności Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii przedstawiła laudację na cześć dr Honoris Causa. - Tę najwyższą godność akademicką nadaje się osobom wybitnym w uznaniu ich ogromnych zasług dla rozwoju nauki, kultury i cywilizacji. Do grona takich postaci należy prof. Zdzisław Targoński, naukowiec posiadający niekwestionowany autorytet, powszechnie znany i ceniony w środowisku naukowym – przyznała prof. Barbara Baraniak.

Ale to nie pierwsze tego typu odznaczenie dla prof. Targońskiego. Świat akademicki docenił jego osiągnięcia już wcześniej, przyznając mu dwukrotnie tytuł honoris causa – Narodowy Uniwersytet w Kijowie w 2007 i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu w 2015.

Nagrodzony naukowiec związany był z UP nieprzerwanie przez 45 lat, przechodząc kolejne etapy nauczyciela akademickiego, od stanowiska starszego asystenta, poprzez adiunkta, docenta do profesora zwyczajnego. Jego osiągnięcia wniosły znaczący wkład w rozwój nauk rolniczych w zakresie biokonwersji, biomasy roślinnej oraz produkcji i zastosowania enzymów technologii żywności.

Wiele podjętych przez profesora badań ma charakter innowacyjny w skali światowej, m.in. badania nad wykorzystaniem glicerolu i węglowodanów jako składnika podłoża w biosyntezie kwasów organicznych. Do tej pory był promotorem 72 prac magisterskich, 18 inżynierskich oraz recenzentem ponad 120 prac dyplomowych. W 1990 roku odegrał wiodącą rolę w założeniu kierunku technologia żywności i żywienie człowieka na Wydziale Rolniczym ówczesnej Akademii Rolniczej w Lublinie. Zainicjował również kolejne kierunki – towaroznawstwo i biotechnologię, a także był inicjatorem powołania Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii UP w Lublinie.

- Nadanie godności doctora honoris causa jakim darzy mnie społeczność UP w Lublinie jest wspaniałym wyróżnieniem, który w sposób syntetyczny sumuje moje 47 lecie działalności jako nauczyciela akademickiego i 50 lecie jako nauczyciela, bo byłem nauczycielem chemii, ale również i szermierki – mówił prof. Zdzisław Targoński, nie ukrywając radości, po czym dodał: – W bieżącym roku kończy kadencję rektor Litwińczuk, a wraz z nim od kilku lat na emeryturę przechodzi pokolenie, które 30 lat temu po zmianach ustrojowych w Polsce i wejściu w życie nowej ustawie o szkolnictwie wyższym tworzyło uczelnię na nowych demokratycznych zasadach. To pokolenie 40-latków podejmowało ważne i odpowiedzialne funkcje na uczelni i na wydziałach, a także stanowiło kluczową kadrę pracowników w kolejnych latach funkcjonowania uczelni – wspomina.

Po krótkim przemówieniu prof. Targoński wygłosił wykład o historii biotechnologii, o jej rodzajach - odcieniach. Opowiadał m.in. o terapiach za pomocą przeciwciał monoklonalnych, niezwykle popularnych w immunoterapii, o roślinach GMO, o wykorzystywaniu mikroorganizmów w biotechnologii czy biomasie odnawialnej.

Na jubileuszowe uroczystości przybyli rektorzy i dziekani z różnych ośrodków naukowych z całej Polski, co niewątpliwie podniosło rangę tego wydarzenia.

- Bardzo serdecznie gratuluję naszemu nowego doktorowi honoris causa panu prof. Zdzisławowi Targońskiemu. Cieszę się, że za mojej kadencji rektorskiej otrzymał pan to najwyższe wyróżnienie akademickie, przyznane jednomyślną uchwałą senatu, co niejako świadczy, że cała społeczność naszego uniwersytetu bardzo wysoko ocenia pana osiągnięcia naukowe, ale także co nie jest mniej ważne, pana zaangażowanie i wkład w rozwój uczelni, gdy pełnił pan funkcję rektora – podsumował wystąpienie prof. dr hab. Zygmunt Litwińczuk, rektor UP.

Po krótkiej przerwie na scenę wkroczył Zespół Pieśni i Tańca Jawor, znany ambasador uczelni i miasta Lublin za granicą, który tanecznym krokiem zakończył uroczystość.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski