MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Filharmonii i CSK bez zmian? Zmieni się statut i nazwa Teatru Muzycznego

Michał Dybaczewski
Malgorzata Genca / archiwum
Zapewnienie, że fuzji nie będzie, informacja o konkursie na dyrektora Filharmonii Lubelskiej, oraz o przekształceniu Teatru Muzycznego w Operę Lubelską to kwestie, które zdominowały konferencję podsumowującą sezon artystyczny w Filharmonii Lubelskiej.

- Łączenia instytucji nie będzie, ale z przekształcenia Teatru Muzycznego powstanie Opera Lubelska. Uchwała zarządu w tej sprawie została podjęta 14 czerwca – zaznaczał Bartłomiej Bałaban, członek zarządu województwa lubelskiego odpowiedzialny za kulturę. Podkreślił też, że Statut FL i CSK nie ulega zmianie. - Te instytucje kultury będą kontynuowały swoją statutową misję – zapewniał i przeczytał oświadczenie zarządu w tej sprawie.

- Obecnie rozpoczyna się procedura zmiany nazwy samorządowej instytucji artystycznej: „Teatr Muzyczny w Lublinie” na „Opera Lubelska” oraz nadania jej statutu, która poprzedzona zostanie stosownymi konsultacjami społecznymi – brzmi fragment oświadczenia.

Jest tam też o fuzji. - Prosimy o zaprzestanie rozpowszechniania nieaktualnych informacji o połączeniu Teatru Muzycznego w Lublinie, Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, gdyż ma to negatywny wpływ na bieżącą działalność ww. instytucji oraz powoduje niepotrzebne emocje wśród pracowników w nich zatrudnionych, mieszkańców województwa lubelskiego, jak również w środowisku artystycznym. Pojawiające się informacje na temat fuzji ww. instytucji kultury są manipulacją faktami i zawierają nie znajdujące uzasadnienia w rzeczywistości tezy – czytamy w oświadczeniu zarządu.
Co do samej Filharmonii to choć fuzji uniknęła to i tak czekają ją zmiany. Związane są z konkursem na nowego dyrektora. Również w tej sprawie zarząd województwa podjął uchwałę w tej sprawie. Oferty konkursowe można składać do 20 lipca. Przypomnijmy, 31 sierpnia kończy się umowa z p.o. dyrektora Zuzanną Dziedzic. Czy ona sama wystartuje w konkursie? - Nie wiem – odpowiada krótko Dziedzic.

Będzie to zatem trzecia próba wybrania dyrektora FL. Pierwsza procedura konkursowa została uruchomiona w lipcu 2022 r. i nie została rozstrzygnięta, gdyż żaden z czterech kandydatów nie zdobył większości w komisji konkursowej. Dlatego zdecydowano się przeprowadzić konkurs po raz kolejny. Został ogłoszony w styczniu 2023 r., a do końca lutego do udziału w nim zgłosiło się 12 kandydatów. Niespodziewanie jednak na początku marca zarząd woj. konkurs unieważnił i zdecydował się powierzyć stanowisko w trybie bezkonkursowym Zuzannie Dziedzic. Zgodę na to musiał jednak wyrazić minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Ten jednak wstrzymał się od decyzji pozostawiając ją bez rozpoznania.

Możliwe zatem, że już niedługo FL będzie miała nowego dyrektora naczelnego. Ale będzie miała także nowego pierwszego dyrygenta. Jak powiedziała dyrektor Zuzanna Dziedzic rozmowy w tej sprawie prowadzone były z Theodorem Kucharem, a ten zgodził się objąć tę funkcję. - Drugim stałym dyrygentem filharmonii będzie Mirosław Błaszczyk, który będzie odpowiadał za poziom orkiestry – mówiła Zuzanna Dziedzic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zobacz Q&A z Mandaryną !

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski