MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W SPSK1 powstał kompleksowy ośrodek opieki onkologicznej. Zobaczcie zdjęcia nowego budynku

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Kompleksowy ośrodek opieki onkologicznej SPSK1 działa już przy ul. Radziwiłłowskiej. Oprócz wygodniejszych warunków pobytu, nowością dla pacjentów będzie radioterapia. Inwestycja kosztowała 70 mln złotych.

- Z całą pewnością kolejny taki ośrodek w Lublinie i na Lubelszczyźnie jest potrzebny. Nawet jak dobiegnie końca inwestycja COZL i nasza, to prawdopodobnie będzie jeszcze za mało. Potrzeby rosną z roku na rok. Dla przykładu rak jelita grubego zarówno u kobiet i u mężczyzn jest już drugim najczęstszym nowotworem w Polsce i w Europie - wyjaśnia prof. Wojciech Polkowski, kierownik kliniki chirurgii onkologicznej.

Dobiega końca pierwszy etap wielkiej przebudowy szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie. Efektem tego jest nowy budynek przy ul. Radziwiłłowskiej do której przeprowadziła się klinika chirurgii onkologicznej. Obok trwa jeszcze remont i adaptacja starego budynku (po dermatologii) w którym znajdą się sale dydaktyczne. Łącznie inwestycja kosztuje 70 mln złotych.

- Pierwsi pacjenci do kliniki chirurgicznej są już przyjęci i zoperowani, wkrótce będzie można prowadzić zabiegi z radioterapii. Trwają jeszcze szkolenia personelu, który będzie obsługiwał sprzęt - mówi dr n. med. Adam Borowicz, dyrektor SPSK1.

To właśnie zakład radioterapii jest nowością w SPSK1. Dyrekcja podkreśla, że zależy im na stworzeniu kompleksowego ośrodka leczenia onkologicznego, aby w jednym miejscu pacjent miał zapewnioną opiekę od diagnostyki, poprzez operacje, chemioterapię i radioterapię, aż do całkowitego zakończenia kuracji.

Dzięki nowemu blokowi operacyjnemu liczba operacji ma zwiększyć się prawie dwa razy, z kilkunastu do kilkudziesięciu tygodniowo. W klinice pracuje zespół chirurgów onkologicznych, onkologów klinicznych i radioterapeutów.

- Jesteśmy wiodącym ośrodkiem w dziedzinie leczenia nowotworów otrzewnej za pomocą chemioterapii dootrzewnowej w hipertermii. Czekamy jeszcze na uruchomienie radioterapii śródoperacyjnej. Oznacza to, że w czasie jednego seansu operacyjnego mamy możliwość zastosowania nie tylko chirurgii, ale jednocześnie napromieniania w polu operacyjnym - tłumaczy prof. Wojciech Polkowski.

Klinika wzbogaciła się o dwa akceleratory stacjonarne umożliwiające nowoczesną radioterapię dzięki którym napromienianie trwa krócej, jest precyzyjne i bezpieczniejsze dla pacjentów.

- Ten sprzęt umożliwia nam również stosowanie innych zaawansowanych procedur, jak napromienianie całego ciała, które jest elementem przeszczepu szpiku. Jesteśmy też przygotowani do przeprowadzania napromieniania guzów mózgów. Jako drugi ośrodek w kraju posiadamy akcelerator mobilny, który umożliwia nam realizację radioterapii śródoperacyjnej w trakcie zabiegów - mówi lek. med. Dagmara Nycz-Bedońska, kierownik Zakładu Radioterapii SPSK1.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz też: Ile cukru znajduje się w napojach? /x-news/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski