Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walczą z czerniakiem i akromegalią. Lubelskie szpitale zapraszają na bezpłatne konsultacje

OPRAC.: DUN
Archiwum/Polska Press
Czerniak, czyli złośliwy nowotwór skóry, jest możliwy do całkowitego wyleczenia – o ile choroba jest wykryta we wczesnym stadium rozwoju. SPSK 1 zaprasza na konsultacje, w czasie których będzie można pokazać lekarzom podejrzane zmiany na skórze. Z kolei w przyszłym tygodniu na szybką poradę w SPSK 4 mogą liczyć osoby podejrzewające u siebie akromegalię.

SPSK 1 regularnie organizuje akcje związane z profilaktyką czerniaka. Podczas jednej z nich pod koniec czerwca na badanie zgłosiło się około 200 osób. Aż u 5 procent z nich stwierdzono podejrzenie czerniaka, zostali skierowani na zabieg i czekają teraz na wyniki badania histopatologicznego. Właśnie od badania dermoskopem i trafnej diagnozy zaczyna się walka z czerniakiem. - Warto obserwować swoją skórę i w przypadku zauważenia podejrzanej zmiany natychmiast skonsultować się z lekarzem - podkreśla prof. Dorota Krasowska, kierownik Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej SPSK1 w Lublinie.

Osoby, które zauważyły u siebie niepokojące zmiany skórne lub znamiona SPSK 1 zaprasza na bezpłatne konsultacje w poniedziałki lub czwartki (ambulatorium Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej, ul Staszica 11). Trzeba mieć skierowanie od lekarza rodzinnego i zapisać się telefonicznie w piątek w godz. 11 do 14 (tel. 81 532 36 47).

Tydzień Walki z Akromegalią

Z kolei w przyszłym tygodniu (19 - 23 lipca) SPSK 4 organizuje Tydzień Walki z Akromegalią. - Każdy pacjent ze skierowaniem w kierunku rozpoznania akromegalii lub też podejrzewający u siebie akromegalię będzie przyjmowany preferencyjnie w Poradni Endokrynologicznej SPSK Nr 4 (ul. Jaczewskiego 8) – zapowiada Alina Pospischil, rzeczniczka prasowa SPSK 4.

Akromegalia to przewlekła choroba spowodowana nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu przez guz przysadki. Powoduje, że powiększają się dłonie i stopy, poszerza się nos, usta stają się pogrubiałe, a żuchwa mocno zarysowana. Prof. n. med. Beata Matyjaszek-Matuszek, specjalista w zakresie chorób wewnętrznych i endokrynologii oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii podkreśla jednak, to nie zmiany w wyglądzie czynią akromegalię groźną. Choroba prowadzi bowiem także do wielu powikłań, przyczyniających się do skrócenia życia. – Dominują choroby układu sercowo-naczyniowego związane z powiększonym sercem, oddechowego z niebezpiecznym bezdechem sennym, w wyniku powiększenia języka i przerostu podniebienia miękkiego, choroby nowotworowe czy też choroby metaboliczne, od insulinooporności aż do cukrzycy typu 2– wylicza prof. Matyjaszek-Matuszek

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski