Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Węglarza się wydłuży. Za dwa lata pojadą nią kierowcy

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Łukasz Kaczanowski
Blisko 50 mln zł pochłonie przedłużenie ul. Węglarza do ul. Trześniowskiej. Powstanie 1,5-kilometrowy odcinek dwujezdniowej drogi. Trasa ma być gotowa do października 2025 r.

O tę inwestycję od lat zabiegali mieszkańcy Ponikwody. Chodzi o przedłużenie ul. Węglarza wraz z budową przyległych ulic. Miasto wybrało wczoraj (8 grudnia) wykonawcę zadania. Za blisko 49 mln zł zrealizuje je konsorcjum firm PBI Infrastruktura oraz PBI WMB.

- Zawarcie kontraktu będzie możliwe po upływie ustawowego czasu (dziesięć dni - dop. red.) na złożenie odwołań przez innych oferentów biorących udział w postępowaniu - tłumaczy Katarzyna Duma, rzecznik prasowy prezydenta Lublina, Krzysztofa Żuka.

Ul. Węglarza ma być przedłużona do ul. Trześniowskiej, czyli o ok. 1,5 km. Przebudowane mają też być ulice do niej przyległe. Prace obejmą łącznie ok. 2,6 km dróg.

Za skrzyżowaniem z Walecznych nowy fragment ul. Węglarza będzie miał dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu. Tak będzie do ul. Koryznowej. Dalszy odcinek będzie jednojezdniowy, ze ścieżką rowerową po południowej stronie oraz obustronnymi chodnikami dla pieszych.

- Projekt zakłada realizację zaplecza dla transportu publicznego, dwustronnych chodników i ścieżek rowerowych, sygnalizacji i oświetlenia drogowego, a także kanalizacji i sieci. Nowa infrastruktura drogowa zapewni bezpieczeństwo i komfort pasażerom, kierowcom oraz pieszym. Inwestycja uwzględni potrzeby osób z niepełnosprawnościami, m.in. dzięki zachowaniu wymogów dotyczących szerokości i pochyleń chodników, progów, wykonaniu płytek znacznikowych przy skrzyżowaniach i zatokach autobusowych oraz sygnalizacji świetlnej z przyciskami sensorowymi i informacją dźwiękową - wskazuje Duma.

W ramach inwestycji na skrzyżowaniu Walecznych, Węglarza, Strzembosza pojawi się sygnalizacja świetlna. O jej budowę od lat dopominają się mieszkańcy.

- Na tym odcinku dochodzi do wielu kolizji. Pojawienie się tam sygnalizacji wpłynie znacząco na poprawę bezpieczeństwo pieszych i kierowców - stwierdza Justyna Budzyńska, wiceprzewodnicząca zarządu dzielnicy Ponikwoda.

I dodaje:

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że przedłużenie ul. Węglarza doczeka się finalizacji. Nowa trasa połączy starą i nową cześć Ponikwody i udrożni ruch. Aktualnie mieszkańcy, którzy chcą wyjechać z dzielnicy w godzinach szczytu muszą borykać z niedogodnościami i olbrzymimi korkami. Tak jak jest m.in. przy ul. Dożynkowej.

Droga ma być gotowa do końca października 2025 r.

- Rozbudowa układu drogowego zabezpieczy potrzeby rozwijającej się dzielnicy Ponikwoda, zapewniając komunikację do szkół (LO nr XX, SP nr 4), przychodni (NZOZ Ośrodek Rehabilitacji, NZOZ Magnoliowa) oraz cmentarza miejskiego - wylicza Katarzyna Duma.

Realizacja przedsięwzięcia jest możliwa, bo miasto otrzymało środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Chodzi o 30 mln zł. I obok sfinansowania przedłużenia Węglarza trafiły one też na remont ul. Wallenroda. Jak zapowiadał ratusz, do podpisania umowy na to drugie zadanie ma dojść w połowie tego miesiąca. Samą trasą kierowcy mogliby pojechać najwcześniej w lipcu 2025 r.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski