Wielkie Misterium Męki Pańskiej odbędzie się w Zamościu. Dla wiernych to okazja do wyciszenia i modlitwy

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Na zdjęciach jedno z Misteriów Męki Pańskiej w Zamościu. Co roku na to widowisko przybywają tłumy, nie tylko mieszkańców Zamościa
Na zdjęciach jedno z Misteriów Męki Pańskiej w Zamościu. Co roku na to widowisko przybywają tłumy, nie tylko mieszkańców Zamościa Bogdan Nowak
„Kim jesteś człowieku, że takiej ofiary dla Ciebie trzeba?”. Do takiej refleksji zachęcają organizatorzy Misterium Męki Pańskiej, które w sobotę (1 kwietnia) zostanie zaprezentowane obok zamojskiej Nowej Bramy Lubelskiej. W tym spektaklu pokazane zostaną biblijne realia oraz męka Jezusa Chrystusa na krzyżu. Atutem widowiska na pewno będzie także jego tło. To zamojska Starówka. Z widowni zobaczymy m.in. Nową Bramę Lubelską, zabytkowy kościół p.w. św. Katarzyny czy potężne mury forteczne Zamościa.

Widowisko odbędzie się w miejscu, które było kiedyś amfiteatrem, a po przeprowadzonym jakiś czas temu remoncie stało się dość malowniczym „uczytelnieniem dawnych fortyfikacji”. Zostanie wykonane przez zamojską Grupę Teatralną „Jednak warto”.

Takie przedstawienia mają w naszym kraju bardzo długą tradycję. Wpisują się w obchody Wielkiego Postu, który dla katolików zawsze miał wielki znaczenie.

Różne miejsca i światy

Obrzędy związane z tym niezwykłym czasem sięgają średniowiecza. Nasi przodkowie organizowali je na placach miejskich, rynkach czy ulicach m.in. na podstawie średniowiecznej „Historyi o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”, a potem na opisach zaczerpniętych z ewangelii. Najsłynniejsze odbywały się w Kalwarii Zebrzydowskiej (od 1608 r.), w Górze Kalwarii czy Ołtarzewie. Za pomocą takiego „teatru religijnego” szukano odpowiednich dróg dotarcia do skomplikowanej mentalności polskiego ludu.

Jak owe widowiska wyglądały? Aktorami byli zwykle księża, zakonnicy (franciszkanie, a potem m.in. jezuici), lub klerycy, którzy wcielali się w różne, biblijne role oraz członkowie różnych bractw.

Na potrzeby spektaklu budowano także wysokie sceny zwane mansjonami. Tego typu dekoracje stawiona w różnych miejscach planowanego widowiska. Widzowie dobrze znali ich symbolikę: masywna brama obrazowała wejście do piekieł, a np. pałac arcykapłana symbolizował daszek wsparty na czterech, zdobionych filarach. Odpowiednio przyozdobione budowle symbolizowały także grób pański oraz niebiosa. Aktorzy przechodzili pomiędzy poszczególnymi mansjonami, które symbolizowały różne miejsca i „światy”, a jednak – jak dobrze rozumiano – tworzyły jedną, spójną całość.

Tam odbywały się sceny obrazujące ostatnie, ziemskie chwile z życia Jezusa Chrystusa.

Dorośli, uczniowie i ministranci

Od kilkunastu lat podobne widowiska są wystawiane także w Zamościu. Organizuje je miejscowa parafia p.w. Świętej Bożej Opatrzności oraz działająca tam grupa „Jednak Warto”. W tym roku taki spektakl będzie można obejrzeć 1 kwietnia. Zapowiada się niezwykłe wydarzenie. W inscenizacji weźmie udział – jak co roku - wielu aktorów (zapewne ponad 100 osób). To dorośli mieszkańcy miasta, ale także m.in. ministranci oraz uczniowie zamojskich szkół.

Widowisko rozpocznie się o godzinie 20. Wstęp wolny.

Z Gwiazdami - Magdalena Ogórek - zapowiedź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie