Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie sprzątanie miasta trwa. W kwietniu jeszcze się zazieleni

Ismena Cieśla
Ismena Cieśla
Prace porządkujące miasto po zimie trwają od połowy marca i zakończyć się mają jeszcze przed świętami. Natomiast prace związane z zazielenianiem miasta potrwają do końca kwietnia.

Prace służb miejskich obejmują uprzątnięcie ulic, chodników, przystanków autobusowych oraz miejsca poza pasami zielonymi. Porządkowane są także tereny zielone takie jak parki oraz skwery.

– Prace porządkowe w mieście przebiegają zgodnie z założonymi harmonogramami. Najważniejsze ulice głównego układu komunikacyjne są już sprzątnięte. Następny etap prac obejmie ulice osiedlowe. Przystąpiliśmy również do napraw ubytków w nawierzchniach jezdni, które prowadzone są sukcesywne i dostosowane do pogody. Oprócz prac porządkowych na terenach zielonych wykonywane są zabiegi pielęgnacyjne drzew, krzewów, grabienie, nasadzenia uzupełniające i porządkowanie rabat. Do sprzątania swoich terenów po zimie zachęcam także zarządców prywatnych nieruchomości, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, jak również podmioty odpowiedzialne za utrzymanie obszarów nad rzekami. Z kolei Rady Dzielnic, jako gospodarze poszczególnych części miasta, mogą nie tylko wskazać miejsca wymagające większej uwagi, ale są niezastąpione w koordynacji działań porządkowych – mówi Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina ds. Inwestycji i Rozwoju.

Pracami porządkowymi zajmuje się Zarząd Dróg i Mostów i prowadzone są w godzinach nocnych, aby jak najbardziej zminimalizować utrudnienia w ruchu. W planie zlecone było posprzątanie ponad 305 km jezdni, z czego wykonana została już prawie połowa.

Oprócz prac porządkujących trwają równocześnie prace związane z pozimowymi naprawami jezdni. Na ulicach pracuje 8 ekip.

- W pierwszej kolejności naprawiane są ubytki w jezdniach o największym natężeniu ruchu, wymieniane łaty z masy na zimno wykonane w okresie zimowym na beton asfaltowy lub asfalt lany. Równolegle zlecone jest wykonanie łat z betonu asfaltowego z wcześniejszym wyfrezowaniem zniszczonych fragmentów jezdni. W dalszej kolejności prace przejdą na ulice osiedlowe. ZDiM zlecił również naprawy dróg gruntowych. Obecnie trwają prace na najbardziej zniszczonych nawierzchniach - informuje Justyna Góźdź z lubelskiego ratusza.

Tereny zlokalizowane poza pasem drogowym sprzątane są przez Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej. Prace polegają głównie na oczyszczaniu z piasku i z zaśmieceń oraz pojawiających się odrostów roślinności. Pracownicy maja do uprzątnięcia blisko 700 ha trawników zlokalizowanych wzdłuż pasów drogowych, poza nimi, a także 13 miejskich parków. Prace dotyczą:

  • grabienia liści - w większości lokalizacji jest już to wykonane, pozostały tylko tereny zlokalizowane przy al. Smorawińskiego, ul. Szeligowskiego i ul. Zesłańców Sybiru.
  • prace pielęgnacyjne rosnących krzewów ozdobnych - całkowicie prace zostały wykonane w 50 lokalizacjach i zlecono jeszcze kolejne 25. m.in. przy ul. Lwowskiej, Mełgiewskiej, Muzycznej, Bohaterów Monte Cassino, al. Witosa oraz na rondach: Berbeckiego, Pileckiego, Majewskiej, Braci Rylskich, 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK i pętli na al. Kraśnickiej. Między innymi rabata przy ulicach Kapucyńskiej i Kowalskiej zyskały nowe rośliny.
  • pielęgnacja drzew - zakończone już są w 5 lokalizacjach, dalej prace trwają na na ul. Nałęczowskiej (na odcinku od ul. Ślężan do ul. Sobótki), al. Spółdzielczości Pracy, Dobrzańskiego, Turystycznej, Bronowickiej. Kolejne będą zlecone m.in. przy al. Smorawińskiego, al. Warszawskiej, ul. Kalinowszczyzna i ul. Witosa
  • w parkach pielęgnowane są młode drzewa i od kwietnia ruszy pielęgnacja żywopłotów. Prace będą polegać na odchwaszczaniu, nawożeniu oraz uzupełnianiu kory.

Miasto nabiera kolorów

Wykonano już praktycznie wszystkie nasadzenia bratków, zdemontowano już maty ochronne i montowane są paliki chroniące przed zniszczeniem. W ramach prac zlikwidowano 9 dzikich wysypisk znajdujących się poza pasami drogowymi.

W prace porządkowe zaangażowani są także pracownicy MPK i Strażnicy Miejscy. Sprzątane są przystanki, wiaty oraz podjazdy. Zakończenie prac zakładane jest na 20 kwietnia. Zadaniem strażników jest prowadzenie kontroli i stwierdzanie, które prace powinny być wykonane w pierwszej kolejności.

Widzisz bałagan? Zareaguj

- W okresie od 13 do 29 marca ujawniono 213 zaśmieconych terenów. 150 spraw przekazano do merytorycznych Wydziałów Urzędu Miasta oraz instytucji, zaś 63 przypadkach zobligowano do usunięcia zaniedbań właścicieli prywatnych oraz Spółdzielni Mieszkaniowych. Stwierdzono także 5 dzikich wysypisk na terenach miejskich, prywatnych oraz należących do instytucji. 138 zaniedbań porządkowych już usunięto - informuje Góźdź.

Zgłoszeń można dokonywać za pośrednictwem poczty elektronicznej: [email protected] oraz pod numerem telefonu: 81 466 50 20. W zgłoszeniu należy podać dokładną lokalizację, gdzie ma być przeprowadzona interwencja. Od początku akcji sprzątania, strażnicy otrzymali już 80 zgłoszeń.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski