Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiemy, które gminy są najbardziej eko! Za nami Gala „EKO Gmina” podsumowująca ranking Kuriera Lubelskiego [WIDEO, ZDJĘCIA]

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Poznaliśmy zwycięzców rankingu Kuriera Lubelskiego. Najbardziej proekologicznymi samorządami okazały się Lublin, Chełm, Zamość, gminy Jeziorzany, Podedwórze i Dębowa Kłoda.

Ranking Eko Gmina to wspólne przedsięwzięcie Kuriera Lubelskiego, Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Jego celem było wyróżnienie samorządów, które prowadzą najlepszą politykę proekologiczną w regionie. Sprawdziliśmy m.in. w których gminach mieszkańcy najchętniej korzystają z programów poprawiających stan środowiska naturalnego.

Gala podsumowująca ranking odbyła się w środę (22.06), a nagrody dla samorządów przyznane zostały w sześciu kategoriach.

W kategorii Gmina Eko Efektywna zwyciężyła gmina Jeziorzany. W tym zestawieniu znalazły się gminy, w których suma wartości zrealizowanych proekologicznych projektów w ramach środków z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w przeliczeniu na jednego mieszkańca była najwyższa.

- Czuję się zaszczycony, że tak mała gmina jak nasza może konkurować z tymi większymi, pozyskiwać środki i się rozwijać. W imieniu mieszkańców dziękuję za to wyróżnienie. Będę się starać, aby było ich więcej – mówił podczas odbierania nagrody wójt Mariusz Grobel.

W drugiej kategorii - Gmina Eko Skuteczna - bezkonkurencyjne okazało się miasto Zamość. Pierwsza lokata wynikała z największej wartości zrealizowanych projektów proekologicznych z RPO oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Zamość na te cele wydał prawie 50 mln zł, czyli prawie 15 mln zł więcej niż drugie w zestawieniu Ryki. - To dowód na to, że można zerwać z łatką miasta zabytkowego i je unowocześnić – mówił prezydent Zamościa Andrzej Wnuk. I zapowiedział, że to nie koniec ekologicznych działań zamojskiego magistratu.

W rankingu sprawdziliśmy też, w których samorządach - w przeliczeniu tysiąc mieszkańców - zostało złożonych najwięcej wniosków o dofinansowanie z programów Czyste Powietrze, Agroenergia, Wapnowanie i Moja Woda. W tej kategorii najlepsza okazała się gmina Podedwórze. - Jesteśmy najmniejszą gminą w województwie lubelskim – mamy tylko 1600 mieszkańców - ale jesteśmy gminą aktywną, czego dowodzi ta nagroda. Aktywność samorządu musi iść w parze z aktywnością mieszkańców, która dzisiaj została dostrzeżona – powiedziała wójt gminy Podedwórze Monika Mackiewicz-Drąg.

Z kolei w liczbach bezwzględnych najwięcej projektów w tych programach złożyło miasto Lublin - 1149. I to właśnie ten samorząd zwyciężył w kategorii Gmina Eko Operatywna. - Ten tytuł wskazuje na to, jak skuteczne są działania samorządu w zakresie edukacji ekologicznej. Realizowaliśmy mnóstwo projektów edukacyjnych we współpracy z Kurierem Lubelskim i z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wszystkie takie działania sprawiają, że zainteresowanie udziałem w projektach ekologicznych mieszkańców jest ogromne, a tak naprawdę to oni najbardziej skorzystają z dofinansowań. To wpływa na ich jakość życia i zdrowie – stwierdziła Marta Smal-Chudzik, dyrektor wydziału ochrony środowiska w Urzędzie Miasta Lublin, która odebrała nagrodę.

Natomiast za zaangażowanie w ilości wniosków o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze za pośrednictwem gminy wyróżnione zostało miasto Chełm. - Zadaniem samorządowców jest działać aktywnie i spełniać marzenia nie tylko swoje, ale także swoich mieszkańców. Otrzymanie takiego wyróżnienia jest potwierdzeniem tego, iż warto działać dalej, pracować, podejmować starania - mówiła wiceprezydent Chełma Dorota Cieślik.

Oddzielną kategorią, w której przyznaliśmy nagrodę była Gmina Eko Innowacyjna. W tym przypadku statuetka powędrowała do gminy Dębowa Kłoda za hydrofitową oczyszczalnie ścieków w Białce.

Podczas środowej gali rozstrzygnięty też został konkurs plastyczny dla dzieci „Misja: czyste powietrze. Projekt: Smogożerca”, którego celem było kształtowanie postaw ekologicznych od najmłodszych lat.

W kategorii przedszkolnej zwyciężył Szymon Radczak z Przedszkola Publicznego nr 1 im. Marii Konopnickiej w Łęcznej. Drugie miejsce zajęła Hania Borkowska z Przedszkola w Zespole Oświatowym w Starej Prawdzie, a ostatnie miejsce na podium należało do Szymona Pińciurka z Publicznego Przedszkola Językowego „Akademia Przedszkolaka” w Biłgoraju.

W kategorii szkolnej zwyciężyła Anastazja Kubiak ze Szkoły Podstawowej sióstr Urszulanek w Lublinie, druga była Iza Radczak ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej – siostra Szymona, który wygrał w kategorii przedszkolnej. Trzecie miejsce zajął Antoni Osuch z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II w Krasnymstawie.

">

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski