Wieżyczka w bialskim Parku Radziwiłłów odzyskała dawną urodę. Zobacz zdjęcia

Aleksandra Kaźmierczak
Aleksandra Kaźmierczak
Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Wschodnia wieżyczka należąca do zespołu zamkowego Radziwiłłów w Białej Podlaskiej przeszła renowację. Prace były planowane od 2011 roku.

Do odrestaurowania wschodniej wieżyczki w Parku Radziwiłłów w Białej Podlaskiej, gmina szykowała się już w 2011 roku. Zabytkowy budynek wchodzi w skład zespołu zamkowego Radziwiłłów i dawniej pełnił funkcję klatki schodowej prowadzącej do galerii, która została rozebrana w XIX wieku.

Wschodnia wieżyczka miała zostać zagospodarowana na potrzeby muzealnej ekspozycji, a remont miał objąć zarówno wnętrze, elewację, jak i dach. Dwukondygnacyjny budynek pochodzi z pierwszej połowy XVII w. i został wybudowany w stylu barokowym. W trakcie prac przeprowadzanych przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie Delegatura w Białej Podlaskiej odkryte zostały sgraffitowe dekoracje budynku charakteryzujące się nakładaniem na siebie kolorowych warstwami tynku i zdrapywaniem fragmentów wierzchniej warstwy celem uzyskania wielobarwnego wzoru.

Monument sfinansowano ze zbiórki społecznej, kosztował ok. 100 tys. zł

Pomnik Prymasa Tysiąclecia na Bronowicach. Odsłonięcie tuż, tuż

W trakcie konserwacji bialskiej wieżyczki wschodniej okazało się, że sgraffitowe dekoracje elewacji były bogato zdobione i w trakcie prac konserwatorskich zostały one wzmocnione, oczyszczone i odpowiednio zakonserwowane. Zajmujący się budowlą konserwatorzy zrekonstruowali także brakujące fragmenty zdobienia. Podobne prace zostały również wykonane wewnątrz budynku, gdzie także znajdują się sgraffitowe detale.

Historia zespołu zamkowego Radziwiłłów w Białej Podlaskiej sięga 1633 roku, kiedy to książę Aleksander Ludwik Radziwiłł podpisał z lubelskim muratorem Pawłem Murzynem umowę na budowę zamku. Trzykondygnacyjna budowla z czterema wieżyczkami i loggią w latach 1674-1680 została wzbogacona o zespół bramny, a następnie, około roku 1700 wybudowano m.in. barokowe oficyny pałacowe i pawilony ogrodowe, pojawiła się również fortyfikacja bastionowa otaczająca cały kompleks pałacowy. W 1883 roku pałac częściowo został rozebrany, a poza fortyfikacjami do dnia dzisiejszego zachowały się brama i wieża wjazdowe, trzy oficyny, wschodnia wieżyczka oraz kaplica zamkowa pod wezwaniem św. Jozafata.

Tulia znowu w kwartecie i to jakim! Mlynkova zasila zespół!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie