MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieżyczka w bialskim Parku Radziwiłłów odzyskała dawną urodę. Zobacz zdjęcia

Aleksandra Kaźmierczak
Aleksandra Kaźmierczak
Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Wschodnia wieżyczka należąca do zespołu zamkowego Radziwiłłów w Białej Podlaskiej przeszła renowację. Prace były planowane od 2011 roku.

Do odrestaurowania wschodniej wieżyczki w Parku Radziwiłłów w Białej Podlaskiej, gmina szykowała się już w 2011 roku. Zabytkowy budynek wchodzi w skład zespołu zamkowego Radziwiłłów i dawniej pełnił funkcję klatki schodowej prowadzącej do galerii, która została rozebrana w XIX wieku.

Wschodnia wieżyczka miała zostać zagospodarowana na potrzeby muzealnej ekspozycji, a remont miał objąć zarówno wnętrze, elewację, jak i dach. Dwukondygnacyjny budynek pochodzi z pierwszej połowy XVII w. i został wybudowany w stylu barokowym. W trakcie prac przeprowadzanych przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie Delegatura w Białej Podlaskiej odkryte zostały sgraffitowe dekoracje budynku charakteryzujące się nakładaniem na siebie kolorowych warstwami tynku i zdrapywaniem fragmentów wierzchniej warstwy celem uzyskania wielobarwnego wzoru.

Monument sfinansowano ze zbiórki społecznej, kosztował ok. 100 tys. zł

Pomnik Prymasa Tysiąclecia na Bronowicach. Odsłonięcie tuż, tuż

W trakcie konserwacji bialskiej wieżyczki wschodniej okazało się, że sgraffitowe dekoracje elewacji były bogato zdobione i w trakcie prac konserwatorskich zostały one wzmocnione, oczyszczone i odpowiednio zakonserwowane. Zajmujący się budowlą konserwatorzy zrekonstruowali także brakujące fragmenty zdobienia. Podobne prace zostały również wykonane wewnątrz budynku, gdzie także znajdują się sgraffitowe detale.

Historia zespołu zamkowego Radziwiłłów w Białej Podlaskiej sięga 1633 roku, kiedy to książę Aleksander Ludwik Radziwiłł podpisał z lubelskim muratorem Pawłem Murzynem umowę na budowę zamku. Trzykondygnacyjna budowla z czterema wieżyczkami i loggią w latach 1674-1680 została wzbogacona o zespół bramny, a następnie, około roku 1700 wybudowano m.in. barokowe oficyny pałacowe i pawilony ogrodowe, pojawiła się również fortyfikacja bastionowa otaczająca cały kompleks pałacowy. W 1883 roku pałac częściowo został rozebrany, a poza fortyfikacjami do dnia dzisiejszego zachowały się brama i wieża wjazdowe, trzy oficyny, wschodnia wieżyczka oraz kaplica zamkowa pod wezwaniem św. Jozafata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski