Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda skierował do radnych wezwanie w sprawie wygaśnięcia mandatu prezydenta Lublina

Sławomir Skomra
Sławomir Skomra
Przemysław Czarnek podjął decyzję co do najbliższej przyszłości prezydenta Lublina. Wysłał do Rady Miasta wezwanie do wygaszenia mandatu Krzysztofa Żuka.

Taki rozwój spraw można było przewidzieć już kilka tygodni temu, chociaż sam wojewoda, Przemysław Czarnek, nie przesądzał o wynikach analizy prawnej. Chodzi o mandat prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.Po wielomiesięcznej kontroli CBA, na początku listopada złożyło do Rady Miasta wniosek o wygaszenie mandatu Krzysztofa Żuka, prezydenta Lublina. Agenci uważają, że Żuk złamał przepisy (ale nie popełnił przestępstwa) zasiadając do początku 2016 roku w radzie nadzorczej PZU Życie.

CBA chce wygaśnięcia mandatu Krzysztofa Żuka. Agenci złożyli wniosek do Rady Miasta

CBA argumentuje, że w tej spółce Skarb Państwa nie ma przynajmniej połowy udziałów lub akcji, a taki jest wymóg ustawy antykorupcyjnej. Agenci wytykają też, że formalnie Żuka do rady nie zgłosił Skarb Państwa, tylko PZU.

Żuk tłumaczy, że przepisów nie złamał i ma na to dowody, których CBA nie chciało poznać i uwzględnić.
Radni mandatu Żuka nie wygasili.

Wobec takiej decyzji CBA skierowało sprawę do wojewody lubelskiego. Ma on prawo wezwać Radę Miasta do ponownego zdecydowania o losie prezydenta Żuka.

Wniosek o odwołanie prezydenta Lublina. Radni głosowali imiennie (WYNIKI)

Przemysław Czarnek i jego służby analizowali sprawę od ostatnich dni listopada. Wojewoda decyzję podjął jeszcze 29 grudnia, ale jego urzędnicy (mimo wcześniejszych obietnic) poinformowali o sprawie dopiero teraz.

- Wojewoda lubelski po wnikliwej analizie przepisów prawa oraz orzecznictwa, a także dokumentacji dostarczonej przez Centralne Biuro Antykorupcyjne (...) skierował do Rady Miasta Lublin wezwanie do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu prezydenta Krzysztofa Żuka - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez rzecznika wojewody, Radosława Brzózkę. I dalej: - Z przeprowadzonej analizy prawnej wynika jednoznacznie, że CBA jest wyspecjalizowanym organem właściwym do badania przypadków naruszania ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (ustawa antykorupcyjna), a wojewoda nie posiada żadnych instrumentów prawnych, aby podważać ustalenia dokonane przez tak wyspecjalizowany organ państwa.

Marek Wieczerzak z zespołu prasowego LUW dodaje, że wojewoda nie opierał się wyłącznie na opinii prawników zatrudnionych w LUW; - Została też zlecona opinia zewnętrzna - mówi Wieczerzak.

Pikieta poparcia dla Krzysztofa Żuka, prezydenta Lublina (ZDJĘCIA, WIDEO)

- Wojewoda lubelski jednocześnie dokonał analizy dostarczonych przez CBA dokumentów, które są kompletne i posiadają pełną moc dowodową. Analiza ta potwierdziła tezę CBA o złamaniu przepisów antykorupcyjnych przez Krzysztofa Żuka. Zastosowanie znalazł zatem art. 98a ustawy o samorządzie gminnym zobowiązujący wojewodę, aby wezwał organ gminy do podjęcia stosownej uchwały, jeżeli ten – wbrew obowiązkowi wynikającemu z przepisów prawa – nie podejmuje takiej uchwały - czytamy w oświadczeniu.

- Rada Miasta ma 30 dni na wygaszenie mandatu - dodaje Wieczerzak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski