Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolontariusze czują chemię do pomagania

partnerem dodatku jest Grupa Azoty PUŁAWY
Integracyjny dzień dziecka na terenie  Specjalnego  Ośrodka Wychowawczego w Puławach
Integracyjny dzień dziecka na terenie Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Puławach materiał Grupy Azoty PUŁAWY
Już po raz drugi dziesięć zespołów pracowników Grupy Azoty PUŁAWY podjęło się bezinteresownej pracy na rzecz lokalnej społeczności. Blisko 70 wolontariuszy spółki przepracowało ponad dwa tysiące godzin realizując własne pomysły na pomaganie. Zrobili to w czasie wolnym od pracy nie otrzymując dodatkowego wynagrodzenia. Firma przeznaczyła 5 tysięcy złotych na realizację każdego projektu.

Grupa Azoty PUŁAWY to spółka od lat zaangażowana społecznie, która realizuje swoje cele biznesowe w przekonaniu, że największą jej wartością są ludzie. Celem wolontariatu pracowniczego jest budowanie kapitału społecznego, motywacji i zaangażowania pracowników.

Wspólna praca wolontariacka rozbija codzienną zawodową rutynę, powoduje satysfakcję i dumę z możliwości zrealizowania swojego pomysłu, a przede wszystkim pomagania innym.

Kapituła konkursu wybrała 10 zwycięskich projektów spośród 20 zgłoszeń. Najważniejszym kryterium oceny był wkład pracy własnej pracowników spółki. Przez ostatnie pół roku ekipy wolontariuszy w żółtych koszulkach można było spotkać w wielu miejscach w Puławach i okolicach.

Dając - bierzesz, biorąc - dajesz

Wolontariusze Grupy Azoty PUŁAWY zorganizowali zajęcia ceramiczne dla rodziców dzieci objętych opieką Fundacji „Krok po kroku” z Puław. Pod opieką tej fundacji są dzieci wymagające terapii: dotknięte autyzmem, z zespołem Aspergera, z niepełnosprawnością intelektualną.

- W czasie kiedy rodzice uczestniczyli w warsztatach ceramicznych, my zorganizowaliśmy zabawę dla ich dzieci - mówi Monika Goluch, lider projektu.

Multimedialna sala teatralna

Projekt polegał na przygotowaniu multimedialnej sali teatralnej w Szkole Podstawowej nr 11 w Puławach. Praca wolontariuszy to sprzątanie sali, naprawienie ubytków w ścianach i ich malowanie, kupno i montaż luster, półek, zamontowanie ekranu.

- Celem naszego projektu było urządzenie miejsca wyposażonego w scenę z prawdziwymi kurtynami, ścianę z lustrami i akcesoriami do projekcji multimedialnych. Z zakupionych tkanin uszyliśmy kotarę i kurtynę. Dużym wyzwaniem była renowacja starych, nieużywanych krzesełek dla widowni - mówi Alicja Włodarczyk, lider projektu.

Gra terenowa miejska „Poszukiwacze zaginionego skarbu”

Gra miejska to sposób na odkrycie swojego miejsca zamieszkania w sposób dynamiczny i atrakcyjny dla dzieci. Wolontariusze Grupy Azoty PUŁAWY zorganizowali grę terenową w Parku Czartoryskich w Puławach. Fabuła gry została oparta na historii rodu Czartoryskich.

- Chcieliśmy pokazać młodym ludziom, jak fajne może być aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Zależało nam też na tym, aby uczestnicy poznali swoje miasto, jego historię oraz zabytki - tłumaczy Beata Wysocka, lider zespołu.

W wydarzeniu wzięło udział około 30 osób dorosłych i 60 dzieci z puławskich szkół, które były uczestnikami zajęć w Młodzieżowym Domu Kultury w Puławach.

Laboratorium Małego Odkrywcy

Wolontariusze Grupy Azoty PUŁAWY przygotowali salę do prowadzenia doświadczeń fizyczno-biologiczno-chemicznych dla dzieci w wieku 3-6 lat z Miejskiego Przedszkola nr 18 w Puławach. Podczas warsztatów z wolontariuszami dzieci mogły samodzielnie zrobić „wybuchający” wulkan, wywołać deszcz w szklance, wędrującą wodę z naczynia do naczynia, lampę lawę, czy kolorową burzę w szklance.

- Motto naszego projektu to „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż, a zapamiętam, pozwól mi działać, a zrozumiem”. Staraliśmy się, aby każde dziecko miało indywidualne stanowisko przystosowane do samodzielnej pracy. Zagospodarowana przez nas sala będzie również świetnie przystosowana do organizowania występów artystycznych z różnych okazji - wyjaśnia Beata Wójcik, lider projektu.

Ognisko przy Schronisku dla Bezdomnych w Puławach

Wolontariusze Grupy Azoty PUŁAWY wykonali profesjonalne miejsce na ognisko składające się z paleniska, składanej konstrukcji rusztu do grillowania i gotowania nad ogniskiem, składanych ławek i stołów używanych na zewnątrz.

- W projekcie chodziło nam też o to, by te osoby zmobilizować do działania, żeby nie myślały, że do niczego się nie nadają. Cieszymy się, że faktycznie podopieczni schroniska bardzo się zaangażowali i pomogli nam - podkreśla Łukasz Dryk, lider projektu.

Wszyscy jesteśmy dziećmi

3 czerwca na terenie Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Puławach wolontariusze spółki zorganizowali integracyjny dzień dziecka o charakterze sportowym, poprzedzony warsztatami ceramicznymi dla podopiecznych ośrodka.

- Głównym naszym celem, oprócz doposażenia pracowni ceramiki, była współpraca i integracja z dziećmi. Robiliśmy wspólnie ceramiczne medale, które później były wręczane dzieciom podczas zwieńczenia całego projektu, czyli „Sportowego Dnia Dziecka” - opowiada Irmina Ziółek-Kłos, wolontariuszka Grupy Azoty PUŁAWY.

Remont budynku stróżówki dla TV CZART

Projekt polegał na adaptacji budynku położonego na terenie I LO, zwanego stróżówką. Wolontariusze Grupy Azoty PUŁAWY postanowili wyremontować budynek dla działalności uczniowskiej telewizji internetowej TV CZART.

- Nasz zespół stworzył projekt, którego beneficjentami są młodzi, ambitni uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Puławach zainteresowani funkcjonowaniem mediów lokalnych. Licealiści stworzyli szkolną telewizję internetową „TV CZART” prezentującą, często w sposób humorystyczny, wydarzenia z życia własnej społeczności. Niestety zespół nie posiada siedziby, w której uczniowie mogliby realizować swoje zainteresowania i przygotowywać materiały prezentowane między innymi na serwerze youtube i portalu facebook. Postanowiliśmy im pomóc - mówi Jarosław Włodarczyk, lider projektu.

Reaktywacja pracowni modelarstwa lotniczego w Puławach

Wolontariusze Grupy Azoty PUŁAWY odremontowali pomieszczenia dawnej Pracowni Modelarstwa Lotniczego w Puławach i zorganizowali warsztaty dla dzieci i młodzieży, zakończone mistrzostwami z wykorzystaniem własnoręcznie wykonanych modeli samolotów.

- Pomysł narodził się z pasji, jaką jest modelarstwo. Próbujemy na nowo trochę rozruszać modelarnię. Nasz zespół był niewielki i liczył sześć osób: cztery z naszej firmy i dwie osoby z zewnątrz - jako członkowie wspierający. Okazało się, że było nas trochę za mało jak na liczbę prac, które tutaj trzeba było zrobić, ale jakoś daliśmy radę. Przeszliśmy etap remontu i od 4 września rozpoczęliśmy zajęcia i pracę z dziećmi - tłumaczy Rafał Jarosz, lider projektu.

Miniraj Przedszkolaka w miejscowości Stary Pożóg

Wolontariusze Grupy Azoty PUŁAWY zbudowali plac zabaw dla najmłodszych dzieci przy przedszkolu w Starym Pożogu.

- Stwierdziliśmy, że fajnie by było powiększyć istniejący plac zabaw i stworzyć tam miejsce dla maluchów. W zespole mamy czterech pracowników Grupy Azoty PUŁAWY, ale mamy również osoby wspomagające. W pierwszym etapie projektu musieliśmy przygotować miejsce: usunąć stare drzewo, wyrównać teren, zasiać trawę. Później ogrodziliśmy ten teren, a następnie zamontowaliśmy zabawkę i zaaranżowaliśmy ogródek - opowiada Sylwia Banaszek, lider projektu.

Nowe budy dla zwierząt w puławskim schronisku

Projekt polegał na budowie kojców i bud dla większych zwierząt, a także na zamontowaniu kilku grubszych przęseł w kojcach.

- W tamtym roku w ramach projektów wolontariackich pracowałam w szkole. W tym roku postanowiłam zostać liderem i zrobić coś dobrego dla zwierząt. Wspólnie z kolegami i koleżankami z pracy zbudowaliśmy trzy duże budy i ogrodziliśmy siatką kojce. Pomagały nam nasze dzieci. Dzięki projektowi zyskałam też nowego członka rodziny - psa ze schroniska - wspomina Magdalena Filipek, lider projektu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski