Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za kilka dni na błoniach pod Zamkiem wystartują „Inne Brzmienia”. To już 16. edycja wydarzenia

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
Robert Grablewski
Za najstarszy instrument na świecie uznano odnaleziony na terenie Niemiec flet, którego istnienie szacuje się na 35 tysięcy lat, z kolei najstarszą piosenką jest mający 3,2 tysiąca lat „Hymn do Nikkal” zapisany na glinianych tabliczkach odnalezionych na terenie dzisiejszej Syrii. Historia „Innych Brzmień” jest krótsza, ale z antycznymi artefaktami łączy je wspólny muzyczny rodowód. Święto alternatywy rozpocznie się 6 lipca i potrwa cztery dni. Miejsce to rzecz jasna błonia pod Zamkiem.

- Nazwa festiwalu nie jest tylko nazwą, bo to klarowny komunikat, który określa naszą misję. „Inne Brzmienia” to wartość muzyki jako takiej, to poszukiwanie jakości, odmienności i oryginalności - mówi Agnieszka Wojciechowska, dyrektorka programowa Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia.

Co ważne: wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu są bezpłatne. A przechodząc do samych wydarzeń, to listę tegorocznych gwiazd otwiera legendarna, brytyjska formacja Ladytron. Będzie to koncert wyjątkowy, gdyż zespół, a w zasadzie ikona światowej sceny elektronicznej, jest świeżo po wydaniu nowego albumu, a w Lublinie pojawi się na jedynym polskim występie.

Artyści z Liverpoolu łączą w swojej twórczości pop, synth wave, shoegaze oraz awangardowe eksperymenty brzmieniowe. W Lublinie pojawi się także Stian Westerhus – wybitny gitarzysta i producent, na co dzień udzielający w się m.in. w takich formacjach jak Ulver, Jaga Jazzist czy Puma, który przyjedzie ze swoim nowym, autorskim materiałem. Wydarzeniem będzie też bez wątpienia występ jednej z czołowych formacji niemieckiej sceny awangardowej, czyli tria To Rococo Rot. Ich lubelski koncert to prawdziwa gratka dla fanów, bowiem grupa pozostająca od dłuższego czasu w zawieszeniu, reaktywuje się specjalnie na festiwal.

W tegorocznym programie warto zwrócić także uwagę na Dead Cat in a Bag – artystów z Turynu, którzy czerpią z bogatej tradycji wielkich songwriterów, dokładając do tego szczyptę folku, rocka czy choćby muzyki teatralnej oraz na wschodzącą gwiazdę londyńskiej sceny niezależnej – Nuhę Ruby Ra – autorkę tekstów, kompozytorkę, w kreatywny sposób łączącą elektronikę, hip hop, ale też mocniejsze brzmienia post punkowe.

Program Innych Brzmień nigdy nie byłby kompletny bez polskich wykonawców. W tym roku prym będą wiedli znakomici artyści związani ze świętującą swoje 25-lecie wytwórnią Gusstaff Records. W line-upie pojawią się wychodzące od muzyki tradycyjnej, a kończące na swobodnej improwizacji Tuleje, najnowsze post-punkowe dziecko wrocławskiej załogi związanej m.in. z Ukrytymi Zaletami Systemu, czyli znakomite Atol Atol Atol oraz poruszające się na styku jazzu, noise’u, post-rocka czy eksperymentów brzmieniowych trio szorstkie. W tym roku usłyszymy także powracające w wielkim stylu Contemporary Noise Ensemble, rozkręcającego swoją karierę w zawrotnym tempie Jakuba Skorupę, fenomenalną młodzież z grup ta Ukrainka i Kisu Min oraz znakomity jazzowo-bluesowy zespół Koń.

Ostatni rok dla artystów i artystek z Ukrainy to nieustanne zmaganie się z koszmarem wojny i niewyobrażalnie trudną sytuacją codziennej egzystencji w zagrożeniu, stresie i niepewności. Sztuka, w obliczu poważnych kryzysów, ma jednak swoje miejsce i niezwykle istotną rolę, a przypominanie o ukraińskiej kulturze i promowanie jej, jest dla nas dziś jeszcze ważniejsze niż dotychczas. Dlatego w tym roku w Lublinie zaprezentują się 3 znakomite projekty ze sceny alternatywnej naszych sąsiadów – jazzowy Hyphen Dash oraz elektroniczne The Lazy Jesus i Monoconda. Postaramy się także przybliżyć aktualną sytuację branży muzycznej w Ukrainie. Pomogą nam w tym przedstawiciele kultowego, ukraińskiego Atlas Festival.

Podczas tegorocznej edycji wydarzenia będziemy mieli także okazję zobaczyć fotograficzne podróże Zofii Jabłońskiej – pionierki ukraińskiej fotografii, feministki i reportażystki, plakaty Dominiki Czerniak-Chojnackiej, szklane negatywy Leopoldyny i Edwarda Januszów oraz wystawę okładek książek wydanych w ramach Wschodniego Expressu.

Z myślą o dzieciach i młodzieży odbędą się liczne warsztaty muzyczne, których rolą jest oswajanie młodych ludzi z różnymi gatunkami muzycznymi oraz pokazanie, że muzyka to bogate terytorium poznawcze, stwarzające ogromne pole dla pasjonującej zabawy. Nieco starsi będą mieli okazję nauczyć się sztuki beatboxu z Łukaszem „Siwym” Staniewskim, stworzyć własną piosenkę razem z Magdą Dubrowską, nagrać klip wideo oraz zaprojektować graffiti pod okiem białoruskiej artystki – Aleny Hrybianchuk. Najmłodsi wezmą udział m.in. w warsztatach umuzykalniających w duchu Music Learning Theory Edwina Eliasa Gordona, stworzą własne kartki dźwiękowe z nagraniami odgłosów wykreowanych przez siebie stworów czy zbudują nowe instrumenty na podstawie książki autorstwa Dominiki Czerniak-Chojnackiej. Małe Inne Brzmienia są jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

W ramach modułu literackiego Festiwalu odbędzie się sześć premier wydawniczych z serii „Wschodni Express” i „Zakotwiczone” takich autorów i autorek jak: Aušra Kaziliūnaitė, Kristiina Ehin, Lena Kudajewa, Polina Położencewa, Oksana Sawczenko, Ilya Kaminsky i Lamed Szapiro. Poza seriami ukaże się pierwsza monografia niezależnego współczesnego teatru białoruskiego – zbiór tekstów krytycznych pod redakcją Iriny Lappo. Białoruscy artyści oraz ludzie kultury w związku z narastającym represyjnym klimatem politycznym zmuszani są do opuszczania kraju i stawania się uchodźcami poszukującymi bezpieczeństwa i wolności twórczej, aby nadal móc wyrażać siebie i swobodnie tworzyć. Premierom towarzyszyć będą dyskusje związane zarówno z tematyką samych książek, jak i kontekstem społeczno-kulturowym, w jakim powstawały. Będzie można wziąć udział m.in. w czytaniu performatywnym dramatu pt. „Noc zakryje poranek”, którego prapremiera miała miejsce w Teatrze Polskim w Warszawie (reż. Svitlana Oleshko) oraz w licytacji na rzecz Ukrainy.

Podczas Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia nie może zabraknąć ciekawych propozycji filmowych. W tym roku podczas wydarzenia zostaną wyświetlone cztery filmy: „Piosenki o miłości”, reż. Tomasz Habowski, „Przystanek – Ziemia”, reż. Kateryna Gornostai, „Co w duszy gra”, reż. Pete Docter oraz „Silent Twins”, reż. Agnieszka Smoczyńska.

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia daje też możliwość wzięcia udziału w inspirujących dyskusjach związanych z muzyką. Przed nami spotkanie z wytwórnią Gusstaff Records, indywidualne konsultacje dla młodych artystów i artystek z profesjonalistami z branży muzycznej, „Kids are alright” – youth and music – spotkanie dotyczące dobrych praktyk z całego świata w obszarze zaangażowania młodych osób w życie muzyczne, „Music Saves Ukraine” – dyskusja na temat aktualnej sytuacji na ukraińskim rynku muzycznym. Dyskutować będziemy także o roli muzyki w budowaniu kreatywnych miast przyszłości – „Miasta muzyki. Miasta młodzieży”, a w nowym cyklu „Debaty Wschodu Kultury” poruszona zostanie kwestia pokoleniowości w muzyce i wraz z zaproszonymi gośćmi zastanowimy się, co w tym obszarze może dziś oznaczać hasło „Moja generacja”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski