Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyciek paliwa z cysterny? Lubelscy strażacy mają to już przećwiczone. Zobacz zdjęcia

Julia Zdunek
Julia Zdunek
Lubelscy strażacy wspólnie z policjantami brali udział w akcji symulowanego wycieku paliwa. To wszystko po to, aby doskonalić swoje umiejętności i lepiej działać w sytuacji realnego zagrożenia.

Lubelscy strażacy, policjanci i inspektorzy transportu drogowego pojawili się we wtorek (14 listopada) na terenach zielonych Politechniki Lubelskiej, aby przetestować procedury postępowania w sytuacji uwolnienia niebezpiecznej substancji. Scenariusz akcji zakładał wyciek paliwa w cysternie wypełnionej benzyną.

– W cysternie firmy ORLEN Transport wypełnionej benzyną, nastąpiło rozszczelnienie armatury przyłączeniowej i wyciek paliwa. Strażacy przygotowali zabezpieczenie wodne, gdyby doszło do pożaru. Użyli detektorów do sprawdzenia, czy w atmosferze występują mieszaniny wybuchowe. Następnie wyznaczyli bezpieczną strefę, do której weszli wyposażeni w sprzęt ochrony chemicznej i układu oddechowego. Ich celem była dokładna lokalizacja miejsca wycieku substancji niebezpiecznej. Podłączyli się do hydrantu, ponieważ pojazd strażacki dysponował jedynie 3,5 m3 wody. W celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się mieszanin wybuchowych, strażacy skorzystali z kurtyny wodnej. Na koniec strażacy dokręcili przyłącze za pomocą kluczy iskrobezpiecznych oraz jeszcze raz sprawdzili, czy nie ma innego rozszczelnienia – relacjonuje Grzegorz Ochniak z Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

I zaznacza, że dzięki takim ćwiczeniom służby ratownicze mogą usprawnić swoje działania, żeby podejmować je w przyszłości bardziej efektywnie.

– W czasie akcji mieliśmy kontakt z realnym sprzętem w postaci cysterny przewożącej paliwo i mogliśmy współpracować z innymi służbami będącymi na miejscu zdarzenia – dodaje strażak.

Z kolei nadkom. Marcin Kusy z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie tłumaczył, że główną rolą policji w takich sytuacjach jest zabezpieczenie miejsca zdarzenia, pomoc osobom poszkodowanym oraz niedopuszczenia osób postronnych.

Całą akcję obserwowali również studenci politechniki z kierunków: inżynieria bezpieczeństwa, transport, inżynieria pojazdów oraz inżynieria logistyki.

– To taka praktyczna lekcja, na której mogliśmy sprawdzić naszą wiedzę zdobytą na zajęciach. I przekonać się, jak procedury, które znamy, są wykorzystywane w sytuacjach, kiedy występuje realne zagrożenie – mówił Konrad Kostecki, student inżynierii bezpieczeństwa.

W wydarzeniu uczestniczyło również dwudziestu naukowców z krajów UE oraz Bałkanów Zachodnich, którzy przyjechali na Politechnikę Lubelską w ramach międzynarodowego projektu dotyczącego tworzenia ekologicznych rozwiązań w transporcie.

– Wspólnie zajmiemy się identyfikacją kluczowych zagrożeń transportu drogowego towarów niebezpiecznych w krajach partnerskich zachodnich Bałkanów, zgodnie z przepisami i zaleceniami ONZ. Ale to, na czym nam szczególnie zależy, to wdrożenie nowych przedmiotów na studiach dotyczących transportu towarów niebezpiecznych drogą lądową – podkreśla prof. Paweł Droździel, prorektor ds. studenckich Politechniki Lubelskiej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski