MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Zabytek zadbany 2020". Wśród wyróżnionych Wieża Ariańska w Wojciechowie i kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Hannie

Gracja Grzegorczyk
Gracja Grzegorczyk
Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie
Wieża Ariańska w Wojciechowie i kościół parafialny Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Hannie zdobyły wyróżnienia w konkursie „Zabytek zadbany 2020”. Do konkursu zakwalifikowały się łącznie 63 obiekty wpisane do rejestru zabytków.

Wieża Ariańska w Wojciechowie otrzymała wyróżnienie w kategorii „utrwalenie wartości zabytkowej obiektu".

- Cieszymy się bardzo. Jest nam jednocześnie niezmiernie miło, że nasze działania zostały dostrzeżone w tak prestiżowym konkursie

– mówi Agnieszka Gąska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie, który zarządza obiektem.

Jury konkursu przyznało wyróżnienie za prace badawcze, zabezpieczające i remontowo-konserwatorskie Wieży Ariańskiej, służące zachowaniu integralności oraz wydobyciu autentycznych wartości struktury budowlanej zabytku.

- Zgłoszone prace zostały wykonane w latach 2018-2019. Jednak nie byłoby to możliwe bez wcześniejszych inwestycji – podkreśla dyrektor GOK w Wojciechowie. - To zwieńczenie działań, które dotychczas były podejmowane w naszym zabytku - dodaje. Chodzi m.in. o wykonanie izolacji poziomej i pionowej ścian przyziemia, remont przypór kamiennych mniejszych, zmianę elewacji południowej wieży wraz z podokiennikami na tynk płynący czy wymianę nawierzchni na granitową.

Dumy nie ukrywa Artur Markowski, wójt gminy Wojciechów. - Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo to prestiżowe wyróżnienie w konkursie ogólnopolskim. Staramy się dbać o obiekty w naszym regionie – podkreśla wójt.

Wykonane prace, jak i wcześniejsze inwestycje wpierane były z funduszy europejskich oraz dofinansowań szwajcarskich.

Drugie wyróżnienie trafiło do kościoła parafialnego Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Hannie (pow. włodawski). Obiekt startował w kategorii „architektura i budownictwo drewniane". Parafia została nagrodzona za prace konstrukcyjne, budowlane i konserwatorskie w zespole kościoła wraz z dzwonnicą, przeprowadzone z poszanowaniem integralności i autentyzmu zabytku, przywracające zespołowi architektonicznemu, a także wnętrzu świątyni pierwotne wartości materiałowe i estetyczne. – To owoc dobrej współpracy – mówi Grażyna Kowalik, wójt gminy Hanna.

W trakcie ostatniego roku, gmina otrzymała wiele nagród związanych z pracami przy kościele parafialnym. - Finałem jest wyróżnienie w konkursie ogólnopolskim „Zabytek zadbany”.

Jesteśmy z tego bardzo dumni i cieszymy się. Mała gmina na końcu świata, a już taka słynna w Polsce. Mamy perłę wschodnich rubieży

– wskazuje Grażyna Kowalik.

Nie ukrywa, że wyróżnienie w konkursie to także duża promocja gminy. - Mamy nadzieję, że będzie motorem napędowy do dalszego rozwoju – dodaje pani wójt.

„Zabytek zadbany” to ogólnopolski konkurs organizowany corocznie przez Generalnego Konserwatora Zabytków. Jego celem jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski