Zagadka polskiego Hamleta i "Wujaszek Wania" na początek Konfrontacji Teatralnych

Sylwia Hejno
Fot. Kasia Chmura/ Materiały organizatorów
Udostępnij:
Tegoroczne Konfrontacje Teatralne snują refleksje nad współczesnymi, gorącymi czasami i podejmują próbę rozwiązania zagadki polskiego Hamleta. Festiwal otworzy 3 października „Wujaszek Wania” Teatru Polskiego w Warszawie w reżyserii Iwana Wyrypajewa.
„W Polsce zagadką Hamleta jest to, co jest w Polsce do myślenia” - to cytat ze „Studium o Hamlecie” Stanisława Wyspiańskiego, który przywołują kuratorzy, Łukasz Drewniak i Wojciech Majcherek. Zastąpili oni Martę Keil i Grzegorza Reske, którzy sprawowali tę funkcję przez ostatnich pięć lat.

Nie ukrywają, że jednym z punktów zapalnych jest polityka, wobec której coraz trudniej zachować postawę izolacji czy obojętności. Rodzą się pytania o podjęcie odpowiedzialności za otaczający nas świat. Teatr jest zaś wciąż miejscem, w którym mogą się toczyć ważne, społeczne dysputy.

- Mamy więc nadzieję, że zaproszone w tym roku spektakle dają pretekst do myślenia o tym, co ważne, co męczy i boli w polskiej rzeczywistości 2018 roku. Szukajmy kluczowych pytań i odpowiedzi na nie głębiej niż na powierzchni przedstawienia - piszą kuratorzy festiwalu.

Zobaczymy zatem m.in. najgłośniejsze premiery ostatnich czasów („Pod presją” w reż. Mai Kleczewskiej, „Sekretne życie Friedmanów” w reż. Marcina Wierzchowskiego, „Puppenhaus. Kuracja” w reż. Jędrzeja Piaskowskiego), swoisty tryptyk czeskiego reżysera Jana Mikuláška, który wciąż nie jest dość znany w naszym kraju czy też inscenizacje rosyjskiej klasyki. Do tej grupy zalicza się „Św. Idiota” według Dostojewskiego w reżyserii Janusza Opryńskiego oraz dwa interesujące spojrzenia na Czechowa: grające ze sztywną konwencją „Trzy siostry” w reż. Jędrzeja Piaskowskiego (Teatr Osterwy w Lublinie), a także wiernego oryginalnemu tekstowi „Wujaszka Wanię” w gwiazdorskiej obsadzie i w reżyserii Iwana Wyrypajewa. Będzie to pierwszy spektakl Konfrontacji.

W stronę „Wujaszka...”

- Mój teatr jest teatrem dla ludzi i o ludziach. Cały czas dążę do dialogu z widzem. Nie wierzę w koncepcję etyki w sztuce, nie wierzę, że możesz przyjść, usłyszeć coś, po czym zmieni się twoje życie. Przychodzimy, by być w tym właśnie miejscu, odczuwać tu i teraz. Wierzę w humor albo brak humoru, w miłość albo brak miłości ,po prostu, bez komentarzy - powiedział Wyrypajew w wywiadzie z cyklu „Rozmowy istotne”.

Rosyjski reżyser teatralny i filmowy, aktor i dramaturg zadebiutował w postsowieckim Irkucku w 1998 r. sztuką „Sny” , jak wspomina, były to czasy gdy strzelano z automatów na ulicach. Spektakl o młodych narkomanach i marazmie dogorywającego imperium skończył się tym, że władze wyrzuciły z miasta pięcioosobowy studyjny teatr. Wyrypajew wyjechał do Moskwy.

„Sny”, „Dzień Walentego”, „Tlen”, „Lipiec” to dramaty, które przyniosły mu rozgłos. Polską publiczność urzekł „Euforią” - filmem, który powstał, jak tłumaczył, bo zawarte w nim widzenie przestrzeni i przyrody nie byłoby możliwe w teatrze. Nieco później na ekran przeniósł sztukę „Tlen”, po której został okrzyknięty „współczesnym Czechowem”.

Jego „Wujaszek Wania” to , jak piszą Łukasz Drewniak i Wojciech Majcherek „ostentacyjnie niewierne scenicznej konwencji Czechowowskiej, ale wierne tekstowi przedstawienie”, które „nie zamyka Czechowa w teatralnym muzeum. Przeciwnie: odkrywa jeszcze raz, jak bardzo autor jest współczesny”.

„Wujaszek Wania” opowiada o epoce, o ludziach, których już nie ma. - Mam wrażenie, że podążanie za tradycja jest dziś największą awangardą - mówi rosyjski reżyser Iwan Wyrypajew.

- Wciąż istnieje most pomiędzy czasem, w którym my jesteśmy, a czasem Czechowa. Moja praca polega na tym, by przedstawić widzowi, na ile to możliwe, to, co chciał 120 lat temu powiedzieć Czechow. Muzyka, scenografia, tak samo aktor czy reżyser służą jednemu: pokazać sztukę - mówił w 2017 roku zapraszając na premierę.

„Wujaszek Wania” powstał bez skreśleń, w oparciu o przekład Jarosława Iwaszkiewicza. Wyrypajew oddaje głos Czechowi i pozwala, by widz pozostał z nim sam na sam. Ponadczasowe pozostają pytania o to czym są prawda, miłość, wyznawane ideały czy marzenia.

Na scenie zobaczymy: Teresę Budzisz-Krzyżanowską, Karolinę Gruszkę (gra na zmianę z Magdaleną Różczką), Martę Kurzak, Ewelinę Pankowską, Annę Nehrebecką, Andrzeja Seweryna, Macieja Stuhra, Dariusza Chojnackiego, Szymona Kuśmidera, Marcina Jędrzejewskiego.Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami, które poprowadzą kuratorzy.

Dobre, bezpłatne kino

Kolejne festiwalowe dni (4-7 października) upłyną pod znakiem bezpłatnych wydarzeń towarzyszących, głównie bogatego Kina Konfrontacji. Poza „Euforią” przed publicznością także spektakl Teatru Telewizji z 1971 r. „Lalka z łóżka nr 21” w reż. Jana Kulczyńskiego. Sztuka serbskiego dramatopisarza Djordja Lebovicia poprzez historię byłej więźniarki Auschwitz-Birkenau, która pracowała w obozie jako prostytutka, porusza problem milczenia i stygmatyzacji ofiar, a także przetrwania w nieludzkich realiach.

Kolejne propozycje na najbliższe dni to „Zagubieni” Petra Zelenki oraz „Jak utopić doktora Mraczka” - romantyczna komedia fantasy Václva Vorlíčka z 1974r o rodzinie praskich wodników.


Program:
Program, 3-7 października:
3.10 (środa), godz. 19.00 Teatr Polski, Wujaszek Wania, reż. Iwan Wyrypajew / Sala Operowa CSK, bilety 40-80zł.
4.10 (czwartek)
godz. 18.00 Lalka z łóżka nr 21, reż. Jan Kulczyński- teatr telewizji / Kino w Centrum Kultury / wstęp wolny
5.10 (piątek) godz. 19.00 Zagubieni, reż. Petr Zelenka / Kino CK / wstęp wolny
6.10 (sobota) godz. 18.30 Euforia, reż. Iwan Wyrypajew (74 min) / Kino CK / wstęp wolny; godz. 20.00 Feral Rite - live act / Sala Widowiskowa / wstęp wolny; godz. 20.45 Varg - live act / Sala Widowiskowa Centrum Kultury/ wstęp wolny
7.10 (niedziela) godz. 18.00 Jak utopić doktora Mraczka, reż. Václav Vorliček / Kino CK / wstęp wolny
godz. 20.00 FOQL - live act / Sala Widowiskowa / wstęp wolny
godz. 20.45 Jacek Sienkiewicz - koncert / Sala Widowiskowa CK / wstęp wolnyDołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie