- Maseczek i rękawiczek to nie widziałem w aptece chyba od miesiąca, rozeszły się raz, dwa. Spirytus powoli się już pojawia na półkach. Wkrótce mamy otrzymać płyn dezynfekcyjny. Myślę, że w ciągu najbliższych dni sytuacja się ustabilizuje – mówi jeden z aptekarzy w Lublinie.
Po co w takim razie stoją te kolejki do aptek?
– Po leki przeciwwirusowe, witaminę C, środki przeciwbólowe, syropy na kaszel. Część osób stoi po leki, które przyjmuje na stałe, np. z powodu cukrzycy czy nadciśnienia, wykupując je w dużych ilościach na zapas, na tzw. czarną godzinę – dodaje aptekarz.
Wojewódzki inspektor farmaceutyczny zwraca uwagę, że powodów tych kolejek do aptek jest kilka. Z jednej strony chodzi o wprowadzenie specjalnych środków bezpieczeństwa.
– W części aptek obowiązują pojedyncze wejścia klientów do środka albo obsługa odbywa się w okienku nocnym. Chodzi o to, aby uniknąć ryzyka rozprzestrzeniania się wirusów. Natomiast z drugiej strony obserwujemy nadmierny zakup środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych przez pacjentów – tłumaczy Izabela Mahorowska-Kiciak, lubelski inspektor farmaceutyczny.
I zapewnia, że lekarstw w aptekach nie zabraknie, bo Ministerstwo Zdrowia wpisało właśnie te środki na listę leków zagrożonych brakiem dostępności. – To działanie prewencyjne, które ma zabezpieczyć nasz rynek przed wywozem leków i środków medycznych, które mogą być potrzebne w walce z koronawirusem.
Inspektor farmaceutyczna apeluje do pacjentów o przestrzeganie ograniczeń w aptekach, bo chodzi tu również o zdrowie pracowników aptek. – Jeśli oni zachorują, to apteki zostaną zamknięte i wtedy dopiero nie będzie dostępu do leków – zwraca uwagę Mahorowska-Kiciak.
A w aptekach na Lubelszczyźnie pracuje około 1,7 tys. farmaceutów oraz 1,6 tys. techników farmaceutycznych. O ile lekarz może w formie elektronicznej wypisać receptę w czasie teleporady, to w aptekach trzeba ją zrealizować osobiście.
- Stąd pracownicy aptek czują się zagrożeni. Dlatego apelujemy do pracodawców o specjalne środki ostrożności i podjęcie działań prewencyjnych w trosce o bezpieczeństwo personelu. Farmaceuci starają się również stosować wszelkie dostępne im środki ochrony osobistej, takie jak rękawiczki jednorazowe, maseczki czy przyłbice ochronne – wyjaśnia Tomasz Barszcz, wiceprezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Lublinie.
I zwraca się również do pacjentów, żeby odwiedzali apteki wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. - Pamiętając, że kiedy już wybierają się do apteki, mogą również zaopatrzyć osoby starsze z własnego sąsiedztwa, dla których wyjście do apteki wiąże się z potencjalnie większym ryzykiem – dodaje Tomasz Barszcz.
- Kiedy to się skończy? Na pewno nie za dwa tygodnie
- Zoperowali pacjenta z zawałem i podejrzeniem koronawirusa
- Szyją maseczki dla szpitali. „Wystarczy maszyna i chęci"
- Młodzi łukowianie zaatakowali pochodzącą z Wietnamu kobietę
- Place zabaw i siłownie na powietrzu zamknięte
- Lublin w czasie epidemii: Puste ulice, place zabaw, parki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

SMEG BLF01SVEU Srebrny
Blender SMEG BLF01Blender Smeg z niepowtarzalnej l…
kup teraz

KitchenAid Artisan K400 5KSB4026EAC Kremowy
Blender KitchenAid K400 AC 5KSB4026EAC kremowyNowy…
kup teraz

SMEG BLF01PGEU Pastelowa zieleń
Blender SMEG BLF01 Blender Smeg z niepowtarzalnej …
kup teraz

WMF Kult X 416520011
Blender wielofunkcyjny KULT X – niezawodny pomocni…
kup teraz

Kuvings SV 500 srebrny
Blender Kuvings Vacuum SV 500 Indywidualnie Dobran…
Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz