MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zalew Zemborzycki. Kolejny krok do oczyszczenia. Firmy chcą ponad 1 mln zł

Sławomir Skomra
Sławomir Skomra
Małgorzata Genca
Mają zaplanować pogłębienie Zalewu Zemborzyckiego i znaleźć miejsce na składowanie wybranych z dna odpadów. Takiego zadania chcą się podjąć dwie firmy i żądają za to dużych pieniędzy.

Wody Polskie zarządzające Zalewem Zemborzyckim poznały już oferty firm, które mają wykonać kolejny krok w stronę oczyszczenia zbiornika.

W ogłoszonym przetargu na rewitalizacje zalewu państwowa instytucja poszukiwała chętnych, którzy podejmą się zaprojektowania i uzyskania wszelkich pozwoleń na pogłębienie zbiornika. Bo właśnie na tym ma polegać wielka operacja oczyszczania.
Wody Polskie planują wybranie z dna zbiornika namułu lub namułu razem z torfem. Dodatkowo - przed zalewem ma powstać kolejny zbiornik, dzięki któremu byłyby zatrzymywane zanieczyszczenia spływające Bystrzycą.

Na pytanie, jak to zrobić ma odpowiedzieć firma, która wygra przetarg. Na opracowanie takiej dokumentacji Wody Polskie mają do wydania 600 tys. zł.

Chętne podjęcia się zadania są dwie firmy. DHV Hydroprojekt z Warszawy chce za swoje usługi 1 mln 65 tys. zł. WTU z Krakowa proponuje niemal 1,4 mln zł.

Czy w takim wypadku uda się wyłonić wykonawcę? Przetarg jeszcze nie został rozstrzygnięty, ale zaznaczmy, że w innym postępowaniu dotyczącym zalewu złożone oferty też były wyższe, niż przewidziane przez Wody Polskie pieniądze, a udało się go rozstrzygnąć.

W obecnym przetargu, oprócz planu pogłębienia zbiornika, WP oczekują od firm także:

  • zagwarantowanie Bystrzycy nienaruszalnego przepływu,
  • zmniejszenie zagrożenia powodziowego dla Lublina,
  • zagwarantowanie poboru wody dla Elektrociepłowni Wrotków,
  • zaplanowanie miejsca rekreacyjno-sportowego,
  • zapewnienie zasilenia podziemnego zbiornika wody pitnej,
  • zmniejszenie ryzyka zakwitania sinic w zalewie.

Słoneczny weekend nad Zalewem Zemborzyckim. Zobacz, jak wypo...

Dodatkowo firma, która zdobędzie zamówienie, musi wskazać lokalizację składowania osadów wybranych z dna zalewu. Chodzi w sumie o wielkości rzędu 7,8 mln m sześciennych.

Siedziba dla urzędników

Drugą częścią przetargu jest wykonanie projektu nowego budynku Wód Polskich nad zalewem. W tym przypadku zgłosiły się trzy firmy, które chcą od 644,5 tys. zł do prawie 719 tys. zł. Wody Polskie na tę część zamówienia mają do wydania 490 tys. zł.

Realne prace nad oczyszczeniem Zalewu Zemborzyckiego mogą zacząć się w 2022 roku i potrwają nawet kolejne cztery lata. W zależności od wybranego wariantu może to kosztować od ok. 175 mln zł do nawet 670 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski