Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamieszanie z 30-minutowym biletem. Czy od połowy października przejedziemy na nim całą trasę danej linii?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Czy od połowy października przejedziemy na nim całą trasę danej linii?
Czy od połowy października przejedziemy na nim całą trasę danej linii? Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Z cennika biletów komunikacji miejskiej, który wejdzie w życie najwcześniej od połowy października, wypadł przy bilecie 30-minutowym dopisek „ważny w pojeździe, w którym został skasowany, na całej długości trasy, tj. do przystanku końcowego, bez względu na czas przejazdu”. Na forach internetowych zawrzało. – Nie będzie można przejechać na jednym bilecie całej trasy – pojawiły się opinie. ZTM tłumaczy, że nic takiego nie będzie miało miejsca, bo zasady korzystania z biletu się nie zmienią.

Od 15 października w Lublinie ma wejść w życie nowy taryfikator biletów za przejazdy komunikacją miejską. Radni miejscy przyjęli go na ostatniej sesji, która odbyła się 3 września. Zmiany dotyczyły biletów okresowych. Wprowadzono nową kategorię, przeznaczoną dla osób, które nie płacą podatku PIT w Lublinie. Przejazdówki dla tych pasażerów zdrożeją o ok. 30 proc. (dla płacących podatek dochodowy w Lublinie wszystko zostanie „po staremu”).

W uchwalonym cenniku, obok „nowych” biletów wymieniono też wszystkie inne, które obecnie obowiązują w komunikacji miejskiej. M.in. bilet 30-minutowy. Przy czym zapis, który się obok niego pojawił, wywołał poruszenie na forach internetowych. O co poszło? Obecny cennik precyzuje, że bilet 30-minutowy jest „ ważny 30 minut od momentu skasowania z możliwością przesiadania się do innych pojazdów lub ważny w pojeździe, w którym został skasowany, na całej długości trasy, tj. do przystanku końcowego, bez względu na czas przejazdu”.

W nowym cenniku fragmentu o tym, że można przejechać całą trasę, jednak już nie ma.

Internauci uznali, że oznacza to, iż aby przejechać jednym autobusem „od przystanku początkowego do końcowego" trzeba będzie kasować więcej niż jeden bilet.

– Pół godziny nie wystarczy na przejechanie całej trasy, a przy trwających remontach ulic i korkach nie da się często przejechać w tym czasie nawet przez centrum – wskazuje Krzysztof Kowalik, który sprawę biletu 30-minutowego poruszył na publicznej grupie „Miasto dla ludzi – Lubelski ruch miejski”.

ZTM uspokaja i zapewnia, że na jednym bilecie nadal przejedziemy całą trasę autobusu lub trolejbusu. - Nie będzie żadnych zmian w cenach czy zasadach funkcjonowania biletów czasowych czy jednoprzejazdowych. W związku z czym bilety czasowe po wejściu w życie nowej taryfy pozostają bez zmiany – podkreśla Monika Fisz z ZTM.

Prawie 11 mln zł kosztuje Lublin budowa sześciu zespołów przystanków, czyli „miejsc przesiadkowych” dla pasażerów

Sześć nowych zespołów przystanków powstało w Lublinie. Zobac...

Dlaczego? Chodzi o definicje „biletu czasowego". Ta jest ujęta w ogólnych zasadach podróżowania, a nie w cenniku. - Bilety czasowe należy rozumieć jako bilety uprawniające do wielokrotnych przejazdów na dowolnych trasach, z możliwością przesiadania się do innych pojazdów, w czasie określonym na bilecie, liczonym od momentu jego skasowania. Bilet czasowy, bez względu na określony na nim czas, w pojeździe, w którym został skasowany, jest ważny na całej długości trasy, tj. do przystanku końcowego. Bilet czasowy stanowi dowód wniesionej opłaty wyłącznie w trakcie danego przejazdu – przypomina Fisz.

- Usunąłem mój poprzedni post, ponieważ wprowadzał w błąd. Okazuje się, że na bilecie 30-minutowym dalej będzie można przejechać całą trasę – mówi Kowalik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski