Zamość: elektryczne autobusy czyli krok w kierunku ograniczenia emisji liniowej

Materiał informacyjny FUNDACJA ROZWOJU LUBELSZCZYZNY
Zakup 14 nowych elektrycznych autobusów w Zamościu, a z czasem wymiana całego transportu publicznego na zeroemisyjny to znaczący krok w kierunku ograniczenia emisji liniowej.

Miasto Zamość znane jest z inicjatyw mających na celu ochronę środowiska i poprawę jakości powietrza, a co za tym idzie – poprawę jakości życia swoich mieszkańców. Zdaniem prezydenta Wnuka, miasto konsekwentnie przeznacza znaczne środki finansowe w w programy poprawiające jakość powietrza. Jednym z nich było na przykład zainicjowanie wymiany pieców na paliwa stałe na bardziej przyjazne dla środowiska źródła ciepła, takie jak paliwo gazowe i pompy ciepła. Dzięki temu, miasto wymieniło już około 450 pieców, co ma znaczący wpływ na redukcję emisji szkodliwych substancji.

- Teraz podążamy dalej w kierunku modernizacji taboru autobusowego – mówi prezydent Zamościa Andrzej Wnuk. Głównym celem jest ograniczenie emisji liniowej, które polega na zmniejszeniu lub całkowitym unikaniu emisji szkodliwych substancji do atmosfery, zwłaszcza pochodzących z pojazdów mechanicznych, takich jak samochody, autobusy, czy ciężarówki.

Najnowsza inicjatywa miasta zrewolucjonizuje lokalny transport publiczny. Na ulicach miasta już w listopadzie pojawi się flota nowoczesnych, ekologicznych elektrycznych autobusów. To integralna część projektu, który dąży do połączenia mobilności miejskiej z czystym powietrzem oraz zachowaniem piękna przyrody w regionie. A oznacza to redukcję ilości szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery. Może to być osiągnięte poprzez stosowanie bardziej efektywnych technologii, które generują mniejszą ilość zanieczyszczeń. Przykładem jest stosowanie silników o niskiej emisji spalin, takich jak silniki spełniające normy emisji Euro 6 dla pojazdów.

Nowoczesne elektryczne autobusy

Program wymiany taboru autobusowego polega na zastąpieniu istniejących autobusów pojazdami spełniającymi normy Euro 6 oraz wprowadzeniu do floty miejskiej autobusów elektrycznych. Plan zakłada zakup 14 nowoczesnych autobusów elektrycznych, w tym 4 przegubowych. Ponadto, miasto złożyło wniosek o dofinansowanie, które umożliwi zakup kolejnych 14 elektrycznych autobusów. Dzięki tym działaniom, cały transport publiczny w Zamościu wkrótce stanie się zeroemisyjny, co oznacza, że nie będzie emitować szkodliwych substancji do atmosfery.

W Zamościu nikogo nie trzeba przekonywać, że ograniczenie emisji liniowej to główny sposób walki ze zmianami klimatycznymi, poprawy jakości powietrza i ochrony zdrowia ludzi. Wdrażając te działania, społeczeństwa i miasta mogą dążyć do zrównoważonej i ekologicznej przyszłości.

Zielony hub dla Roztocza

Projekt unikania emisji liniowej w Zamościu idzie znacznie dalej niż tylko zakup elektrycznych autobusów. Miasto dąży do stworzenia zielonego huba dla Roztocza, gdzie turyści będą mieli dostęp do zrównoważonych środków transportu. Plan obejmuje wypożyczalnie elektrycznych rowerów, skuterów i samochodów elektrycznych, co pozwoli zwiedzającym cieszyć się piękną przyrodą regionu w sposób przyjazny dla środowiska.

Warto wspomnieć, że Zamość już dziś może być dumne z jednej z większych ilości ścieżek rowerowych na mieszkańca w Polsce, wynoszącej ponad 52 km. To system nowoczesnych, asfaltowych ścieżek, których planowanie rozpoczęło się kompleksowo 9 lat temu. Głównym celem było utworzenie Ringu wokół miasta, a następnie połączenie go ścieżkami w każdym kierunku, tworząc swojego rodzaju „szprychy”. Dzięki tym staraniom, mieszkańcy Zamościa mogą teraz podróżować wokół miasta i wzdłuż rzeki Łabuńki na rowerach, co przyczynia się do zwiększenia liczby osób korzystających z tego ekologicznego środka transportu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski